সঁচাকৈয়ে মোদী চৰকাৰে বন্ধ কৰিছে নেকি মাদাৰ টেৰেছা মিশ্যনেৰীৰ বেংক একাউণ্ট! প্ৰকৃত সত্য কি ?






কিছুদিন পুৰ্ৱে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে মাদাৰ টেৰেছাৰ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ সকলো বেংক একাউণ্ট মোদী চৰকাৰে বন্ধ কৰা বুলি দাবী কৰিছিল। ইয়াৰ পিছতেই গৃহ মন্ত্ৰালয়ে কৈছে যে মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিৰ কোনো একাউণ্ট ফ্ৰীজ কৰা নাই। MHA- য়ে আৰু প্ৰকাশ কৰে যে মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিৰ লোকসকলে SBI -লৈ এটা অনুৰোধ প্ৰেৰণ কৰিছিল আৰু বেঙ্কে ই একাউণ্টসমূহ ফ্ৰীজ কৰিব বিচাৰিছিল।


ইয়াৰ উপৰিও MHA-য়ে জনাই যে মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিক বিদেশী অৱদান নিয়ন্ত্ৰণ আইনৰ অধীনত ইয়াৰ FCRA পঞ্জীয়ন নৱীকৰণৰ অনুমতি প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছিল আৰু FCRA ২০১০ আৰু বিদেশী অৱদান নিয়ন্ত্ৰণ নিয়মাৱলী,২০১১-ৰ অধীনত যোগ্যতাৰ চৰ্তাৱলী পূৰণ নকৰাৰ বাবে MOC-ৰ নৱীকৰণ আবেদন নাকচ কৰা হৈছিল।MHA-ৰ পিছত মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিয়ে স্পষ্টীকৰণ জাৰী কৰি কয় যে ইয়াৰ FCRA পঞ্জীয়ন বাতিল কৰা হোৱা নাই, স্থগিতহে কৰা হৈছে।


গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ পৰা এই স্পষ্টীকৰণটো মমতা বেনাৰ্জীয়ে উত্থাপন কৰা অভিযোগৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত আহিছিল। মমতা বেনাৰ্জীয়ে অভিযোগ কৰিছিল যে কেন্দ্ৰই ভাৰতত মাদাৰ টেৰেছাৰ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ বেংক একাউণ্ট ফ্ৰীজ কৰিছে।MHA -ৰ উপৰিও মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিয়েও বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত এক বিবৃতি জাৰি কৰিছে। দলটোৱে কৈছিল যে ইয়াৰ FCRA পঞ্জীয়ন বাতিল বা নিলম্বিত কৰা হোৱা নাই। কোনো বেংক একাউণ্টৰ ওপৰত MHA -ৰ দ্বাৰা কোনো ফ্ৰীজৰ নিৰ্দেশ দিয়া হোৱা নাই ।


MOC য়ে এক বিবৃতিত কয় যে "আমাক জনোৱা হৈছে যে আমাৰ FCRA নৱীকৰণ আবেদন অনুমোদিত হোৱা নাই। সেয়েহে, কোনো ত্ৰুটি নোহোৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে আমি আমাৰ কেন্দ্ৰসমূহক বিষয়টো সমাধান নোহোৱালৈকে কোনো FC একাউণ্ট পৰিচালনা নকৰিবলৈ কৈছো"।


উল্লেখযোগ্য যে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে নিজে টুইট কৰিছিল যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ভাৰতত মাদাৰ টেৰেছাৰ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ সকলো বেংক একাউণ্ট ফ্ৰীজ কৰিছে। "বৰদিনত কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত মাদাৰ টেৰেছাৰ মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ সকলো বেংক একাউণ্ট বন্ধ কৰি দিছে বুলি শুনি আচৰিত হৈছো! তেওঁলোকৰ ২২,০০০ ৰোগী আৰু কৰ্মচাৰীক খাদ্য আৰু ঔষধ অবিহনে এৰি দিয়া হৈছে। যদিও আইনখন সৰ্বাধিক, মানৱীয় প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে আপোচ কৰিব নালাগে"।


একেধৰণৰ দাবী CPIM ৰ ৰাজ্যিক সম্পাদক আৰু বিৰোধী নেতা সুৰজ্য কান্ত মিশ্ৰাইও কৰিছিল। তেওঁ দাবী কৰিছিল যে বেংক একাউণ্টৰ লগতে চৰকাৰে মিছনেৰীজ অৱ চেৰিটিৰ নগদ ধন ফ্ৰীজ কৰিছে।


এয়া খ্ৰীষ্টানধৰ্মীসকলৰ প্ৰতি থকা আক্ৰোশ নেকি? ইয়াকে লৈ এতিয়া ৰাজনৈতিক মহলত সৃষ্টি হৈছে ক্ৰিয়া-প্ৰতিক্ৰিয়াৰ।



অৱশ্যে মাদাৰ টেৰেছাৰ মিশ্যনেৰী অব চেৰিটীয়ে মমতাৰ এই অভিযোগ খণ্ডন কৰি কয় যে তেওঁলোকৰ কোনো বেংক একাউণ্ট বন্ধ কৰোৱা হোৱা নাই। এক সংবাদ মেল যোগে মিশ্যনেৰী অব চেৰিটীয়ে মমতা বেনাৰ্জীৰ সকলো অভিযোগ খণ্ডন কৰে। কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়েও পোনচাতে নাকচ কৰে মমতাৰ অভিযোগ।

3 views0 comments