শিশু আৰু পদপথৰতেওঁলোকে ব্যৱহাৰ কৰা নিচাযুক্ত দ্ৰব্য : এনেক্ষেত্ৰত কি পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা উচিত?







আমি প্ৰায়ে একাংশ কিশোৰৰ লগতে সৰু ল'ৰা-ছোৱালীবোৰে ৰাস্তাত খোজকাঢ়ি থকা বা গুৱাহাটীৰ কিছুমান নিৰ্জন ঠাইত আঠাৰ বটল লৈ বহি থকা দেখিবলৈ পাওঁ। কেতিয়াবা আমি তেওঁলোকক ড্ৰাগছৰ তীব্ৰ নিচাৰ বাবে সংজ্ঞাহীন অৱস্থাত ৰাস্তাত পৰি থকাও দেখিছো। এইসকলৰ বেছিভাগেই নিচাযুক্ত দ্ৰব্যৰ ব্যৱহাৰৰ অভ্যাস থকা পথৰ শিশু। গুৱাহাটীত হাজাৰ হাজাৰ গৃহহীন শিশু আছে, যাক সাধাৰণতে "পথৰ শিশু" বুলি কোৱা হয়। যিসকলে অসুৰক্ষিত স্থান যেনে ৰাস্তা, ৰে'লপ্লেটফৰ্ম, মন্দিৰ আৰু দৰগাহৰ ওচৰত, বজাৰত, ফ্লাইঅ'ভাৰ আৰু দলঙৰ তলত, বাছ ষ্টপ, ডিপোৰ ওচৰত, বস্তিৰ অস্থায়ী কুটিত বাস কৰে, আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰায় 82% লোকেই নিচাজাতীয় দ্ৰব্যৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছে। লক্ষণীয় যে বয়স বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে, কম বয়সৰ লোকৰ তুলনাত উচ্চ বয়সৰ লোকৰ মাজত এই পদাৰ্থৰ অপব্যৱহাৰ সচৰাচৰ হৈ পৰে। এই সমস্যাটো উচ্চ বয়সৰ পথৰ ল'ৰাবোৰৰ মাজত অধিক প্ৰচলিত ।


এই শিশুসকলৰ পদাৰ্থৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰায়ে সুৰা, চিগাৰেট আৰু ইনহেলেণ্টৰ সৈতে আৰম্ভ হয় যিবোৰ চহৰখনত আইনী আৰু সহজে উপলব্ধ। শিশুসকলে সচৰাচৰ ব্যৱহাৰৰ কৰা পদাৰ্থবিধ হৈছে ইনহেলেণ্ট ব্যৱহাৰ। ইনহেলেণ্টবোৰ সস্তা , সহজে উপলব্ধ। ইয়াৰোপৰি আঠা, গেছ'লিন, পেইণ্ট থিনাৰ বা নেইল পলিছ ৰিমুভাৰ এই সামগ্ৰীবোৰ শিশুসকলে শুঙিবলৈ বা হাফিং কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে, তেওঁলোকে ধোঁৱাবোৰ উশাহত লয়। ডেনড্ৰাইটক পদাৰ্থ হিচাপে শুঙিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে শিশুসকলে। ডেনড্ৰাইট টিউববোৰ সস্তা আৰু সহজে উপলব্ধ। তেওঁলোকে ডেনড্ৰাইটৰ এটা টিউব কিনিবলৈ সহজে ১০ ৰ পৰা ২০ টকা খৰচ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে ইয়াক নাক বা মুখেৰে শুঙে। ডেনড্ৰাইট শুঙিলে ব্যক্তিত্ব আৰু মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতাৰ পৰিৱৰ্তন, মস্তিষ্কৰ কোষৰ মৃত্যু, হাঁওফাঁও আৰু উশাহ-নিশাহৰ সমস্যাৰ ফলত হোৱা জ্ঞানীয় আৰু স্নায়বিক বিকাৰ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ এৰিথমিয়াৰ ফলত মৃত্যু হ'ব পাৰে। এইবোৰৰ ফলত টেৰাটোজেনিক প্ৰভাৱ পৰে। সেয়েহে, যদি পথৰ ছোৱালী এজনী গৰ্ভৱতী হয় আৰু তেওঁ নিচাজাতীয় দ্ৰব্য শুঙি আছে ইয়াৰ ফলত কেঁচুৱাৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ জন্মগত বিকাৰ সৃষ্টি হয় । আমি এই শিশুসকলৰ মাজত এই সমূহ বন্ধ কৰিবলৈ সজাগ কৰিব লাগিব, তেওঁলোকক উৎসাহিত কৰিব লাগিব ।


সাধাৰণতে বেছিভাগ বিক্রেতাই ডেনড্ৰাইটৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱৰ বিষয়ে অৱগত নহয়। গতিকে আমি বিক্রেতাসকলক শিশুসকলক ডেনড্ৰাইট বিক্ৰী কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বাধা দিব লাগিব। জিলা প্ৰশাসন আৰু আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী সংস্থাবোৰে শিশুসকলক ডেনড্ৰাইট বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিবলৈ আইন বলবৎ কৰিব লাগিব। সচৰাচৰ ব্যৱহৃত কিছু পদাৰ্থ যেনে সুৰা, কেনাবিচ, হোৱাইটনাৰ, কোকেইন, অপিয়েট বা হেলুচিনোজেন এইসমূহ তেওঁলোকৰ কিছুমানে দেহৰ শিৰাত ব্যৱহাৰ কৰে যাৰ ফলত আসক্তি হয় আৰু বহুক্ষেত্ৰত অত্যাধিক পৰিমাণৰ ঔষধৰ ফলত মৃত্যু হয় । এনেদৰে ব্যৱহাৰৰ ফলত HIV সংক্ৰমণৰ লগতে আন বহুতো ৰোগৰ উচ্চ আশংকা থাকে । কিয়নো তেওঁলোকে বেজীৰ ভাগ-বতৰা কৰে। তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই একাধিক প্ৰকাৰৰ মনো সক্ৰিয় পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰে।


তেওঁলোকে বহুতো কাৰণত এইসমূহ ব্যৱহাৰ কৰাৰ অভ্যাস আৰম্ভ কৰে। সচৰাচৰ কাৰণবোৰ হৈছে মূলতঃ সহকৰ্মীৰ চাপ, জীয়াই থকাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু আনন্দ অনুভৱ কৰা বা নিজৰ কৌতূহল পূৰণ কৰা। ৰাস্তাত নিৰন্তৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ প্ৰকৃতি আৰু ইয়াৰ এছ'চিয়েটেড জীৱনশৈলীয়ে তেওঁলোকক মনোসক্ৰিয় পদাৰ্থৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি অসুৰক্ষিত কৰি তোলে। তেওঁলোকৰ দৈনিক কেইবাটাও বিভিন্ন বিপদৰ আশংকা থাকে, কিয়নো তেওঁলোকে কাম কৰে আৰু অকলে বাস কৰে খাদ্য, আশ্ৰয়, শিক্ষা আৰু সামাজিক সুৰক্ষা অবিহনে। তেওঁলোকৰ জীৱনৰ চাপ, তেওঁলোকৰ প্ৰতিকূল পৰিক্ৰমা আৰু ৰাস্তাত জীয়াই থাকিবলৈ এক ইতিবাচক মোকাবিলা প্ৰণালী হিচাপে, তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই সুৰা পান কৰা আৰু ড্ৰাগছ ব্যৱহাৰ কৰাৰ দৰে কাৰ্যসমূহ বাছনি কৰে। তেওঁলোকে জীৱনত সন্মুখীন হোৱা ভয়ংকৰ বাস্তৱতাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ, ৰাস্তাত জীৱনৰ প্ৰতিটো দিনৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ সাহস আৰু শক্তি বৃদ্ধি কৰাৰ উপায় হিচাপে মনোসক্ৰিয় পদাৰ্থবোৰৰফালে যায় ৰাস্তাত বাস কৰা আৰু ঠাণ্ডা, ভোক আৰু ভয়ৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ বাবে। তেওঁলোকৰ পুনৰ্স্থাপনৰ সুবিধা নাই আৰু প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ বাবে ৰাস্তাত উপলব্ধ কাৰ্যকলাপ যেনে ড্ৰাগৰ অপব্যৱহাৰ আৰু সুৰাপান আদিত প্ৰৱেশ কৰে। বহুতো শিশুৱে কেৱল আনন্দ আৰু পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ বাবে ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰে।


অৱশ্যে নিচাযুক্ত পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰাটো এনে সমস্যাবোৰৰ বাবে একেবাৰে কাৰ্যকৰী নহয়। কিয়নো ই তেওঁলোকক চাপৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ কম সক্ষম কৰে আৰু কেৱল আগৰ তুলনাত অধিক নিচাযুক্ত দ্ৰব্যৰ অপব্যৱহাৰৰ ফালে যোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। তদুপৰি, পদাৰ্থবোৰে ৰাস্তাত বাস কৰাৰ পিছত সমাজত পুনৰ একত্ৰিত হোৱাটো কঠিন কৰি তোলে। সত্যটো হ'ল, পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰা এই শিশুসকলৰ বেছিভাগেই সামাজিকভাৱে বিকলাঙ্গ হৈ পৰে। তেওঁলোকে প্ৰায়ে আসক্তি আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্য সমস্যাৰ সৈতে সংগ্ৰাম কৰে। কেতিয়াবা তেওঁলোকে নিজকে হত্যা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে কিয়নো সুৰা বা ড্ৰাগছ ব্যৱহাৰ কৰিলে আত্মহত্যাৰ প্ৰৱণতা বৃদ্ধি হয়। এই সমূহ সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিবলৈ ধন ৰাহি কৰিবলৈ তেওঁলোকে খাদ্যৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰে, তেওঁলোকৰ বহুতে ভোক নিস্তেজ কৰিবলৈ চাহ খায় আৰু আনকি ভোকত থাকে। তেওঁলোকে প্ৰায়ে এইসমূহ পদাৰ্থ ক্ৰয় কৰাৰ বাবে ধনৰ বাবে চুৰি, ড্ৰাগছ-পেডলিং আৰু পতিতাবৃত্তিৰ দৰে কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হয়।


বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু চৰকাৰে এই সমস্যাটো নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিব লাগে। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰৰ মনোযোগৰ প্ৰয়োজন। বেচৰকাৰী সংগঠনবোৰৰ স্বেচ্ছাসেৱকসকলে এই শিশুসকলক নিচাযুক্ত পদাৰ্থৰ পৰা হোৱা বিপদসমূহ বুজাই দিয়াত সহায় কৰিব লাগিব, যাতে তেওঁলোকে এটা ভাল জীৱন ঘূৰাই পায় । হস্তক্ষেপৰ পৰিকল্পনাত সেৱা প্ৰদানকাৰীসকলে এই শিশুসকলক একক আৰু সমগোত্ৰীয় জনসংখ্যা হিচাপে বিবেচনা কৰিব নালাগে কিয়নো তেওঁলোকৰ পদাৰ্থৰ অপব্যৱহাৰৰ হাৰ, বয়স, লিংগ, জাতি, ম্যাদ আৰু ৰাস্তাৰ বৰ্তমানৰ জীৱন ধাৰণৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ব্যাপকভাৱে পৃথক হয়। তেওঁলোকে এইসকল শিশুক এজন অনন্য ব্যক্তি হিচাপে বিবেচনা কৰা উচিত। এই শিশুসকলক চিকিৎসা সেৱা আৰু অন্যান্য প্ৰকাৰৰ সহায় যেনে জীৱন দক্ষতা আৰু চাকৰিৰ প্ৰশিক্ষণৰ সৈতে হুক আপ কৰিবলৈ বিশেষ প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন। তেওঁলোকৰ কিছুমানক এক প্ৰাক-চিকিৎসা পৰ্যায়ৰ প্ৰয়োজন হ'ব পাৰে য'ত তেওঁলোকৰ তাৎক্ষণিক সংকটবোৰ আশ্ৰয় সেৱা আৰু হ্ৰস্বম্যাদী বিষ মুক্তকৰণৰ জৰিয়তে সমাধান কৰা হয়।

6 views0 comments