কেনেকৈ সৱলীকৰণ কৰা হ'ব দেশৰ কিশোৰীসকলক , কেন্দ্ৰ ৰ নতুন পৰিকল্পনা






২০২১ ৰ ১৭ ডিচেম্বৰত কেন্দ্ৰীয় মহিলা আৰু শিশু মন্ত্ৰী ডেভেলে লোকসভাত বাল্য বিবাহ প্ৰতিৰোধ (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ উত্থাপন কৰে। তেওঁ কৈছিল, "এক আধিপত্যবাদত, আমি পুৰুষ আৰু মহিলাসকলক বিবাহত প্ৰৱেশ কৰাৰ সমান অধিকাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ ৭৫ বছৰ পলম কৰিছো। এই সংশোধনীৰ জৰিয়তে, প্ৰথমবাৰৰ বাবে পুৰুষ আৰু মহিলাসকলে সমতাৰ অধিকাৰৰ কথা মনত ৰাখি ২১ বছৰ সিদ্ধান্ত ল'বলৈ সক্ষম হ'ব"।


বিধেয়কখন গৃহীত কৰাৰ পূৰ্বে কৰা এক জৰীপত ৭০% তকৈও অধিক শিক্ষাৰ্থী মহিলাসকলৰ বাবে বিবাহৰ আইনী বয়স ১৮ ৰ পৰা ২১ বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ পক্ষপাতী আছিল আৰু প্ৰায় ৬৭ % লোকে ভাবিছিল যে আদৰ্শ বয়স ২৬ ৰ পৰা ৩০ বছৰৰ ভিতৰত। জৰীপটোত আৰ্থ-সামাজিক শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীসকল আছিল।বিশেষজ্ঞ পেনেলে বিশ্বাস কৰে যে এই বিধেয়কখনে মহিলা কল্যাণ আৰু সৱলীকৰণ আনিব। ইয়াৰ উপৰিও, এইটো এটা ধৰ্ম নিৰপেক্ষ বিষয়।


প্ৰথম বাল্য বিবাহ পুনৰ সংযম আইন ১৯২৯ চনৰ ২৮ ছেপ্টেম্বৰত ইম্পেৰিয়েল লেগিছলেটিভ কাউন্সিল অফ ইণ্ডিয়াত গৃহীত হৈছিল। যিয়ে ছোৱালীৰ বাবে বিবাহৰ বয়স ১৪ বছৰ আৰু ল'ৰাৰ বাবে ১৮ বছৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। ১৯২৯ চনৰ আইনখন ১৯৪৯ চনৰ পৰা ১৫ বছৰলৈ ছোৱালীৰ বিবাহৰ বয়স হিচাপে সংশোধন কৰা লৰা। বিবাহযোগ্য বৃদ্ধিৰ বাবে ১৯৭৮ চনত দ্বিতীয় সংশোধনী কৰা হৈছিল ছোৱালীৰ বাবে বয়স ১৮ আৰু ল'ৰাৰ বাবে ২১ বছৰ।একবিংশ শতিকাত, ছোৱালীবোৰে তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে অৱগত হৈছে। অৱশ্যে ১৮-২০ বছৰ বয়সৰ প্ৰায় ১৫-১৬% ছোৱালী বৰ্তমান বিবাহিত। অনুমান কৰা হৈছে যে প্ৰতি বছৰে ১৮ বছৰৰ তলৰ কমেও ১.৫ মিলয়ন ছোৱালীয়ে ভাৰতত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয়।


ইউনিচেফৰ এক অধ্যয়ন অনুসৰি, বৰ্তমানৰ আইনী বিবাহযোগ্য বয়স ১৮ বছৰ হোৱাৰ বাবে ১৮ বছৰ বয়সৰ আগতে বিয়া হোৱাটো ২০০৫-২০০৬ আৰু ২০১৫-২০১৬ ৰ ভিতৰত ৪৭% ৰ পৰা ২৭% লৈ হ্ৰাস পাইছে । যি এক ভাল ইংগিত যে বিবাহযোগ্য বয়স ২১ লৈ বৈধ কৰিলে আৰু হ্ৰাস পাব।ছোৱালীৰ শিশু শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত, মহামাৰীৰ আগতে, ২০১২-১৩ বৰ্ষত ১৯.৮% ৰ পৰা ২০১৯-২০ বৰ্ষত ২৭.৩ % লৈ উচ্চতৰ শিক্ষাত মহিলাসকলৰ বাবে GER ত ক্ৰমান্বয়ে ক্ৰীজত এক স্বাগতম প্ৰৱণ প্ৰৱণতা আছিল। দেখা যায় যে ছোৱালীবোৰ প্ৰাথমিকৰ পৰা মাধ্যমিকলৈ তৃতীয় স্তৰৰ স্কুল পৰ্যায়লৈ আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে বছৰটোৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ সংখ্যা হ্ৰাস হয়।


বাল্য বিবাহ নিষিদ্ধকৰণ (সংশোধনী) বিধেয়ক 2021 ক আইন হিচাপে গঢ়ি তুলিলে একাধিক প্ৰস্থানকাৰী প্ৰত্যাহ্বানৰ সমাধান হ'ব। যেনে লিংগ বৈষম্য, কম বয়সীয়া বিবাহ, কন্যা সন্তানৰ অসম্পূৰ্ণ সম্পাদন, উচ্চ বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ পৰা কন্যা সন্তানৰ উচ্চ ড্ৰপআউট, প্ৰাৰম্ভিক গৰ্ভধাৰণ, পুষ্টিহীনতা আৰু পুষ্টিহীন শিশু, সৰু শিশুৰ জন্ম, সৰু বয়সত একাধিক গৰ্ভধাৰণ আৰু যুৱতীৰ স্বাস্থ্যৰ সমস্যা শিশু বিধৱা আৰু তেওঁলোকৰ সম্পৰ্কিত সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক সমস্যা, নেতিবাচক সামাজিক নিয়ম, অৰ্থনৈতিক দৰিদ্ৰতা, বিত্তীয় বঞ্চনা ইত্যাদি।এনে আইনে ছোৱালী আৰু ল'ৰা দুয়োৰে মাজত শিক্ষাৰ সমতা অনাত সহায় কৰিব। দুয়োটা লিংগৰ বাবে বিবাহৰ বয়স সমান কৰিব আৰু স্নাতক পৰ্যায়লৈকে তেওঁলোকৰ শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰা মহিলাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিব।


এইটো সাৰ্বজনীনভাৱে স্বীকাৰ কৰা হয় যে শিশু হৈছে ১৮ বছৰৰ তলৰ ব্যক্তি, অৰ্থাৎ ১৮ বছৰ বয়সলৈকে, এগৰাকী মহিলা পৰিপক্ক নহয় আৰু কন্যা সন্তান বুলি গণ্য কৰা হয়। সেয়েহে বিবাহৰ বয়স ২১ লৈ বৃদ্ধি কৰিলে ছোৱালী এজনীক তিনি বছৰৰ ম্যাদৰ পৰ্যাপ্ত সময় পোৱাত সহায় কৰে । তেওঁৰ ভৱিষ্যত জীৱনৰ গতিপথ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ মানসিকভাৱে শক্তিশালী আৰু জ্ঞানী হ'বলৈ সহায় কৰে। ই এগৰাকী ২১ বছৰীয়া যুৱতীক তেওঁৰ ভৱিষ্যতৰ শিক্ষা, কেৰিয়াৰ, অৰ্থনৈতিক স্বাধীনতা/নিৰ্ভৰশীলতা, লগতে এগৰাকী অংশীদাৰৰ ওপৰত স্বতন্ত্ৰভাৱে সিদ্ধান্ত লোৱাত সহায় কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, ই বলপূৰ্বক আৰু বাল্য বিবাহৰ ঘটনাবোৰ হ্ৰাস কৰাত পোনপটীয়াকৈ সহায় কৰিব, আৰু ভাৰতত অশিক্ষিত মহিলাৰ গণনা হ্ৰাস কৰিব।


বাল্য বিবাহে ভাৰতীয় অৰ্থনীতিক নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে আৰু ল'ৰাৰ তুলনাত ছোৱালীক কম মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰা নিয়ম কৰে। তেওঁলোকে ঘৰুৱা কামত সহায় কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ বিবাহৰ বাবে প্ৰস্তুতিত ঘৰুৱা দায়িত্ব ল'ব বুলি আশা কৰা হয়। প্ৰমাণে দেখুৱায় যে কিশোৰী সকলৰ সৱলীকৰণৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ গেম চেঞ্জাৰবোৰৰ ভিতৰত আছে আইনী বয়সৰ বাহিৰত বিবাহ পিছুৱাই দিয়া, তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ স্থিতি উন্নত কৰা, ছোৱালীসকলক মাধ্যমিক বিদ্যালয়লৈ পৰিৱৰ্তন কৰাত সহায় কৰা, আৰু তেওঁলোকক বিপণনযোগ্য দক্ষতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰা যাতে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক সম্ভাৱনা উপলব্ধি কৰিব পাৰে আৰু স্বাস্থ্যৱান, উৎপাদনশীল আৰু ক্ষমতাসম্পন্ন প্ৰাপ্তবয়স্কলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰে।

3 views0 comments