ভাৰতত ধৰ্ষণৰ ইতিহাসক হিন্দু দেৱতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত AMU ৰ অধ্যাপকৰ, অৱশেষত নিলম্বন




আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয় (AMU) পুনৰ এবাৰ তীব্ৰ বিতৰ্কৰ মাজলৈ গৈছে কিয়নো বিশ্ববিদ্যালয়খনৰ এজন অধ্যাপকে ভাৰতত ধৰ্ষণৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে শিকোৱাৰ সময়ত হিন্দু দেৱতাসকলৰ প্ৰতি অপমানজনক প্ৰসংগ উত্থাপন কৰিছিল। যাৰ বাবে অধ্যাপকজনক নিলম্বন কৰা হৈছিল আৰু হিন্দু দেৱ-দেৱীৰ বিৰুদ্ধে আপত্তিজনক মন্তব্য কৰাৰ বাবে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীৰ ওচৰত অভিযোগ দাখিল কৰা হৈছে।আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে জড়িত JN মেডিকেল কলেজৰ ফৰেনচিক মেডিচিন বিভাগৰ সহকাৰী অধ্যাপক ডাঃ জিতেন্দ্ৰ কুমাৰে তেওঁৰ শ্ৰেণীত যৌন অপৰাধৰ বিষয়ে শিকাই আছিল। পাৱাৰপইণ্ট প্ৰেজেণ্টেচনত তেওঁ বিষয়টো ব্যাখ্যা কৰিছিল আৰু ড. কুমাৰে হিন্দু দেৱতাসকলৰ প্ৰতি অপমানজনক উল্লেখ কৰিছিল। ধৰ্ষণৰ এক চমু ইতিহাস ৰচনা কৰি তেওঁ ধৰ্ষণক হিন্দু দেৱতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰে।



পাৱাৰপইণ্টৰ ফটো অনলাইনত শ্বেয়াৰ কৰাৰ পিছত, এএমইউৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ আৰু বিজেপি নেতা ড০ নিশিত শৰ্মাই 6 এপ্ৰিল, 2022 তাৰিখে চিভিল লাইনচ আৰক্ষী থানাত অভিযুক্ত সহকাৰী অধ্যাপকৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ দাখিল কৰে। অভিযোগটোত, তেওঁ কৈছিল যে সহকাৰী অধ্যাপকজনে ধৰ্ষণৰ বিষয়টো শিকোৱাৰ সময়ত দেৱ-দেৱীৰ বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ মন্তব্য কৰিছিল। অভিযোগটোত এইটোও কোৱা হৈছে যে ড০ কুমাৰৰ উপস্থাপনে হিন্দুসকলৰ অনুভূতিক আঘাত কৰিছে। অভিযোগটোৰ পিছত, আৰক্ষীয়ে ঘটনাটোৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে।



আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয়ে বিষয়টো অনুসন্ধান কৰিবলৈ এটা দুই সদস্যৰ দল গঠন কৰিছিল। দুজন জ্যেষ্ঠ অধ্যাপকক গোচৰটোৰ তদন্তৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। এএমইউৰ জনসম্পৰ্ক বিষয়া ওমৰ পীৰজাদাই কৈছিল যে সহকাৰী অধ্যাপকৰ পৰা এটা ব্যাখ্যা বিচৰা হৈছিল। এএমইউৰ জনসম্পৰ্ক বিভাগৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত অধ্যাপক শফি কিদৱাই কয় যে গোচৰটোৰ তদন্ত সম্পূৰ্ণ নোহোৱালৈকে সংশ্লিষ্ট অধ্যাপকজনক নিলম্বন কৰা হৈছে। এই সন্দৰ্ভত আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিত কোৱা হৈছে, "আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয় প্ৰশাসন আৰু চিকিৎসা অনুষদে আজি ধৰ্ষণৰ পৌৰাণিক প্ৰেক্ষাপটৰ ওপৰত শ্লাইডৰ বিষয়বস্তুক তীব্ৰ গৰিহণা দিয়ে আৰু ছাত্ৰ-ছাত্ৰী, কৰ্মচাৰী আৰু নাগৰিকসকলৰ ধৰ্মীয় আৱেগক আঘাত কৰাৰ বাবে ড০ জিতেন্দ্ৰ কুমাৰক কাৰণ দৰ্শোৱাৰ জাননী জাৰি কৰে।" তেওঁলোকক ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত সঁহাৰি দিবলৈ কোৱা হৈছিল। ইয়াত আৰু কোৱা হৈছে, "বিশ্ববিদ্যালয়খনে ডিন, ঔষধ অনুষদ অধ্যাপক ৰাকেশ ভাৰ্গৱৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি দুই জনীয়া তদন্ত সমিতিও গঠন কৰিছে, যিয়ে সমগ্ৰ বিষয়টো চোৱা-চিতা কৰিব আৰু এনে ঘটনা পুনৰাবৃত্তি নহ'ব বুলি পদক্ষেপ লোৱাৰ পৰামৰ্শ দিব"। ঘটনাটোৰ পিছত, ড. জীতেন্দ্ৰ কুমাৰে এক চৰ্তহীন ক্ষমা বিচাৰিছিল।তেওঁ তেওঁৰ পত্ৰখনত আৰু কৈছিল, "মোৰ উদ্দেশ্য এটা নিৰ্দিষ্ট ধৰ্মৰ ধৰ্মীয় অনুভূতিক আঘাত কৰা নাছিল আৰু প্ৰসংগটো আছিল কেৱল এইটো আলোকপাত কৰা যে ধৰ্ষণ দীৰ্ঘদিন ধৰি সমাজৰ এটা অংশ হৈ আহিছে, যাক মই মোৰ ফালৰ পৰা অসাৱধানতাপূৰ্ণ ভুল বুলি বিবেচনা কৰিছিলো। মই আপোনাক আশ্বাস দিছো যে ভৱিষ্যতে এনে ধৰণৰ ত্ৰুটি নহ'ব আৰু মই পুনৰ চৰ্তহীনভাৱে ক্ষমা বিচাৰোঁ।

8 views0 comments