BSF ৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰ বৃদ্ধি কৰাটো জানো জনগন বিৰোধী কাৰ্য !




বাংলাদেশ আৰু পাকিস্তানৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমাৰ পৰা ১৫ ৰ পৰা ৫০ কিলোমিটাৰ লৈ সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনীৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰ বৃদ্ধি কৰা বিএছএফ আইনৰ সংশোধনীয়ে বিভিন্ন মহলত এতিয়া সমালোচনাৰ সৃষ্টি কৰিছে । ইয়াক বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ৰাজনৈতিক উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিত পদক্ষেপ বুলি অভিহিত কৰি বহুতে অনুভৱ কৰে যে এইয়া ফেডাৰেল ৰাজনীতিক লঘু কৰাৰ আৰু বিৰোধী শাসিত ৰাজ্যসমূহৰ ওপৰত অধিক কঠোৰ দখল প্ৰয়োগ কৰাৰ এক প্ৰয়াস।


বিজেপিয়ে ঘোষণা কৰিছে যে এই পদক্ষেপটো হৈছে অবৈধ অনুপ্ৰৱেশ প্ৰতিৰোধ কৰা যিয়ে সীমান্ত পাৰত অপৰাধ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ লগতে জনগাঁথনিগত পৰিৱৰ্তনৰ সৃষ্টি কৰিছে। বিএছএফেও একেটা কথা পুনৰাবৃত্তি কৰি কয় যে কিছুমান সীমান্ত জিলাত জনগাঁথনিৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত ভোটদানৰ ধৰণ সলনি হৈছে। পঞ্জাৱ আৰু পশ্চিম বংগে তেওঁলোকৰ ৰাজ্যিক বিধানসভাসমূহত প্ৰস্তাৱ আৰোপ কৰি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰামৰ্শ অবিহনে একপক্ষীয়ভাৱে ৰূপায়ণ কৰা এই নতুন আইনখন তৎক্ষণাৎ প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।ইতিমধ্যে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীক সাক্ষাৎ কৰিছে আৰু ৰোলবেক কৰিবলৈ অনুৰোধ জনাইছে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ উপৰিও ৰাজনৈতিক আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহো এই সিদ্ধান্তৰ বিৰোধী। এই সংশোধনীৰ বিৰুদ্ধে কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ত এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমাও দাখিল কৰা হৈছে।


সংসদৰ চলিত শীতকালীন অধিৱেশনত এই বিষয়টোক লৈ সমালোচনা কৰিবৰ বাবে সাজু হৈছে। ইফালে বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দাবী কৰে যে দেশৰ আভ্যন্তৰীণ নিৰাপত্তা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে সমগ্ৰ ৰাজ্যসমূহত সীমান্ত বাহিনীৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ অধীনৰ এলেকাটোত একতা প্ৰদান কৰাৰ বাবে এই সংশোধনী প্ৰয়োজনীয়। বি এছ এফেও দাবী কৰে যে এই নতুন আইনখনে আৰক্ষী বাহিনীক সহায় কৰিব আৰু কাৰ্যকৰীতা উন্নত কৰিব।


উল্লেখযোগ্য যে পঞ্জাৱ, পশ্চিম বংগ আৰু অসমত, বিএছএফৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰ আগৰ ১৫ কিলোমিটাৰৰ পৰা ৫০ কিলোমিটাৰলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। গুজৰাটত ইয়াক ৮০ কি:মি:ৰ পৰা ৫০ কিলোমিটাৰলৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। নতুন অধিসূচনাৰ অধীনত ৰাজস্থান ৫০ কিলোমিটাৰত অপৰিৱৰ্তিত হৈ আছে। বিএছএফ আইনৰ ধাৰা 139 (1)ত সীমান্ত বাহিনীৰ ক্ষমতা, কৰ্তব্য আৰু অধিকাৰ ক্ষেত্ৰনিৰ্ধাৰণ কৰাৰ লগতে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক বিএছএফৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰীয় সীমাবদ্ধতা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰা হৈছে।

আইনখনৰ সংশোধনৰ পিছত 11 অক্টোবৰ 2021 তাৰিখে কেন্দ্ৰই এক নতুন জাননী জাৰি কৰে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে বিএছএফৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰত এতিয়া অন্তৰ্ভুক্ত: "মণিপুৰ, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰা, নাগালেণ্ড আৰু মেঘালয় ৰাজ্য আৰু জম্মু-কাশ্মীৰ আৰু লাডাখ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলআৰু গুজৰাট, ৰাজস্থান, পঞ্জাৱ, পশ্চিম বংগ আৰু অসম ৰাজ্যত পঞ্চাশ কিলোমিটাৰ বেল্টৰ ভিতৰত থকা অঞ্চলৰ সমগ্ৰ অঞ্চল।" এই সংশোধনীৰ জৰিয়তে, বিএছএফে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ পৰা 50 কিলোমিটাৰ দূৰত্বৰ এক বৃহত্তৰ এলেকাৰ ভিতৰত অনুসন্ধান, জব্দ আৰু গ্ৰেপ্তাৰ কৰিব পাৰে।


পশ্চিম বংগৰো প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ বিএছএফ অধিকাৰক্ষেত্ৰৰ অধীনলৈ আহিব । পশ্চিম বংগৰ চাৰিটা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমা আছে। যাৰ ভিতৰত আছে নেপাল, ভূটান, বাংলাদেশ আৰু তিব্বতীয় স্বায়ত্ত শাসিত অঞ্চল (চীনৰ অধীনত টিএআৰ)। ই বাংলাদেশৰ সৈতে 2216.7 কিলোমিটাৰ সীমান্ত ভাগ কৰে। পূব ফালৰ গোটেই ৰাজ্যিক সীমা বাংলাদেশৰ সৈতে সীমান্তত চলিছে। এই সংশোধনীৰ জৰিয়তে ৰাজ্যখনৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ বিএছএফৰ অধিকাৰক্ষেত্ৰত থাকিব । হিমালয়ৰ কুৰ্চিয়াঙৰ পৰা বংগোপসাগৰৰ কাষৰ সুন্দৰবানলৈকে থাকিব বি এছ এফৰ অধিকাৰত।



ইতিমধ্যে, ১২ নৱেম্বৰত পঞ্জাৱ বিধানসভাই কেন্দ্ৰৰ বিএছএফ অধিসূচনাৰ বিৰুদ্ধে এক প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে। কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ ১১ অক্টোবৰৰ আদেশ "প্ৰত্যাখ্যান" কৰি ৰাজ্যিক বিধানসভাই সৰ্বসন্মতিক্ৰমে এই প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰে। অক্টোবৰত কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰা প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙৰ সৈতে বিজেপিৰ দুজন সদস্য অনুপস্থিত আছিল। ১৬ নৱেম্বৰত, পশ্চিম বংগ বিধানসভাই কেন্দ্ৰৰ অধিসূচনাৰ বিৰুদ্ধে এক প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে। ইয়াক সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী পাৰ্থ চেটাৰ্জীয়ে উত্থাপন কৰিছিল। তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ (টিএমচি) ১১২ জন সদস্যই সমৰ্থনত ভোট দান কৰে, আৰু ৬৩ জন বিজেপি সদস্যই ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰে। হুলস্থূলৰ মাজতে, প্ৰস্তাৱটো গৃহীত হৈছিল। বিৰোধী দলপতি সুভেন্দু অধিকাৰীয়ে দাবী কৰে, "বিধানসভাৰ নিয়ম ১৬৯ ৰ অধীনত গৃহীত এক প্ৰস্তাৱত কোনো লোকচ ষ্টেণ্ডি নাই।" তেওঁ প্ৰত্যুত্তৰ দি কয় যে ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে বংগত বিএছএফৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰ অতি কমেও ৮০ কিলোমিটাৰলৈ বৃদ্ধি কৰা উচিত, তেওঁ দাবী কৰে যে ৰাজ্যখন জামাত-উল-মুজাহিদীন বাংলাদেশ (জেএমবি)কে ধৰি সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনসমূহৰ কেন্দ্ৰলৈ পৰিণত হৈছে।



আনহাতে, ২৫ নৱেম্বৰত, বিএছএফ আইনৰ ধাৰা ১৩৯, দফা ১ ৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ক্ষমতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কলিকতা উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সন্মুখত এখন ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ মোকৰ্দমা (পিআইএল) দাখিল কৰা হয় যাতে বিএছএফৰ অধিকাৰ ক্ষেত্ৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়।আৱেদনকাৰীৰ পৰামৰ্শদাতা সব্যসাচী চেটাৰ্জীয়ে কয় যে PIL খনে এই কথা কঢ়িয়াই আনিছে যে বিএছএফ আইনৰ ১৩৯ ধাৰা, দফা ১ ৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ক্ষমতা দেশৰ ফেডাৰেল গাঁথনিৰ বিৰোধী। ২৪ নৱেম্বৰত পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে দিল্লীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক সাক্ষাৎ কৰি বিএছএফৰ অধিসূচনা প্ৰত্যাহাৰৰ দাবী জনাইছিল। ইয়াৰ পূৰ্বে পশ্চিম বংগ চৰকাৰে এই দাবীৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰলৈ এখন পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিছিল।


"ভাৰতৰ ফেডাৰেল গাঁথনি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। আমি প্ৰতিজনে ইয়াক শক্তিশালী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে আৰু শক্তি ব্যৱহাৰ কৰি ইয়াক পাতল নকৰিব লাগে। ফেডাৰেল গাঁথনিত ব্যাঘাত নকৰিব। মই প্ৰধানমন্ত্ৰীক বিএছএফৰ নতুন অধিসূচনা ঘূৰাই ল'বলৈ কৈছো," বেনাৰ্জীৰ আছিল এনেদৰে শক্তিশালী বাৰ্তা আছিল। বৈঠকৰ পিছত সংবাদ মাধ্যমৰ লোকসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি বেনাৰ্জীয়ে কয়, "মই সকলো চৰকাৰী সংস্থাক সন্মান কৰোঁ, কিন্তু ই আইন-শৃংখলাৰ সংঘৰ্ষৰ সৃষ্টি কৰিব। আইন-শৃংখলা হৈছে এক ৰাজ্যিক বিষয়।ৰাজ্য ত এনে বহু উদাহৰণ আছে যেতিয়া বিএছএফে ইচ্ছানুসাৰে গুলী চালনা কৰে। শেহতীয়াকৈ, তেওঁলোকে এজন দৰিদ্ৰ গাওঁবাসীক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল। আৰু সৈনিকসকলৰ বিৰুদ্ধে কোনো ব্যৱস্থা লোৱা হোৱা নাই"।


বাওঁ মৰ্চা আৰু কংগ্ৰেছেও অধিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ সম্প্ৰসাৰণৰ বিৰোধিতা কৰিছে। "আমি এই নতুন অধিসূচনাৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছো। ই হৈছে ৰাজ্যসমূহৰ অধিকাৰৰ ওপৰত পোনপটীয়া আক্ৰমণ, ফেডাৰেলিজমৰ ওপৰত আক্ৰমণ। আমি চৰকাৰক এই অধিসূচনা তৎক্ষণাৎ প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছো"। ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছেও একে ধৰণৰ আহ্বানেই কৰিছে। "কিছুমান ৰাজ্যত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ পৰা ৫০ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত অধিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ বিএছএফ এলেকা সম্প্ৰসাৰণ ৰাজ্যসমূহৰ ভূখণ্ডত নিৰ্লজ্জ উলংঘনৰ সমান। ভাৰতৰ গৃহ মন্ত্ৰী, আপুনি কোনো ধৰণৰ "চেৰখানি"ত লিপ্ত হোৱা উচিত নহয়, অন্যথা ইয়াৰ পৰিণামৰ সন্মুখীন হ'ব," লোকসভাৰ কংগ্ৰেছ দলৰ নেতা অধীৰ ৰঞ্জন চৌধুৰীয়ে এনেদৰে টুইট কৰিছিল।


কথা হ'ল , দেশৰ সুৰক্ষা ৰ ক্ষেত্ৰত লোৱা এই সিদ্ধান্ত জানো সচাকৈয়ে সমাজ বিৰোধী ?

3 views0 comments