স্বাস্থ্য সুবিধাসমূহক বৰ্ধিত তাপমাত্ৰাৰ বাবে সাজু থাকিবলৈ নিৰ্দেশ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ





স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে দেওবাৰে কৈছে যে স্বাস্থ্য সুবিধাসমূহে শীতল সঁজুলিৰ নিৰন্তৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবে নিৰৱচ্ছিন্ন বিদ্যুতৰ ব্যৱস্থা কৰি সৌৰ পেনেল স্থাপন কৰি (য'ত সম্ভৱ হয়), শীতল/শীতলকৰণৰ দ্বাৰা অত্যাধিক গৰমলৈ স্থিতিস্থাপকতা বৃদ্ধি কৰিব লাগিব। সেউজীয়া চাল, খিৰিকীৰ ৰং, বাহিৰৰ ছাঁ আদিৰ জৰিয়তে ভিতৰৰ তাপ হ্ৰাস কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব।


মন্ত্ৰালয়ে সকলো অংশীদাৰক পত্ৰ লিখি তেওঁলোকক পৰামৰ্শ দিছে যে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ অত্যাৱশ্যকীয় ঔষধ, আইভি তৰল, আইচ পেক, ORS আৰু সকলো প্ৰয়োজনীয় সঁজুলি উপলব্ধ হোৱাৰ বাবে স্বাস্থ্য সুবিধাৰ প্ৰস্তুতি পুনৰীক্ষণ কৰিব লাগে।


মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে সকলো স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰত পৰ্যাপ্ত খোৱা পানীৰ উপলব্ধতা আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ এলেকাত শীতল সঁজুলিৰ নিৰন্তৰ কাৰ্যকলাপ নিশ্চিত কৰিব লাগে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে পানীত স্বনিৰ্ভৰশীলতাৰ বাবে বৰষুণৰ পানী সংগ্ৰহ আৰু পুনৰ্ব্যৱহাৰ প্ৰকল্পবোৰো অন্বেষণ কৰিব পাৰি।


ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে মাৰ্চ-মে' ২০২২ ৰ বাবে ঋতুগত আৰু মাহিলী দৃষ্টিভংগীয়ে বহুতো অঞ্চলত স্বাভাৱিক সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰাতকৈ অধিক আৰু দেশৰ মধ্য, পশ্চিম আৰু উত্তৰ অংশত অতি উচ্চ তাপমাত্ৰাৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে, মন্ত্ৰালয়ে কয়।


কিছুমান ঠাইত তাপমাত্ৰা ইতিমধ্যে 46° চেণ্টিগ্ৰেডত উপনীত হৈছে, আৰু প্ৰত্যাশিত স্বাভাৱিক তাপমাত্ৰাৰ পৰা ছয়° চেণ্টিগ্ৰেড লৈকে বিচ্যুতিও পোৱা গৈছে।


স্বাস্থ্য সচিব ৰাজেশ ভূষণে তেওঁৰ পত্ৰত কয়, "ৰাজ্যসমূহে তাপ প্ৰবাহৰ পৰা নিজকে সুৰক্ষিত ৰাখিবলৈ জনসাধাৰণে গ্ৰহণ কৰিব লগা সাৱধানতাৰ বিষয়ে তথ্য, শিক্ষা আৰু যোগাযোগৰ (আইইচি) লগতে সামূহিক পৰ্যায়ৰ সজাগতা সামগ্ৰীও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।"


স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ যোগাযোগৰ সৈতে ৰাষ্ট্ৰীয় সমবায় আৰু উন্নয়ন নিগমৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা কি কৰিব লাগে আৰু নকৰিব লাগে বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰি জনস্বাস্থ্য উপদেষ্টাসকলৰ এক মানক টেমপ্লেটও প্ৰচাৰ কৰিছে।

6 views0 comments