স্বাস্থ্যই স্বাধীনতা আনিব লাগিব, সীমাবদ্ধতা নহয়': কেনেদৰে কৰিব ফেড ডায়েট ?







চেলিব্ৰেটী, পুষ্টিবিদ, স্বাস্থ্য আৰু ফিটনেছ উৎসাহী আৰু লগতে চিকিৎসা বৃত্তিধাৰীসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি ক্ৰেছ ডায়েটৰ বিপদৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি আহিছে । কিয়নো এই ক্ৰেছ ডায়েট এটা সময়ত ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। সেয়েহে যেতিয়া ফিটনেছ বা ওজন হ্ৰাস কৰা হয় তেতিয়া কেৱল আপোনাৰ আহাৰ আৰু ব্যায়ামবোৰ আপোনাৰ জীৱনশৈলী আৰু বৰ্তমানৰ ফিটনেছ স্তৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰাই নহয় বাস্তৱিক লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰাটোও অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ।


এনে সময়তে এগৰাকী ফিটনেছ উৎসাহী অসম কন্যা অংকিতা কোঁৱৰে ওজন হ্ৰাস, ফেড ডায়েট, আৰু মনোযোগেৰে খোৱাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত ইনষ্টাগ্ৰামত তেখেতৰ বিটবোৰ ভাগ বতৰা কৰিছে।


তেওঁ ৰাজস্থানৰ জয়সলমেৰত কেশৰ গাখীৰৰ সৈতে 'গুৰ ৱালে জালেবি' বা গুড় ৰঙৰ জেলেবিৰ প্লেট উপভোগ কৰি থকা এখন ছবি শ্বেয়াৰ কৰি কয় যে "এইটো এটা স্মাৰক হওঁক যে ফেড ডায়েট আৰু 10 দিনৰ যাদুকৰী ৰূপান্তৰে কেতিয়াও কাম নকৰে। যিটোৱে কাম কৰে সেয়া হৈছে জীৱন ধাৰণৰ এক বহনক্ষম স্বাস্থ্যকৰ মনোযোগেৰে কৰা কাম।" তেওঁ নৱবৰ্ষৰ ওজন হ্ৰাসৰ সংকল্পৰ কথা উল্লেখ কৰি লিখিছিল, "প্ৰতিদিনে ই নতুন বছৰৰ দিন হওঁক বা নহওঁক এটা নতুন দিন প্ৰতিদিনেই আমাৰ বাছনি কৰাৰ স্বাধীনতা থাকে।"


ইয়াৰ পিছত তেওঁ খাদ্যৰ সৈতে নিজৰ শৰীৰৰ সম্পৰ্ক ভাগ বতৰা কৰিছিল। "খাদ্য আৰু তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ সৈতে বহুতো লোকৰ প্ৰেম আৰু ঘৃণাৰ সম্পৰ্ক আছে। কিন্তু সৌভাগ্যক্ৰমে মোৰ ক্ষেত্ৰত কেতিয়াও তেনে হোৱা নাছিল। মই সময়ে সময়ে অতিৰিক্ত কিলোগ্ৰাম হেৰুৱাই থাকোঁ, মই মোৰ শৰীৰক ভাল পাওঁ।" কোঁৱৰে লগতে কয়, "জীৱিত উশাহ লোৱা মানুহৰ ওজন সদায় উঠা-নমা হ'ব। আমি কেতিয়াও আমাৰ পছন্দত বাধা দিব নালাগে। স্বাস্থ্যই স্বাধীনতা আনিব লাগিব, প্ৰতিবন্ধকতা নহয়।"


তেওঁ খাদ্যাভ্যাসৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি কয় যে, "যেতিয়া খাদ্যৰ কথা আহে, মই প্ৰায়ে মোৰ চাৰিওফালৰ লোকসকলক মই ইয়াৰ সৈতে উপভোগ কৰা স্বাধীনতাৰ দ্বাৰা আচৰিত হোৱা দেখিবলৈ পাওঁ। মোৰ বাবে খাদ্য সদায় উদযাপন। মই সদায় সুখী চিন্তাৰ সৈতে খাদ্যৰ সম্পৰ্ক ৰাখিছো। মই যি খাওঁ, মই যথেষ্ট কৃতজ্ঞতাৰে খাওঁ। মই কেতিয়াও এৰেটেড পানীয় উপভোগ কৰা নাছিলো বা মই পেষ্টো কভাৰ কৰা আকৰ্ষণীয় বস্তু ভাল নাপাওঁ। এই তিনিটাৰ বাহিৰে সকলোবোৰ, মোৰ প্ৰিয়।"


স্বাস্থ্যক আমাক আমি ভাল পোৱা বস্তুবোৰ উপভোগ কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব লাগে, সেয়া খাদ্য হওঁক বা আমি বাছনি কৰা যিকোনো কাৰ্যকলাপ হওঁক। শাৰীৰিক নান্দনিকতাৰ অৰ্থ সুস্বাস্থ্য নহয়, কিন্তু ইয়াৰ উপজাত হ'ব পাৰে। যেতিয়া আমি প্ৰতিদিনে আমাৰ বাবে কি সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বাছনি কৰোঁ, সৰ্বশ্ৰেষ্ঠটো নিজেই আমাৰ জীৱনশৈলী হৈ পৰে। পুষ্টি, কৃতজ্ঞতা আৰু প্ৰেমেৰে পৰিপূৰ্ণ জীৱনশৈলী," কোঁৱৰে এনেদৰে উল্লেখ কৰে।


তেওঁ আৰু উল্লেখ কৰে যে, "আশা কৰোঁ 2022-য়ে আপোনাক ফেড ডায়েট আৰু '10 দিনৰ ৰূপান্তৰ'ৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব।

5 views0 comments