২০২২ ত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ পদক্ষেপক উৎসাহিত কৰিবলৈ ভাৰতে কিছু বিষয়ৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিব লাগিব






বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বায়ু প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, ৰাজ্য আৰু চহৰৰ কাৰ্য পৰিকল্পনাৰ দৰে অভিযোজন ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰা, আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে স্থিতিস্থাপক স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ কৰি স্বাস্থ্যক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়াটো ২০২২ চনত মুখ্য উদ্বেগৰ ক্ষেত্ৰ হ'ব লাগে।


চৰকাৰে নিশ্চিত কৰিব লাগিব যে একক ব্যৱহাৰৰ প্লাষ্টিকৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ২০২২ চনত কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব আৰু চহৰবোৰে বায়ু প্ৰদূষণ সীমিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কাৰ্যকৰী কৰিব লাগিব। ভাৰতে পৰিৱেশ নীতি আৰু কাৰ্যত গুৰুত্ব দিব লাগিব।



নতুন মানদণ্ড, বায়ু প্ৰদূষণৰ বাবে কাৰ্য পৰিকল্পনা


ভাৰতত ৰোগৰ বিপদাশংকাৰ কাৰকবোৰৰ ভিতৰত বায়ু প্ৰদূষণ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক (পুষ্টিহীনতাৰ পিছত) স্থানত আছে, যি ৰোগৰ বোজাৰ ১০%। বায়ু প্ৰদূষণে ভাৰতত জন্ম হোৱা শিশুৰ গড় আয়ুস কমেও ১.৫ বছৰ হ্ৰাস কৰিব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ২০১৯ চনত ১,১৬,০০০ ভাৰতীয় নৱজাতকৰ মৃত্যু হৈছিল। এনেদৰে ২০২০ চনৰ অক্টোবৰত প্ৰতিবেদন দিয়া হৈছিল।


বাহনৰ পৰা প্ৰদূষণ আৰু কাৰখানা আৰু কয়লা চালিত শক্তি কেন্দ্ৰৰ পৰা নিৰ্গমনে সমগ্ৰ ভাৰতত বায়ু প্ৰদূষণত অৰিহণা যোগায় গোটেই বছৰজুৰি।


২০০৯ চনত, CPCB য়ে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিৱেশ বায়ু গুণমান মানদণ্ড (NAAQS) জাননী দিছিল য'ত আঠটা মুখ্য প্ৰদূষক উল্লেখ কৰা হৈছিল। সেই সমূহ হৈছে কণিকা পদাৰ্থ (পি.এম. 2.5 আৰু পি.এম. 10), নাইট্ৰজেন ডাই অক্সাইড, কাৰ্বন মনোক্সাইড, ওজোন, বেঞ্জিন আৰু এমোনিয়া। ভাৰতে নতুন মানদণ্ড স্থাপন কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে যিয়ে PM ২.৫ তকৈ অধিক কণিকা পদাৰ্থৰ কাৰক হ'ব।


দিল্লীস্থিত থিংক টেংক চেণ্টাৰ ফৰ পলিচী ৰিচাৰ্ছৰ ডিচেম্বৰ 2021-ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এন.এ.এ.কিউ.এছ.-ৰ সংশোধনে ভাৰতত পৰৱৰ্তী দশকৰ বাবে বায়ু প্ৰদূষণৰ বিষয়ে আলোচনাৰ সংজ্ঞা প্ৰদান কৰিব। মানদণ্ডবোৰ অধিক উচ্চাকাংক্ষী কৰাটো এক্সপোজাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিপদাশংকাৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিৰ ওপৰত আধাৰিত হ'ব আৰু সময়ৰ সৈতে সেইটো কেনেদৰে বিকশিত হৈছে সেইয়া পৰিলক্ষিত কৰা হ'ব ।


এতিয়ালৈকে, 23 খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত 95 খন চহৰ আছে যাক অপ্ৰাপ্তি চহৰ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে। যিবোৰে এন.এ.এ.কিউ.এছ. মানদণ্ড অনুসৰণ নকৰে। যিবোৰ চহৰৰ জৰিয়তে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিষ্কাৰ বায়ু কাৰ্যসূচী (এনচিএপি) কাৰ্যকৰী কৰা হৈছে তাৰ বাবে মহানগৰ-নিৰ্দিষ্ট কাৰ্য পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। জানুৱাৰী 2019-ত পৰিৱেশ মন্ত্ৰালয়ে আৰম্ভ কৰা এনচিএপিয়ে 2024 চনৰ ভিতৰত পিএম 2.5 আৰু পিএম 10 ঘনত্বৰ স্তৰ 20% ৰ পৰা 30% হ্ৰাস কৰাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে 2017 চনত ঘনত্বৰ স্তৰৰ আধাৰ হিচাপে।


শক্তি আৰু পৰিষ্কাৰ বায়ু গৱেষণাৰ ওপৰত গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ (চিআৰইএ) বিশ্লেষক সুনীল দাহিয়াই ইণ্ডিয়াস্পেণ্ডক কয়, "মহামাৰী আৰু বন্ধৰ বাবে এনচিএপি প্ৰকৃততে উৰা মাৰিব পৰা নাছিল।" "আমি মহামাৰীৰ পৰা আঁতৰি অহাৰ লগে লগে, এনচিএপি শক্তিশালী কৰা আৰু কয়লা-শক্তি প্ৰকল্পৰ পৰা নিৰ্গমন হ্ৰাসক প্ৰাথমিকতা দিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।"



97 খন চহৰৰ লোকৰ এক বিশ্বব্যাপী নেটৱৰ্ক চি40 চহৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি কয়লা শক্তি প্ৰকল্পৰ পৰা নিৰ্গমন হৈছে বায়ু প্ৰদূষণৰ এক মুখ্য কাৰণ; কয়লা শক্তি সম্প্ৰসাৰিত কৰিলে ভাৰতৰ মেট্ৰ' চহৰসমূহত 60% অধিক লোকৰ অকাল মৃত্যু হ'ব । ভাৰতৰ কয়লা উৎপাদিত বিদ্যুতৰ 55 শতাংশ পাঁচখন মেগাচিটিৰ 500 কিলোমিটাৰ ভিতৰত আছে - দিল্লী, চেন্নাই, মুম্বাই, বেংগালুৰু আৰু কলকাতা । যিয়ে নগৰবাসীৰ স্বাস্থ্য বিপদাশংকাত পেলাব, বিশেষকৈ যুৱ, বৃদ্ধ আৰু গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক ।


গৱেষণা সংস্থা মন্থন অধ্যায়ন কেন্দ্ৰৰ বিশ্লেষক শ্ৰীপদ ধৰ্মধিকাৰীয়ে কয়, "কয়লা পৰ্যায়ক্ৰমে হ্ৰাস কৰাৰ বাবে হেঁচা অব্যাহত থাকিব যদিও ভাৰতে বায়ুৰ মানদণ্ডৰ অৱনতিৰ ওপৰত কয়লাৰ প্ৰভাৱ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ কোনো স্পষ্ট পৰিকল্পনা নিৰ্ধাৰণ কৰা নাই।"


"বায়ু প্ৰদূষণৰ স্বাস্থ্যৰ দিশটো এনে এক বিষয় যাক পৰিৱেশ নীতিত একত্ৰিত কৰা প্ৰয়োজন," এগৰাকী পৰিৱেশ ন্যায় কৰ্মী আৰু ভাৰতত ক্ষতি নোহোৱা স্বাস্থ্য সেৱাৰ সৈতে জলবায়ু আৰু স্বাস্থ্যৰ প্ৰচাৰক শ্বেতা নাৰায়ণে এনেদৰে কয়। "তাপ বিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ বাবে পৰিৱেশ প্ৰভাৱ মূল্যায়নে জনস্বাস্থ্যৰ প্ৰতি লক্ষ্য কৰাত ব্যৰ্থ হয় আৰু প্ৰদূষণকাৰী প্ৰকল্পবোৰৰ বাবে স্বাস্থ্যৰ প্ৰভাৱ মূল্যায়ন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ চাৰিওফালে গতি বৃদ্ধি পাইছে।"


স্থিতিস্থাপক স্বাস্থ্য আন্তঃগাঁথনিক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া


জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু ইয়াৰ ফলত বৰ্ধিত উষ্ণতা আৰু পৰিৱৰ্তিত বৰষুণৰ প্ৰকাৰে ডেংগু, চিকুনগুনিয়া, জিকা, মেলেৰিয়াৰ দৰে সংক্ৰামক ৰোগৰ সংক্ৰমণৰ পৰিস্থিতি সৃষ্টি কৰিছে । ইয়াৰ ফলত অধিক মৃত্যু, শস্যৰ বিফলতা, মানসিক স্বাস্থ্যৰ সমস্যা, গৰ্ভধাৰণ সম্পৰ্কীয় জটিলতা আৰু তাপ আৰু আৰ্দ্ৰতা-সম্পৰ্কীয় ৰোগ হ'ব পাৰে । এনেদৰে অক্টোবৰ 2021-ত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰা হৈছিল।


জলবায়ু আৰু স্বাস্থ্যৰ প্ৰচাৰক শ্বেতা নাৰায়ণে কয় যে "স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাৰ স্থিতিস্থাপকতা গঢ়ি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত, আমি তাত নাই। "বান পানী বা ঘূৰ্ণীবতাহৰ সময়ত সময়ে সময়ে হস্তক্ষেপ কৰা হয়, কিন্তু এক আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়।"


2015 চনত, ভাৰতে ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য মিছন লৈ আহিছিল য'ত অন্তৰ্ভুক্ত আছে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু মানৱ স্বাস্থ্যৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য পৰিকল্পনা । যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে অত্যাধিক গৰম প্ৰতিৰোধ আৰু হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আগতীয়া সতৰ্কতা প্ৰণালী আৰু স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ নিৰ্মাণ কৰি কেন্দ্ৰীয়, ৰাজ্য আৰু জিলা পৰ্যায়ত স্বাস্থ্য প্ৰস্তুতি আৰু সঁহাৰি শক্তিশালী কৰা।


"ৰাজ্যসমূহে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু মানৱ স্বাস্থ্যৰ বাবে তেওঁলোকৰ কাৰ্য পৰিকল্পনা একত্ৰিত কৰি আছে যিবোৰ 2021 চনৰ ডিচেম্বৰত হ'ব। এই পৰিকল্পনাবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে ৰাজ্যখনক বাজেট আৱণ্টন আৰু 2022 চনত সেইবোৰক কেনেদৰে প্ৰাথমিকতা দিয়া হয় সেয়া চোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব"- এনেদৰেই এক মন্তব্য কৰে নাৰায়ণে।


প্লাষ্টিক নিষেধাজ্ঞা কাৰ্যকৰী কৰা


কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব'ৰ্ডৰ (চিপিচিবি) মতে দেশখনে প্ৰতিদিনে 25,940 টনতকৈও অধিক প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা উৎপাদন কৰে। আগষ্ট 2021-ত, পৰিৱেশ মন্ত্ৰালয়ে একক ব্যৱহাৰৰ প্লাষ্টিক নিষিদ্ধ কৰিবলৈ প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা সংশোধনী নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰে যাক 2022 চনত কাৰ্যকৰী কৰা হ'ব।


নিয়ম অনুসৰি প্লাষ্টিক, পলিষ্টাইৰিন, আৰু সম্প্ৰসাৰিত পলিষ্টাইৰিন যেনে ইয়াৰবাড, প্লেট, কাপ, গ্লাছ, কাটলেৰী, ৰেপিং আৰু পেকিং ফিল্মৰ সৈতে তৈয়াৰ কৰা কিছুমান একক ব্যৱহাৰৰ সামগ্ৰীৰ নিৰ্মাণ, বিক্ৰী আৰু ব্যৱহাৰ 1 জুলাই 2022-ৰ পৰা নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। আনহাতে কেৰী বেগৰ দৰে আনবোৰ সামগ্ৰী কমেও 75 মাইক্ৰন ডাঠ হ'ব লাগিব।


2019-20 বৰ্ষত, ভাৰতে প্ৰায় 3,4 নিযুত টন বাৰ্ষিক প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা উৎপাদন কৰিছিল। যদিও এইটো প্ৰথম দেশব্যাপী পৰ্যায় হ'ব, ভাৰতৰ ৰাজ্যসমূহে ইতিমধ্যে প্লাষ্টিক-নিষেধাজ্ঞাৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছে। উদাহৰণ স্বৰূপে 1998 চনত ছিকিম চৰকাৰে দেশৰ প্ৰথম প্লাষ্টিক-বেগ নিষেধাজ্ঞা গৃহীত কৰে। যোৱা দশকত, 22 খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলই প্লাষ্টিক কঢ়িওৱা মোনাৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ বা আংশিক নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে।


ইয়াৰ পূৰ্বে 2011 চনত কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰালয়ে প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা (ব্যৱস্থাপনা আৰু সঞ্চালন নিয়ম) 2011 জাননী দিছিল, যিয়ে গুটখা, ধপাত আৰু পান মচলা সংৰক্ষণ, পেক বা বিক্ৰী কৰাৰ বাবে চেচেটত প্লাষ্টিকৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। অৱশ্যে, চি.পি.চি.বি.-ৰ বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদন 2012-13-ত উল্লেখ কৰা হৈছে যে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ দ্বাৰা নিয়মবোৰ "তীব্ৰভাৱে ৰূপায়ণ" কৰা হোৱা নাই আৰু প্লাষ্টিকৰ মোনাবোৰ নিৰ্বিচাৰভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।


ৰাষ্ট্ৰীয় সেউজ ন্যায়াধিকৰণৰ এটা গোচৰত (অ'এ 85/2020) আবেদনকাৰীয়ে তামিলনাডুৰ প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব'ৰ্ডৰ বিৰুদ্ধে ন্যায়াধিকৰণত আবেদন কৰিছিল যে ৰাইজৰ মনত এটা ভুল ধাৰণা বজাই ৰাখিছে যে এই প্লাষ্টিক কঢ়িওৱা মোনাবোৰেই পাতল ফিল্ম প্লাষ্টিক কঢ়িওৱা মোনাৰ একমাত্ৰ বিকল্প। খবৰ অনুসৰি 2021 চনৰ নৱেম্বৰমাহৰ এখন বৈঠকত বিচাৰপীঠে কৈছিল যে যদি চৰকাৰে প্লাষ্টিক-নিষেধাজ্ঞাৰ নিয়ম অমান্য কৰা অপৰাধীসকলক নিৰীক্ষণ আৰু শাস্তি দিয়াত কাৰ্যকৰী পদক্ষেপ লোৱাত বিফল হয় তেন্তে কেৱল জাননী নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰাটো পৰ্যাপ্ত নহয়।


ৰাজ্য আৰু চহৰৰ জলবায়ু পৰিকল্পনা ৰূপায়ণ কৰা