কেনেদৰে প্ৰস্তুতি চলাব প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে ?





ভাৰতত নিযুক্তিৰ পৰিস্থিতি যুৱ ভাৰতীয়সকলৰ লগতে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃৰ মাজত চিন্তাৰ কাৰণ। ভাৰতে অৰ্থনীতি দীৰ্ঘম্যাদী মন্দাৱস্থাত ভুগি আছে। কোভিডে বিষয়টো অধিক বেয়া কৰি তুলিছে। বিশেষকৈ ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বাবে যিয়ে যোৱা দুবছৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ ছাটাই দেখিছে। আনকি স্ব-নিযুক্তি আৰু উদ্যোগৰ বাবে জনসাধাৰণৰ সৈতে ক্ৰয় ক্ষমতাৰ প্ৰয়োজন ।



এনে পৰিৱেশত চৰকাৰী চাকৰি, শিক্ষা, স্বাস্থ্য, অভিযান্ত্ৰিক, অসামৰিক সেৱা বা সশস্ত্ৰ বাহিনীত আকৌ এবাৰ চাকৰি বিচৰা বিকল্প হৈ পৰিছে। এই সেৱাবোৰৰ বাবে বাছনি অত্যন্ত প্ৰতিযোগিতামূলক আৰু বহুতো প্ৰাৰ্থীয়ে অতি কম স্থান লাভ কৰে।


বহুতো প্ৰাৰ্থীয়ে সঠিকভাৱে জানিব বিচাৰিব যে তেওঁলোকে বিচৰা চাকৰিবোৰৰ বাবে তেওঁলোকৰ সফলতাৰ সম্ভাৱনা কেনেদৰে উন্নত কৰিব পাৰে। স্পষ্ট উত্তৰটো হ'ল কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু প্ৰস্তুতি । সমগ্ৰ দেশতে প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ আৰম্ভ হৈছে আৰু বহুতো ৰাজ্যই এতিয়া কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰ দুয়োৰে সৈতে জ্যেষ্ঠ পৰ্যায়ৰ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ চাকৰিৰ বাবে প্ৰতিযোগিতা কৰিব বিচৰা প্ৰাৰ্থীসকলক বিত্তীয় সমৰ্থন আগবঢ়াইছে। এই পদক্ষেপবোৰে প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে সফলতাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, কিন্তু একো নিশ্চিত নহয়। এই পদ্ধতিটোৱে লাখ লাখ প্ৰাৰ্থীৰ দুৰ্দশা ৰক্ষা নকৰে। যিসকলে অভিভাৱক আৰু ৰাজ্যৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু সমৰ্থন স্বত্বেও সফল নহয়।


আমাৰ যুৱক-যুৱতীসকলক দিয়া পৰামৰ্শৰ বিষয়ে পুনৰ বিবেচনা কৰা উচিত নেকি? হয় । বেছিভাগ প্ৰাৰ্থীয়ে কেইবা বছৰ অতিবাহিত কৰে আৰু তেওঁলোকক বাছনি কৰাৰ আগতে একাধিক প্ৰয়াস কৰে। যদি তেওঁলোকে যোগ্যতা অৰ্জন নকৰে তেন্তে কেইবাটাও বছৰ অপচয় হয়। গতিকে, আমি আমাৰ যুৱক-যুৱতীসকলক কি পৰামৰ্শ দিয়া উচিত?



সাধাৰণ চিন্তাধাৰাৰ বিপৰীতে, তেওঁলোকক প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে তেওঁলোকৰ প্ৰস্তুতি তেওঁলোকৰ নিজৰ স্বাৰ্থ আৰু আবেগৰ সৈতে বান্ধি ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া উচিত। সেয়েহে, তেওঁলোকে প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে তেওঁলোকৰ বৈকল্পিক বিষয় বাছনি কৰিব লাগিব। বিশেষকৈ UPSC অসামৰিক সেৱাৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষা লিখা সকলৰ বাবে, তেওঁলোকৰ শিক্ষক, বন্ধুবৰ্গ, অভিভাৱক বা শিক্ষকৰ পৰামৰ্শৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নহয়, তেওঁলোকৰ নিজৰ পছন্দৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিষয় বাছনি কৰিব লাগিব।


শিক্ষাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ আগ্ৰহৰ বিষয়ত তেওঁলোকৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰি থাকিব লাগিব যাতে তেওঁলোকে প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাত সফল নহ'লেও, তেওঁলোকে অন্ততঃ তেওঁলোকৰ পছন্দৰ বিষয়বোৰ আয়ত্ত কৰিবলৈ সময় ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিলেহেঁতেন। তেওঁলোকে এই গভীৰ জ্ঞানৰ দ্বাৰা শক্তিশালী অনুভৱ কৰিব আৰু তেওঁলোকে সঁচাকৈয়ে বিচৰা কিবা শিকিবলৈ তেওঁলোকৰ মূল্যৱান সময় ব্যৱহাৰ কৰাৰ সন্তুষ্টি বহন কৰিব। তেওঁলোকৰ সময় তেতিয়া 'অপচয়' নহ'ব। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ জ্ঞানৰ আধাৰত যোগ দিব আৰু তেওঁলোকৰ সহকৰ্মীসকলৰ তুলনাত অধিক আত্মবিশ্বাসী হ'ব। অধিক জ্ঞান থকা এজন যুৱক বা মহিলা সমাজ আৰু চাকৰিৰ বজাৰত অৱশ্যেই থিয় হ'ব পাৰিব।


প্ৰায়ে দেখা গৈছে যে যিসকল চাকৰি প্ৰাৰ্থীয়ে ইতিমধ্যে চাকৰি কৰে, বা যিসকলে কিছুমান বিষয় বা ব্যৱসায় আয়ত্ত কৰিছে, তেওঁলোকে প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাসকলৰ তুলনাত অধিক আত্মবিশ্বাসেৰে পৰীক্ষা আৰু সাক্ষাৎকাৰৰ সন্মুখীন হয়। এই পদ্ধতিটোৱে ক্ৰীড়া, সূক্ষ্ম ক'লা আৰু প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ বাবে বিষয় বাছনিৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নথকা বিষয়ৰ অধ্যয়নৰ দৰে অন্যান্য ব্যক্তিগত আবেগ অনুসৰণ কৰাটো সামৰি ল'ব।


সেয়েহে, পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ বাবে শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ সহ-পাঠ্যক্ৰমৰ স্বাৰ্থ ত্যাগ কৰিবলৈ কোৱাটো ত্ৰুটিপূৰ্ণ পৰামৰ্শ। যুৱক-যুৱতীসকলক তেওঁলোকৰ খেল খেলিবলৈ, কিতাপ পঢ়িবলৈ, থিয়েটাৰ কৰিবলৈ, থিয়েটাৰ কৰিবলৈ, লিখা, নৃত্য কৰা, গান গাবলৈ, সামাজিক কাম কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকে পৰীক্ষা দিবলৈ প্ৰস্তুত হোৱাৰ সময়ত আন যি বিচাৰে সেয়া কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিব লাগিব। তেওঁলোকক পৰিৱেশ, মানৱ অধিকাৰ, সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক সমতা, সাৰ্বজনীন শিক্ষা আৰু তেওঁলোকৰ হৃদয়ৰ ওচৰত থকা আন যিকোনো কাৰণত সময় দিবলৈ উৎসাহিত কৰিব লাগে।


যিসকল যুৱক-যুৱতীয়ে তেওঁলোকৰ আৱেগ অনুসৰণ কৰিছে আৰু তেওঁলোকে উপভোগ কৰা অনুশাসনবোৰ আয়ত্ত কৰিছে, তেওঁলোকে জীৱনত বহু বছৰ ধৰি চাকৰিৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ'বলৈ দৃঢ়তাৰে চেষ্টা কৰা আৰু সফল নোহোৱা লোকৰ তুলনাত অধিক সফল হয়। তেওঁলোকৰ সু-বৃত্তাকাৰ ব্যক্তিত্বৰ বাবে তেওঁলোক সমাজৰ সম্পদ।

3 views0 comments