আন্তৰ্জাতিক স্বেচ্ছাসেৱক দিৱস : স্বেচ্ছাসেৱকতাৰ গুৰুত্ব




স্বামী বিবেকানন্দই কৈছিল, "হিমালয়ৰ গুহাত বহি থকা এজন যোগীয়ে তেওঁৰ মনটোক অবাঞ্ছিতভাৱে ভ্ৰমণ কৰি ফুৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। এখন চহৰৰ কেইবাটাও ব্যস্ত ৰাস্তাৰ ক্ৰছিংবোৰৰ এটা কোণত বহি থকা এজন মুচিয়ে কৰ্ম কৰা হিচাপেই এযোৰ জোতা মেৰামতি কৰোঁতে শোষিত হয় । এই দুয়োটাৰ ভিতৰত, পিছৰজন আগৰজনতকৈ ভাল যোগী।" ভাৰতীয় পৰম্পৰাৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰি তেওঁ লগতে কয়,"আপুনি যি দিব লাগিব সেয়া দিয়ক, ই আপোনাৰ ওচৰলৈকে ঘূৰি আহিব, কিন্তু এইবুলি নাভাবিব যে ই বহুগুণে ঘূৰি আহিব। দিয়াৰ যদি ক্ষমতা আছে, স্বেচ্ছাই দিয়ক। যদি আপুনি এজন পুৰুষক সহায় কৰিব বিচাৰে, তেন্তে কেতিয়াও নাভাবিব যে মানুহজনৰ মনোভাৱ আপোনাৰ প্ৰতি থাকিব লাগে।"


উল্লেখযোগ্য যে স্বেচ্ছাসেৱক হৈছে এক সুকীয়া মানৱীয় বৈশিষ্ট্য। ২০৩০ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ কৰ্মশক্তিত যোগদানৰ বাবে যদি ২৫০ নিযুত লোক যদি প্ৰস্তুত হৈ আছে, তেনেহ'লে এইয়া স্বেচ্ছাসেৱকৰ বাবে হয়তো আটাইতকৈ ডাঙৰ সম্পদ হ'ব বা ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দুৰ্বলতা হ'ব। অৱশ্যে এইটো সত্য যে যিয়ে সাৰ্বজনীনভাৱে স্বীকাৰ কৰিছে ভাৰতৰ উচ্চাভিলাষী বিকাশৰ উদ্দেশ্যবোৰ কেৱল ইয়াৰ যুৱপ্ৰজন্মৰ অপৰিসীম সম্ভাৱনাক ব্যৱহাৰ কৰিহে লাভ কৰিব পাৰি।


স্বেচ্ছাসেৱকতা হৈছে এক উপায় য'ত ভাৰতে যুৱপ্ৰজন্মক বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। ই যুৱপ্ৰজন্মক উন্নয়নমূলক প্ৰত্যাহ্বান সমাধান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদান কৰে লগতে ব্যক্তিগত দক্ষতা, সামাজিক অংশগ্ৰহণ আৰু অন্তৰ্ভুক্তি বৃদ্ধি কৰে। আমি সকলোৱে আন্তৰ্জাতিক স্বেচ্ছাসেৱক দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত, মুখ্য অংশীদাৰসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় উন্নয়নত স্বেচ্ছাসেৱকৰ ভূমিকাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।



উল্লেখযোগ্য যে প্ৰতি বছৰে বিভিন্ন সংগঠনে যুৱপ্ৰজন্মৰ ভূমিকাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বহনক্ষম উন্নয়ন লক্ষ্য সন্মিলনৰ আয়োজন কৰিছে যদিও ফেডাৰেল আৰু ৰাজ্য চৰকাৰবোৰে স্বেচ্ছাসেৱকতাৰ শক্তি ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবে এক ব্যাপক পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰাটো আৱশ্যক। স্বেচ্ছাসেৱকতাক কেৱল কাৰোবাৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ্ৰাস কৰিবলৈ বা এটা হ্ৰস্বম্যাদী সমস্যা পোনপটীয়াকৈ সমাধান কৰাৰ বাবে সেৱাৰ ব্যৱস্থা হিচাপে বুজিব নালাগে। ই স্বেচ্ছাসেৱক-জড়িত সংগঠন আৰু ব্যক্তিগত স্বেচ্ছাসেৱকসকলৰ বাবে স্বেচ্ছাসেৱকত্বৰ প্ৰচাৰ, স্বেচ্ছাসেৱক প্ৰচেষ্টাত সহায় কৰিবলৈ চৰকাৰক উৎসাহিত কৰা আৰু স্থানীয়, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত বহনক্ষম উন্নয়ন লক্ষ্য (এছ.ডি.জি.) লাভ কৰাত স্বেচ্ছাসেৱী অৱদানক স্বীকৃতি দিয়াৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।



এইবোৰ হৈছে স্বেচ্ছাসেৱকৰ কিছু গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈশিষ্ট্য । সময়, দক্ষতা আৰু জ্ঞানৰ ওপৰত আধাৰিত সকলোবোৰেই দৰাচলতে স্বেচ্ছাসেৱকতাৰ বহল ছাতিৰ তলত সংজ্ঞায়িত কৰিব পাৰি। আৰু স্বেচ্ছাসেৱকতাৰ ধাৰণাটো পুনৰ বিবেচনা কৰিবৰ বাবে এইটোৱেই হৈছে সঠিক সময়।

5 views0 comments