কৰিবলৈ আৰু বহু বাকী, যোৱা ৭ বছৰত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ বাবে মাত্ৰ ১৭% ঘৰহে সম্পূৰ্ণ হৈছে






কিছুদিন আগত কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে জম্মু-কাশ্মীৰৰ লেফটেনেণ্ট-গভৰ্ণৰ মনোজ সিনহাৰ সৈতে হোৱা বৈঠকত কাশ্মীৰী পণ্ডিতকে ধৰি কাশ্মীৰী প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলৰ পুনৰ্সংস্থাপনৰ অগ্ৰগতিৰ পৰ্যালোচনা কৰে।অমিত শ্বাহ কেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীৰ (CRPF) ৮৩ তম প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ কুচকাৱাজত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ জম্মুত থকা অৱস্থাতে এই বৈঠকত মিলিত হৈছিল। উল্লেখযোগ্য যে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে যোৱা ৭ বছৰত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ বাবে প্ৰস্তাৱিত আৱাসৰ মাত্ৰ ১৭% সম্পূৰ্ণ হৈছে। ২০১৫ চনত ঘোষণা কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী উন্নয়ন পেকেজৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰাক্তন জম্মু-কাশ্মীৰ ৰাজ্যত কাশ্মীৰী প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলৰ বাবে ৩,০০০ চৰকাৰী চাকৰি সৃষ্টিৰ বাবে অনুমোদন জনাইছিল। এতিয়ালৈকে ১,৭৩৯ জন প্ৰব্ৰজনকাৰীক নিযুক্তি দিয়া হৈছে আৰু ১,০৯৮ জন লোকক চাকৰিৰ বাবে বাছনি কৰা হৈছে। মন্ত্ৰালয়ৰ দিয়া তথ্য অনুসৰি এই বছৰৰ ফেব্ৰুৱাৰীলৈকে মাত্ৰ ১,০২৫ টা ইউনিটৰ নিৰ্মাণ আংশিক বা সম্পূৰ্ণৰূপে সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল। আনহাতে ৫০% তকৈ অধিক ইউনিটত কাম এতিয়া লৈকে আৰম্ভ হোৱা নাছিল।


বৰ্ধিত সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণ আৰু সম্প্ৰদায়টোৰ বিৰুদ্ধে হিংসাৰ আহ্বানৰ বাবে ১৯৯০ চনৰ পৰা বৃহৎ সংখ্যক পণ্ডিতে কাশ্মীৰ উপত্যকা ত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, জম্মুৰ শিবিৰৰ বাহিৰে কাশ্মীৰ উপত্যকাৰ ভেচু (কুলগাম), মাত্তান (অনন্তনাগ), হাওল (পুলৱামা), নাটনুচা (কুপৱাৰা), শ্বেখপোৰা (বুদগাম) আৰু বীৰৱান (বাৰামুলা)ত বিদ্যমান ট্ৰেঞ্জিট আৱাসত কেইবাজনো কাশ্মীৰী প্ৰব্ৰজনকাৰী বাস কৰে। ৯ মাৰ্চত গৃহ ৰাজ্যমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে ৰাজ্যসভাৰ শিৱসেনাৰ সদস্য প্ৰিয়ংকা চতুৰ্বেদীলৈ লিখা এখন পত্ৰত কয়, "আশা কৰা হৈছে যে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত সকলো পৰিবহন আৱাস গোটৰ নিৰ্মাণ সম্পূৰ্ণ হ'ব।"


মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে "১৪৮৮ টা ঘৰৰ কাম সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ বিভিন্ন পৰ্যায়ত আছে। ২,৭৪৪ টা ঘৰৰ সন্দৰ্ভত নিবিদাসমূহ চূড়ান্ত কৰা হৈছে আৰু বাকী গোটসমূহৰ সন্দৰ্ভত নিবিদা প্ৰক্ৰিয়াও আৰম্ভ কৰা হৈছে।তেওঁ লগতে কয় যে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত ব্যক্তিগত ভূমি নিৰ্মাণৰ বাবে অধিগ্ৰহণ কৰিব লাগিছিল কিন্তু ভূমি অধিগ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়াত ব্যয় বৃদ্ধি আৰু সময় অতিক্ৰম কৰাৰ বাবে, ২০১৯ চনত জে এণ্ড কে চৰকাৰে নিৰ্মাণ কাৰ্য ত্বৰান্বিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে ৰাজ্যিক ভূমি অধিগ্ৰহণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। পত্ৰখনত লগতে কোৱা হৈছে, "পৰিবহন আৱাস নিৰ্মাণৰ বাবে সকলো ভূমি এতিয়া জে এণ্ড কে চৰকাৰৰ সৈতে উপলব্ধ।"


মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ এখন সংসদীয় পেনেলক জনাইছে যে পঞ্জীভুক্ত কাশ্মীৰী প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ বাবে ১৩,০০০ ৰ সৰ্বোচ্চ সীমাৰ সৈতে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে প্ৰতি মাহে ৩,২৫০ শুকান ৰেচন আৰু নগদ সাহায্য লাভ কৰে। ইয়াৰোপৰি ২০২০ চনৰ সংসদীয় পেনেলৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, জে এণ্ড কে- ৬০,৪৮৯ হিন্দু পৰিয়ালত ৬৪,৮২৭ টা পঞ্জীভুক্ত প্ৰব্ৰজনকাৰী পৰিয়াল, ২,৬০৯ মুছলমান পৰিয়াল আৰু ১,৭২৯ টা শিখ পৰিয়াল আছে। "৬৪,৮২৭ টা পৰিয়ালৰ ভিতৰত ৪৩,৪৯৪ টা পৰিয়াল জম্মুত, ১৯,৩৩৮ টা দিল্লীত আৰু ১,৯৯৫ টা পৰিয়াল আন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত বসতি স্থাপন কৰিছে। ৪৩,৪৯৪ টা প্ৰব্ৰজনকাৰী পৰিয়ালৰ ভিতৰত ৫,২৪৮ টা পৰিয়ালে প্ৰব্ৰজনকাৰী শিবিৰত বাস কৰি আছে বুলি ও প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে। এই সকলোবোৰৰ পৰা এটা কথায়েই স্পষ্ট হয় যে কাশ্মীৰী পণ্ডিত সকলৰ কাৰনে কৰিবলগীয়া যথেষ্ট খিনিয়েই বাকী আছে ।

8 views0 comments