ইণ্টাৰনেট সেৱা বন্ধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্বৰ ভিতৰতেই প্ৰথম স্থান ত ভাৰতবৰ্ষ





ইণ্টাৰনেট বন্ধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে বিশ্বৰ ভিতৰতে লাভ কৰিছে প্ৰথম স্থান । শেহতীয়াকৈ, কংগ্ৰেছ সাংসদ শশী থাৰুৰৰ নেতৃত্বত তথ্য প্ৰযুক্তি সম্পৰ্কীয় সংসদীয় স্থায়ী সমিতিয়ে প্ৰতিবেদনত 'টেলিকম আৰু ইণ্টাৰনেট সেৱা স্থগিত কৰা আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱ' নামৰ প্ৰতিবেদনত মাপকাঠিবোৰ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ আৰু ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ বাবে এক শক্তিশালী প্ৰণালী স্থাপন কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে।সমিতিখনে উল্লেখ কৰে যে টেলিকম সেৱা আৰু ইণ্টাৰনেট সঘনাই স্থগিত ৰখাৰ ফলত মানুহৰ জীৱন আৰু স্বাধীনতা প্ৰভাৱিত হয়, আৰু ই দেশৰ অৰ্থনীতিত এক বৃহৎ বিফলতা সৃষ্টি কৰে। ছফ্টৱেৰ ফ্ৰীডম ল চেণ্টাৰ (এছএফএলচি)ৰ দ্বাৰা ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা এক ইণ্টাৰনেট ট্ৰেকাৰ Internetshutdowns.in য়ে ৰেকৰ্ড কৰা তথ্য অনুসৰি ২০১২ চনৰ পৰা বৰ্তমানলৈকে ভাৰতত মুঠ ৫৫০ বাৰ ইণ্টাৰনেট বন্ধ হৈছে। থাৰুৰ নেতৃত্বাধীন সমিতিয়ে উল্লেখ কৰে যে এনে কোনো কেন্দ্ৰীভূত প্ৰণালী নাই যিয়ে সমগ্ৰ দেশতে আৰোপ কৰা ইণ্টাৰনেট বন্ধ ৰখা ডাটাবেচ বজাই ৰাখে। internetshudowns.in ট্ৰেকাৰৰ মতে আটাইতকৈ দীঘলীয়া ইণ্টাৰনেট বন্ধ হৈছে জম্মু আৰু কাশ্মীৰত। ই ৫৫২ দিন দীঘলীয়া আছিল।যেতিয়া ইণ্টাৰনেট সেৱা স্থগিত কৰা হয় তেতিয়া অৰ্থনীতিৰ ওপৰত ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ প্ৰভাৱ পৰে। কিয়নো মানুহে মুক্তভাৱে নিজকে প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰে, সাংবাদিকসকলে ফটো আৰু ভিডিঅ' আপলোড কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিব লগীয়া হয়, শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ শ্ৰেণীৰ পৰা বিচ্ছিন্ন কৰা হয়, স্বাস্থ্য সেৱা লাভ কৰা কঠিন হৈ পৰে আৰু অৰ্থনীতি অৱশেষত ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।


যোৱা এক দশকত ইণ্টাৰনেট সেৱা স্থগিত ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত বিশ্বৰ ভিতৰতে আগবাঢ়ি আছে। কেৱল ২০১৯ আৰু ২০২০ চনতে ভাৰতত ১৩,০০০ ঘণ্টাতকৈও অধিক সময়ৰ বাবে ইণ্টাৰনেট আৰু সহযোগী সেৱা স্থগিত ৰখা হৈছিল।শীৰ্ষ ১০ ভিপিএন, এক আগশাৰীৰ ভাৰ্চুৱেল প্ৰাইভেট নেটৱৰ্ক সমীক্ষা ৱেবছাইটে ২০২০ চনত প্ৰতিবেদন দিছিল যে ভাৰতত যেতিয়া ৮,৯২৭ ঘণ্টাৰ বাবে ইণ্টাৰনেট বন্ধ আছিল সেই সময়ত দেশখনত ২০,৯৭৩ কোটিতকৈ অধিক ধনৰ ব্যয় হৈছিল। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ২০২০ চনত ভাৰতত ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ গড় ব্যয় প্ৰতি ঘণ্টাত ২.৩৪ কোটি টকাতকৈ ওপৰত আছিল। ভাৰতে ২০২০ চনত ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ বাবে $2.8 বিলিয়ন হেৰুৱাইছিল । চেলুলাৰ অপাৰেটৰ এছ'চিয়েচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ (চি.ও.এ.আই.) মতে, টেলিকম অপাৰেটৰসকলে প্ৰতি ঘণ্টাত ২৪.৫ নিযুত টকা হেৰুৱায় য'ত বন্ধ বা থ্ৰটলিং হয় ।


দীৰ্ঘম্যাদী ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ অধিক সুদূৰপ্ৰসাৰী প্ৰভাৱ আছে যেনে ব্যৱসায় বন্ধ কৰা, জীৱিকা হেৰুওৱা আৰু শিশুৱে বিদ্যালয় এৰি দিয়া।গোপনীয়তা নীতিৰ থিংক টেংক ডায়লগৰ প্ৰতিষ্ঠাপক কাজিম ৰিজৱীয়ে ইণ্টাৰনেট বন্ধে সামগ্ৰিকভাৱে ইণ্টাৰনেটকো কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰে তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে। তেওঁ কয় যে যেতিয়া এখন নিৰ্দিষ্ট দেশত সম্পূৰ্ণ ইণ্টাৰনেট বন্ধ হয়, তেতিয়া ইয়াৰ প্ৰভাৱ দেশৰ সীমাৰ বাহিৰত বাকী বিশ্বব্যাপী ইণ্টাৰনেটলৈ প্ৰসাৰিত হ'ব পাৰে।



ইফালে, টেলিকম সেৱা স্থগিত ৰখা সম্পৰ্কীয় ব্যৱস্থাসমূহৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ সংসদীয় পেনেলে পৰামৰ্শ দিছিল যে চৰকাৰে এক সঠিক প্ৰণালী প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব যি তৎক্ষণাৎ টেলিকম/ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ যোগ্যতা বা উপযুক্ততাৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলে কৈছিল যে শক্তিশালী সুৰক্ষাৰ সৈতে এক উন্নত আইনী পৰিকাঠামোৰ আৱশ্যকতা আছে যিয়ে চৰকাৰক অধিক পৰিমাণে ইণ্টাৰনেট বন্ধ কৰিবলৈ অনুমতি নিদিয়ে। বিশেষজ্ঞসকলে আকৌ কৈছে যে শক্তিশালী সুৰক্ষাৰ সৈতে এক উন্নত আইনী পৰিকাঠামোৰ আৱশ্যকতা আছে যিয়ে চৰকাৰক যথেচ্ছ ভাৱে ইণ্টাৰনেট বন্ধ কৰিবলৈ অনুমতি নিদিয়ে।""ইণ্টাৰনেট স্থগিত ৰখাৰ ক্ষমতাৰ ওপৰত উন্নত নিৰীক্ষণ, অধিক স্বচ্ছতা আৰু ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ ৰেকৰ্ডউন্নত ৰক্ষণাবেক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত আইনী সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজন আছে । সঘনাই ইণ্টাৰনেট বন্ধ কৰাটো কোনো সমস্যাৰ সমাধান নহয়। ইণ্টাৰনেট স্থগিত ৰখাৰ ক্ষমতাৰ ওপৰত উন্নত নিৰীক্ষণ, অধিক স্বচ্ছতা আৰু ইণ্টাৰনেট বন্ধৰ ৰেকৰ্ডউন্নত ৰক্ষণাবেক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত আইনী সংস্কাৰৰ প্ৰয়োজন আছে," এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে আইনী সঞ্চালক প্ৰশান্ত সুগথানে।

5 views0 comments