বেইজিংত আৰম্ভ হোৱা শীতকালীন অলিম্পিকৰ উদ্বোধনী বা সামৰণি অনুষ্ঠানত উপস্থিত নাথাকে ভাৰত : কিন্তু কিয়






গালৱান ঘটনাৰ সৈতে জড়িত এজন চীনা সৈনিকক অলিম্পিক ৰক্ষাকাৰী হিচাপে বাছনি কৰাৰ বেইজিংৰ পদক্ষেপক "দুখজনক" বুলি অভিহিত কৰি ভাৰতে ইতিমধ্যে কৈছে যে ভাৰতীয় দূতে শুক্ৰবাৰে বেইজিংত আৰম্ভ হোৱা শীতকালীন অলিম্পিকৰ উদ্বোধনী বা সামৰণি অনুষ্ঠানত উপস্থিত নাথাকিব।


ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে নতুন দিল্লীয়ে কূটনৈতিক পৰ্যায়ত অলিম্পিক বৰ্জন কৰিব যদিও ই অনুষ্ঠানটোৰ বাবে এজন খেলুৱৈ প্ৰেৰণ কৰিব।


২০২০ চনৰ জুনমাহৰ মাজভাগত হোৱা গালৱান সংঘৰ্ষৰ ফলত এজন কৰ্ণেলকে ধৰি ২০ জন ভাৰতীয় সৈনিকৰ মৃত্যু হৈছিল। আনহাতে চীনে যোৱা বছৰ কমেও চাৰিজন সৈন্য হেৰুওৱাৰ কথা স্বীকাৰ কৰিছিল। যাৰ ফলত চাৰি দশকত দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰৰ মাজত হোৱা আটাইতকৈ ৰক্তক্ষয়ী সংঘৰ্ষ হৈছিল।


শেহতীয়াকৈ পিএলএৰ বন্দী অৱস্থাত থকাৰ পিছত উভতি অহা চীনা সেনাই অৰুণাচল লৰা নিৰ্যাতনৰ অভিযোগৰ বিষয়ে সোধাত এমইএৰ মুখপাত্ৰগৰাকীয়ে কয় যে বিষয়টো "চীনা পক্ষৰ সৈতে উত্থাপন কৰা হৈছে"। তেওঁ লগতে কয় যে গোচৰটো "সামৰিক মাধ্যমৰ জৰিয়তে চম্ভালি লোৱা হৈছিল আৰু মই ইয়াক প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয় আৰু অন্যান্য উপাদানলৈ প্ৰেৰণ কৰিম।"


১৮ জানুৱাৰীত চীনা পিপলছ লিবাৰেচন আৰ্মীয়ে (পিএলএ) অপহৰণ কৰা মিৰাম টাৰনক (১৭) জিডো গাঁৱত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে পুনৰ মিলিত হোৱাৰ এদিন পিছত তেওঁৰ দেউতাক ওপাং টাৰনে কৈছিল, "মোৰ পুত্ৰক চীনা সৈন্যই কেইবাবাৰো লাথি মাৰিছিল। তেওঁলোকে তেওঁক দুবাৰ বৈদ্যুতিক শ্বক দিছিল।"


ৰাষ্ট্ৰদূত বিক্ৰম মিছৰী এৰি দিল্লীত উপ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা হিচাপে যোগদান কৰাৰ পিছত ইণ্ডিয়ান চাৰ্জ ডি'এফেয়াৰ্ছ একুইনো বিমল এই মুহূৰ্তত বেইজিংৰ আটাইতকৈ জ্যেষ্ঠ কূটনীতিবিদ। পৰৱৰ্তী ৰাষ্ট্ৰদূত প্ৰদীপ ৰাৱটে এতিয়াও এই পদত যোগদান কৰিবলৈ বাকী আছে।


এমইএৰ মুখপাত্ৰৰ বক্তব্যৰ কেইমিনিটমান পিছত, ৰাজহুৱা সম্প্ৰচাৰক প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ মুৰব্বী, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া শশী শেখৰ ভেম্পতীয়ে কয় যে ই "বেইজিংত অনুষ্ঠিত হোৱা শীতকালীন অলিম্পিকৰ উদ্বোধনী আৰু সামৰণি অনুষ্ঠানৰ পোনপটীয়া প্ৰচাৰ নকৰে"।


ভাৰতৰ খেলসমূহ বৰ্জন কৰাৰ সিদ্ধান্ত যোৱা বছৰ ছেপ্টেম্বৰত ব্ৰিকছৰ যুটীয়া বিবৃতি গ্ৰহণ কৰাৰ কেইমাহমান পিছত আহিছে, য'ত কোৱা হৈছিল, "আমি বেইজিং 2022 শীতকালীন অলিম্পিক আৰু পেৰালিম্পিক গেমছ আয়োজন কৰিবলৈ চীনক আমাৰ সমৰ্থন ব্যক্ত কৰিছো।"


কিন্তু টৰ্চবেয়াৰ আৰু অৰুণাচল লৰা বিষয়টোৱে পিটছখন উত্থাপন কৰিছিল, সূত্ৰই জনায়।


এজন জ্যেষ্ঠ চৰকাৰী বিষয়াই কয় যে "আমাৰ দূত বিমলক কাইলৈ হ'বলগীয়া উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল কিন্তু প্ৰতিবেদিত চীনা পদক্ষেপসমূহক এক উস্কানি হিচাপে দেখা গৈছিল যিয়ে আমাৰ কূটনৈতিক উপস্থিতিক সম্পূৰ্ণৰূপে অক্ষম কৰি তুলিছিল।" চীনা সৈনিকজনৰ টৰ্চবেয়াৰ হিচাপে প্ৰতিবেদন আৰু ফটো ছচিয়েল মিডিয়াত ভাইৰেল হোৱাৰ বাবে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল।


বিষয়াজনে উল্লেখ কৰিব বিচাৰিছিল যে চীনৰ মানৱ অধিকাৰৰ ৰেকৰ্ডক লৈ খেল বৰ্জন কৰা কিছুমান পশ্চিমীয়া দেশৰ বিপৰীতে ভাৰতৰ কাৰণ "বেলেগ"।


আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, যুক্তৰাজ্য আৰু কানাডাই অষ্ট্ৰেলিয়া, লিথুৱানিয়া, কছোভো, বেলজিয়াম, ডেনমাৰ্ক আৰু এষ্টোনিয়াৰ সৈতে এই খেলসমূহৰ কূটনৈতিক বৰ্জন ঘোষণা কৰিছে। যদিও তেওঁলোক সকলোৱে খেলুৱৈসকলক প্ৰতিযোগিতালৈ পঠিয়াব, কোনো মন্ত্ৰী বা বিষয়া উপস্থিত নাথাকিব। আমেৰিকাই কৈছে যে এইটো প্ৰদেশৰ মুছলমান জনসংখ্যাৰ বিৰুদ্ধে চীনৰ "জিনজিয়াঙত মানৱ অধিকাৰ উলংঘন আৰু অত্যাচাৰৰ" বাবে হৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চিনেট বৈদেশিক সম্পৰ্ক সমিতিৰ ৰিপাব্লিকান ৰেংকিং সদস্য চিনেটৰ জিম ৰিছে কয়, "এইটো লজ্জাজনক যে বেইজিঙে ২০২২ চনৰ অলিম্পিকৰ বাবে এজন টৰ্চবেয়াৰ বাছনি কৰিছিল যি ২০২০ চনত ভাৰতক আক্ৰমণ কৰা সামৰিক কমাণ্ডৰ অংশ আছিল।"


পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খান, ৰাছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ভ্লাদিমিৰ পুটিন, চৌদি আৰৱৰ ক্ৰাউন প্ৰিন্স মহম্মদ বিন ছলমানে উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত উপস্থিত থকাৰ কথা আছে।


চীনৰ গালৱান সংঘৰ্ষৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ছবি আৰু প্ৰতীকবাদৰ ব্যৱহাৰে দিল্লীক বিৰক্ত কৰিছে।


যোৱা ফেব্ৰুৱাৰীত, চীনে প্ৰথমবাৰৰ বাবে আনুষ্ঠানিকভাৱে ঘোষণা কৰিছিল যে গালৱান উপত্যকাত ভাৰতীয় সৈন্যৰ সৈতে সংঘৰ্ষত এজন বেটেলিয়ন কমাণ্ডাৰসহ চাৰিজন পিএলএ কৰ্মীৰ মৃত্যু হৈছিল, আৰু কৰ্ণেল পদবীৰ আন এজন বিষয়া "সংঘৰ্ষত গুৰুতৰভাৱে আহত" হৈছিল।


ভিডিঅ'টোত এজন সন্মানৰ ৰক্ষীয়ে গালৱান সংঘৰ্ষত নিহত চীনা সৈনিকসকলৰ কফিন কঢ়িয়াই নিয়া দেখা গৈছিল। এজন চীনা সাংবাদিকে টুইটাৰত এটা ভিডিঅ' পোষ্ট কৰি দাবী কৰিছিল যে এইটো গালৱান উপত্যকাৰ যুঁজৰ আছিল। যোৱা বছৰ ছেপ্টেম্বৰত, ইয়াৰ শ্বহীদ দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত, চীনা ৱেষ্টাৰ্ণ থিয়েটাৰ কমাণ্ডে ইয়াৰ সৈনিকসকলৰ এটা ভিডিঅ' মুকলি কৰিছিল য'ত কোৱা হৈছিল যে তেওঁলোকে দেশৰ সুৰক্ষাৰ বাবে প্ৰাণ দিছিল। আৰু এই বছৰৰ জানুৱাৰীত, চৰকাৰী সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে সম্পৰ্কিত চীনা হেণ্ডেলবোৰে গালৱান উপত্যকাত পিএলএ সৈন্যই চীনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উৰুৱাই থকাএটা ভিডিঅ' শ্বেয়াৰ কৰিছিল।

6 views0 comments