অনুচ্ছেদ ৩৭০ বাতিল হোৱাৰ পিছত কিমান জন কাশ্মীৰী হিন্দু কাশ্মীৰ উপত্যকালৈ উভতি আহিছিল ?




অনুচ্ছেদ ৩৭০ বাতিল হোৱাৰ পিছত কিমান জন কাশ্মীৰী হিন্দু কাশ্মীৰ উপত্যকালৈ উভতি আহিছিল ? এই প্ৰশ্ন ৰ উত্তৰ সকলোৱে বিচাৰে ।


উল্লেখযোগ্য যে, জম্মু-কাশ্মীৰৰ পৰা ৩৭০ অনুচ্ছেদ বাতিল কৰাৰ পিছত, প্ৰায় ২,১০৫ জন প্ৰব্ৰজনকাৰীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ উন্নয়ন পেকেজৰ অধীনত প্ৰদান কৰা চাকৰি গ্ৰহণ কৰিবলৈ কাশ্মীৰ উপত্যকালৈ উভতি আহিছে বুলি গৃহ ৰাজ্যমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে ৰাজ্যসভাত জনায়।


এক প্ৰশ্নৰ লিখিত উত্তৰত মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী উন্নয়ন পেকেজৰ অধীনত ২০২০-২০২১ বৰ্ষত মুঠ ৮৪১ টা নিযুক্তি দিয়া হৈছিল, তাৰ পিছত ২০২১-২০২২ বৰ্ষত ১,২৬৪ টা নিযুক্তি দিয়া হৈছিল।


২০১৯ চনত অনুচ্ছেদ ৩৭০ বাতিল কৰাৰ পিছত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কাশ্মীৰ উপত্যকাত পুনৰ্বাসিত কৰা কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ সংখ্যাৰ বিষয়ে সোধাত ৰায়ে উক্ত বিৱৰণখিনি দাঙি ধৰে ।


২০১৯ চনৰ আগষ্টমাহৰ পৰা জম্মু-কাশ্মীৰত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ সৈতে হিন্দুসকলক হত্যা কৰা সন্দৰ্ভত ৰায়ে কয়, "৫ আগষ্ট, ২০১৯ৰ পৰা ২৪ মাৰ্চ, ২০২২ লৈ জম্মু-কাশ্মীৰত সন্ত্ৰাসবাদীয়ে ৪ জন কাশ্মীৰী পণ্ডিত আৰু আন ১০ জন হিন্দুকে ধৰি মুঠ ১৪ জন লোকক হত্যা কৰিছিল। "


মন্ত্ৰীজনে ভাগ বতৰা কৰা তথ্য অনুসৰি, ৫ আগষ্ট, ২০০৯ ৰ পৰা ৩১ ডিচেম্বৰ, ২০১৯ -ৰ ভিতৰত তিনিজন হিন্দু নিহত হৈছিল, ২০২০ চনত এজন কাশ্মীৰী পণ্ডিতসহ দুজন লোক, ২০২১ চনত তিনিজন কাশ্মীৰী পণ্ডিত আৰু আন ছয়জন হিন্দুকে ধৰি ৯জন লোক নিহত হৈছিল।


তথ্যত উল্লেখ কৰা হৈছে যে চলিত বৰ্ষৰ ২৪ মাৰ্চলৈকে কাশ্মীৰ উপত্যকাত কোনো সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত এজনো কাশ্মীৰী পণ্ডিত আৰু অন্যান্য হিন্দু নিহত হোৱাৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাই।


মন্ত্ৰীজনে পিছত কৈছিল যে চৰকাৰে উপত্যকাত সংখ্যালঘুসকলৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ কেইবাটাও ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে।


ইয়াৰ ভিতৰত আছে এক শক্তিশালী নিৰাপত্তা আৰু চোৰাংচোৱা গ্ৰিড, স্থিৰ ৰক্ষী হিচাপে গোট নিৰাপত্তা, দিন আৰু নিশাৰ অঞ্চলত আধিপত্য, নাকাত ২৪ ঘণ্টা পৰীক্ষা, সংখ্যালঘুসকলে বাস কৰা টহল দিয়া এলেকা, লগতে সন্ত্ৰাসবাদীৰ বিৰুদ্ধে সক্ৰিয় অভিযান," ৰায়ে কয়।

5 views0 comments