মন্দিৰসমুহক চৰকাৰৰ নীতি নিয়মৰ পৰা মুক্ত কৰোৱাটো আমাৰ দায়িত্ব




যোৱা বছৰত তামিলনাডু চৰকাৰে মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয়ত এক প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছিল। য'ত কোৱা হৈছিল যে ৰাজ্যখনৰ 11,999 টা মন্দিৰত কোনো পূজা বা ৰীতি-নীতি অনুষ্ঠিত হোৱা নাই কিয়নো ৰাজহ নাই। 34,000 টা মন্দিৰত সকলো কাম-কাজ পৰিচালনা কৰিবলৈ মাত্ৰ এজনহে ব্যক্তি আছে। আনহাতে 37,000 মন্দিৰত বছৰি 10,000 টকাতকৈ কম ৰাজহ নথিভুক্ত কৰা হৈছে। তেওঁলোকে অনুমান কৰিছিল যে অহা কেইবছৰমানৰ ভিতৰত প্ৰায় 12,000 মন্দিৰ নি:শেষ হৈ যাব।


এক চৰকাৰী বিবৃতিয়ে প্ৰমাণ কৰিছে যে 1200 দেৱতাৰ মুৰ্তি নিৰুদ্দেশ হৈছে,অৰ্থাৎ চুৰি হৈছে। আনহাতে কেইবাজনো আৰক্ষী বিষয়াই হাজাৰ হাজাৰ দেৱতা ভুৱা বুলি দাবী কৰি কিতাপ লিখিছে । কিয়নো যোৱা 25 বছৰত মূল মূৰ্তিবোৰ চুৰি কৰা হৈছে আৰু নকলৰ সৈতে সলনি কৰা হৈছে।


এইটো সামাজিক মাধ্যমৰ সংবেদনশীলতা নহয়। এইটো এটা নিখুঁত বাস্তৱ যিটোৰ আমি সন্মুখীন হৈ আছো। যদি আমি এনেদৰে চলি থাকোঁ আৰু 100 বছৰৰ ভিতৰত, কেইটামান মুখ্য মন্দিৰৰ বাহিৰে সকলোবোৰ বিলুপ্ত হ'ব। এটা মন্দিৰ হৈছে এক ব্যক্তিগত বিষয়। আপুনি কেৱল কৰ্মচাৰীৰ সৈতে মন্দিৰ চলাব নোৱাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনাক আবেগ আৰু ভক্তিৰ প্ৰয়োজন। কিন্তু এই মুহূৰ্তত, মন্দিৰবোৰ চৰকাৰী নিয়ন্ত্ৰণত আছে, আৰু মন্দিৰৰ প্ৰতি কোনো অনুভৱ নথকা ব্যক্তিয়ে ইয়াক পৰিচালনা কৰি আছে। সেয়েহে স্বাভাৱিকতে তেওঁলোকে ইয়াক ভালদৰে ৰাখিব নোৱাৰে। মন্দিৰ এটা ব্যৱসায় নহয় কিন্তু সম্প্ৰদায়ৰ আত্মা। মন্দিৰক ভক্তিৰে হে পৰিচালনা কৰিব পাৰি।


চৰকাৰে মন্দিৰসমূহ কিয় পৰিচালনা কৰি আছে? ইয়াৰ এক দীঘলীয়া ইতিহাস আছে।1817 চনত প্ৰথম মাদ্ৰাজ নিয়মাৱলী গৃহীত হয় আৰু ইষ্ট ইণ্ডিয়া কোম্পানীয়ে এক কৰ্পোৰেট মন্দিৰবোৰ অধিগ্ৰহণ কৰে। মন্দিৰৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ ধাৰণা আছিল ভূমি, সোণ, হীৰা – সম্পদ। তেওঁলোকে যি পাৰে সকলো পৰিবহন কৰিছিল আৰু যি কৰিব নোৱাৰিলে সেয়া মন্দিৰত এৰি দিয়া হৈছে। তাৰ পিছত 1840 চনত মন্দিৰসমূহ পুনৰ মুকলি কৰাৰ নিৰ্দেশনা দিয়া হৈছিল। এইয়া খ্ৰীষ্টান মিছনাৰীসকলৰ এক পৰিণাম আছিল যিয়ে প্ৰতিবাদ কৰিছিল যে খ্ৰীষ্টানসকলৰ বাবে পৌত্তলিক মন্দিৰসমূহ পৰিচালনা কৰাটো লাঞ্ছনাজনক। যি কি নহওক সোণটো লোৱা হৈছিল বাবে তেওঁলোকৰ তাত আৰু কোনো ব্যৱসায় নাছিল। 1925 চনত, মন্দিৰবোৰ স্বাধীনতা আন্দোলন সংগঠিত কৰাৰ কেন্দ্ৰ হৈ পৰিছিল। সেয়েহে মাদ্ৰাজ ধৰ্মীয় আৰু দাতব্য এণ্ডোমেণ্ট আইন অনা হৈছিল তেওঁলোকক চৰকাৰী নিয়ন্ত্ৰণলৈ অনাৰ বাবে। যিহেতু সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়বোৰে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ কৰিছিল কিয়নো তেওঁলোকৰ উপাসনাস্থলী মুকলি কৰা হৈছিল আৰু কেৱল হিন্দু মন্দিৰ অনুষ্ঠিত হৈছিল।স্বাধীনতাৰ পিছত তামিলনাডু ধৰ্মীয় আৰু দাতব্য এণ্ডোমেণ্ট আইন গৃহীত হয়। তামিলনাডু মন্দিৰবোৰ হিন্দু ধৰ্মীয় আৰু দাতব্য এণ্ডোমেণ্ট (এইচ আৰ আৰু চি ই) বিভাগৰ নিয়ন্ত্ৰণত আছে।


যদি আপুনি সংবিধানত প্ৰতিজন ভাৰতীয় নাগৰিকক প্ৰদান কৰা মৌলিক অধিকাৰবোৰ পঢ়ে আৰু তাৰ পিছত এইচ আৰ আৰু চি ই আইনবোৰ চাওঁক, ই সম্পূৰ্ণৰূপে অপমানজনক। ইয়াত এটা নিৰ্দিষ্ট সম্প্ৰদায়ক লক্ষ্য কৰি লোৱা হৈছে আৰু নিজৰ উপাসনাস্থলী ৰাখিব নোৱাৰে । এই কথাটো বৰ্ণবৈষম্যতকৈ কম নহয়। কিয় আন সকলোৱে তেওঁলোকৰ ধৰ্মীয় বিষয়বোৰ পৰিচালনা কৰিব পাৰে। কিন্তু এটা সম্প্ৰদায় যি হৈছে সংখ্যাগৰিষ্ঠ সম্প্ৰদায়, তেওঁলোকে কৰিব নোৱাৰে?বৰ্তমান, আধা নিযুত একৰৰ অধিক ভূমি থকা 44,000 মন্দিৰ তামিলনাডু চৰকাৰৰ পৰিচালনাৰ অধীনত আছে। অৱশ্যে, এই সকলোবোৰৰ পৰা ৰাজহ হৈছে বছৰি মাত্ৰ 128 কোটি টকা। ইয়াৰ তুলনাত, শিৰোমণি গুৰুদ্বাৰ পৰিবন্ধক সমিতিৰ হাতত 85 টা গুৰুদ্বাৰ আছে, কিন্তু তেওঁলোকৰ বাজেট 1,000 কোটি টকাৰ অধিক। জনসংখ্যাৰ 87 শতাংশ লোক থকা এটা সম্প্ৰদায়ৰ 44,000 টা মন্দিৰৰ বাবে 128 কোটি টকাৰ ৰাজহে অত্যাধিক অব্যৱস্থাৰ প্ৰভাৱ পেলায়।


এটা সচৰাচৰ যুক্তি হৈছে, "যদি আপুনি মন্দিৰবোৰ সমাজক ঘূৰাই দিয়ে, তেওঁলোকে সেইবোৰ ভালদৰে পৰিচালনা কৰিব নে? হয়তো তেওঁলোকে আৰু বেয়া কৰিব।" ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে জনসংখ্যাৰ 87 শতাংশ লোকৰ ক্ষেত্ৰত, আপুনি এনে কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় সততা আৰু দক্ষতা থকা মুষ্টিমেয় লোক বিচাৰি নাপায়। এইয়া নিন্দনীয়।যদি আপুনি মন্দিৰবোৰ ভক্তসকলৰ ওপৰত এৰি দিয়ে, তেওঁলোকে সেইবোৰ এক আশ্চৰ্যকৰ, জীৱন্ত উপায়েৰে পৰিচালনা কৰিব। মন্দিৰ চলাবলৈ আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা বহুতো মডিউল আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, গুৰুদ্বাৰবোৰ কেনেদৰে চলোৱা হয় চাওক – লংগৰবোৰে প্ৰদান কৰা খাদ্যৰ পৰিমাণ, আৰু প্ৰয়োজনৰ সময়ত তেওঁলোকে কেনেদৰে মানুহৰ ওচৰলৈ যায়। কল্পনা কৰক মন্দিৰবোৰে উপাৰ্জন কৰিব পৰা ভূমি ৰাজহৰ পৰিমাণৰ বাবে যি বাজেট থাকিব পাৰে তেওঁলোকে আৰু বহুত কৰিব পাৰে। অঞ্চলটোত সংঘটিত মহামাৰী, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ আৰু অন্যান্য সংকটৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব পাৰে। সৰ্বোপৰি, যিহেতু তেওঁলোক সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, তেওঁলোকে দক্ষতাৰে ধন ব্যৱহাৰ কৰি এনে পৰিস্থিতিবোৰ অতি কাৰ্যকৰী ভাৱে মোকাবিলা কৰিব পাৰে ।


এই মন্দিৰবোৰত যোৱা কেইহাজাৰ বছৰত বিনিয়োগ কৰা মানুহৰ ঘাম আৰু তেজৰ পৰিমাণ কম নহয়। কেৱল মন্দিৰ পৰ্যটনৰ ওপৰত সমগ্ৰ ৰাজ্য চলাব পাৰে। কাৰণ মন্দিৰটো কেৱল এটা নিৰ্দিষ্ট ধৰ্মৰ বিষয়ে নহয়। মন্দিৰটো কলা, ইতিহাস, সংস্কৃতিৰো বিষয়। বিশেষকৈ তামিলনাডুত মন্দিৰৰ টাৱাৰ হৈছে ৰাজ্যৰ প্ৰতীক। আমাৰ বহুতো চহৰক "মন্দিৰ চহৰ" বুলি কোৱা হয় কিয়নো মন্দিৰটো সেই চহৰখনৰ মূল অংশ। মন্দিৰৰ বাবে এখন চহৰ আছে – আন উপায়েৰে নহয়। স্থাপত্য, ভাস্কৰ্য, কলা আৰু অভিযান্ত্ৰিকৰ ক্ষেত্ৰত যি পৰিমাণৰ কাম কৰা হৈছে সেয়া সম্পূৰ্ণৰূপে অবিশ্বাস্য। পৃথিৱীৰ আন কোনো ঠাইত এনেকুৱা একো নাই । কিন্তু আমাৰ উদাসীনতাৰ বাবে আমি ইয়াক কেৱল পিছুৱাই দিবলৈ দিছোঁ। এইটো ঠিক কৰাৰ সময়।


এখন গণতান্ত্ৰিক দেশত নিৰ্বাচনৰ আগতে প্ৰতিজন দায়িত্বশীল নাগৰিকে স্পষ্টভাৱে ক'ব লাগিব যে তেওঁলোকৰ দেশ বা ৰাজ্যত কি কি ঘটিব । ৰাজনৈতিক দলবোৰে জানিব লাগিব যে মানুহে এইটোৱেই বিচাৰে আৰু তেওঁলোকে তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি তেওঁলোকৰ ইস্তাহাৰ প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। কিন্তু যদি ৰাইজে এতিয়া একো নকয় আৰু নিৰ্বাচন শেষ হোৱাৰ পিছত প্ৰতিবাদ কৰে এয়া দায়িত্বহীন নাগৰিক।


তামিলনাডুৰ মানৱ সম্পদ আৰু চিই আইন আটাইতকৈ কঠোৰ। সকলো ৰাজ্যৰ ভিতৰত, তামিলনাডু চৰকাৰে সৰ্বাধিক সংখ্যক মন্দিৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। যদি আমি ইয়াত এটা উদাহৰণ স্থাপন কৰিব পাৰোঁ আন্দোলনটো স্বাভাৱিকতে আন সকলো ঠাইতে আৰম্ভ হ'ব।


শেহতীয়াকৈ তামিলনাডুৰ মুখ্য ৰাজনৈতিক দলসমূহে মন্দিৰ পুনৰুদ্ধাৰ আৰু তীৰ্থযাত্ৰাৰ বাবে ভ্ৰমণ ভাট্টাৰ বাবে ধনৰ পৰিমাণ ঘোষণা কৰিছিল। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, ইয়াত বাদ পৰিছে এটা বিষয়। সেয়া হ'ল পাৰিশ্ৰমিক দিয়াৰ ধাৰণাটো সংখ্যালঘুসকলৰ বাবে আছিল কিয়নো তেওঁলোকৰ ধৰ্মৰ উৎপত্তি বহু দূৰত। তেওঁলোকৰ তীৰ্থস্থান বিদেশত আছে আৰু তেওঁলোকে ভ্ৰমণ ব্যয় বহন কৰিব নোৱাৰে। হিন্দুসকলৰ বাবে, আমাৰ মন্দিৰ হৈছে আমাৰ তীৰ্থযাত্ৰা। আপুনি গাড়ী চলাব পাৰে, ৰেল চলাব পাৰে বা খোজ কাঢ়িব পাৰে। আজিও, হাজাৰ হাজাৰ লোকে হিমালয়ৰ পৰা ৰামেশ্বৰমলৈ খোজকাঢ়ি তীৰ্থযাত্ৰা কৰে। তেওঁলোকে এইটো নিঃশব্দে কৰে আৰু চৰকাৰে ইয়াত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।


আমাৰ প্ৰয়োজন হৈছে চৰকাৰে ভক্তসকলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হ'বলৈ মন্দিৰবোৰ ঘূৰাই দিয়া। সম্প্ৰদায়টোৱে থিয় হৈ ৰাজনৈতিক দলবোৰক ক'ব লাগে, "যদি আপুনি মন্দিৰবোৰ আমাক হস্তান্তৰ নকৰে, আমি আপোনাক ভোট নিদিওঁ।" হস্তান্তৰটো এটা শ্বটত খৰখেদাকৈ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। এইটো এটা জটিল প্ৰক্ৰিয়া আৰু ইয়াক সঠিকভাৱে কৰা উচিত। গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল প্ৰথমে এটা অভিপ্ৰায় প্ৰদৰ্শন কৰা। আমাৰ মন্দিৰসমূহ সম্প্ৰদায়লৈ ঘূৰাই অনাৰ প্ৰক্ৰিয়া এটা বিকশিত কৰিবলৈ এটা আয়োগ নিয়োগ কৰিব পাৰি।


সৰ্বোপৰি, ভাৰত মুক্ত হোৱাৰ 74 বছৰৰ পিছত, যদি মানুহে তেওঁলোকৰ ধৰ্ম পালন কৰাৰ স্বাধীনতা তেওঁলোকে বিচৰা ধৰণে নকৰে, তেন্তে সেইটো কেনে ধৰণৰ স্বাধীনতা? 75 তম স্বাধীনতা দিৱসৰ আগতে আমি মন্দিৰসমূহ মুক্ত কৰিব লাগিব।