" AFSPA ৰ ফলত মানৱ অধিকাৰ উলংঘন কৰা হৈছে বুলি কোৱাটো ভুল"- ন্যায়াধীশ অৰুণ মিশ্ৰা



ৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ অধিকাৰ আয়োগৰ অধ্যক্ষ ন্যায়াধীশ অৰুণ মিশ্ৰাই কয় যে উত্তৰ-পূবৰ কেইখনমান ৰাজ্যত AFSPA জাৰি কৰাৰ ফলত মানৱ অধিকাৰ উলংঘন হোৱা বুলি সাধাৰণীকৰণ কৰাটো ভুল হ'ব। তেওঁ উল্লেখ কৰে যে National Human Rights Commission ( এন এইচ আৰ চি ) য়ে সশস্ত্ৰ বাহিনী বিশেষ ক্ষমতা আইনৰ বৈধতা বা সাংবিধানিকতা সম্পৰ্কে পৰীক্ষা বা বিতৰ্ক কৰিব নোৱাৰে। তেওঁ দৃঢ়তাৰে কয় যে আয়োগে জিম্মাত হোৱা মৃত্যু বা ন্যায়বহিৰ্ভূত হত্যাকাণ্ডক "অতি গুৰুত্বসহকাৰে" বিবেচনা কৰে আৰু সকলো গোচৰৰ প্ৰতিবেদন দিব লাগিব নতুবা ইয়াৰ বাবে স্বতঃস্ফূৰ্ত ভাৱে বিবেচনা কৰিব লাগিব। মানৱ অধিকাৰ সংস্থাটোৱে গোচৰবোৰৰ গুণাগুণ পৰীক্ষা কৰে আৰু ভুক্তভোগী সকলৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ ঘোষণা কৰে, যিটো তাৰ পিছত ৰাজ্য চৰকাৰে পালন কৰে। উল্লেখযোগ্য যে নাগালেণ্ডৰ অটিং গাঁৱত ১৪ জন নাগৰিকে প্ৰাণ হেৰুওৱা বিদ্ৰোহ-বিৰোধী অভিযানৰ কথা উল্লেখ কৰি ন্যায়াধীশ মিশ্ৰাই কয় যে এনএইচ আৰ চিয়ে গোচৰটো স্বতঃস্ফূৰ্তভাৱে গ্ৰহণ কৰিছে আৰু সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষক জাননী জাৰি কৰিছে কিয়নো ৰাজ্যখনত আইনী সংস্থাৰ নিজস্ব সংস্থা নাই।ইতিমধ্যে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয় আৰু ঘটনাটোৰ তদন্তৰ বাবে গঠন কৰা বিশেষ অনুসন্ধান দলৰ (এছআইটি) পৰা প্ৰতিবেদন ও বিচৰা হৈছে । অৱশ্যে এই পৰ্যায়ত গোচৰটোৰ যোগ্যতা সম্পৰ্কে মন্তব্য দিয়াটো উচিত নহ'ব," বুলিও তেও লগতে কয়।


উল্লেখযোগ্য যে নাগালেণ্ডত সংঘটিত হোৱা শেহতীয়া ঘটনাৰ ফলত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ পৰা আইনখন প্ৰত্যাহাৰৰ দাবী উত্থাপিত হৈছে। উত্তৰ-পূবত, এএফএছপিএ অসম, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ (ইম্ফল পৌৰ পৰিষদ এলেকা বাদ দি), আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ কিছু অংশত বলবৎ আছে। আইনখনে নিৰাপত্তা বাহিনীক যিকোনো ঠাইতে অভিযান চলাবলৈ আৰু ৱাৰেণ্ট অবিহনে যিকোনো লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। নাগালেণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফু ৰিঅ' আৰু তেওঁৰ মেঘালয়ৰ সমকক্ষ কনৰাড চাংমাই বিৰোধী দল, নাগৰিক সমাজৰ গোট আৰু অঞ্চলটোৰ অধিকাৰ কৰ্মীসকলৰ সৈতে এএফএছপিএ বাতিল কৰিবলৈ আহ্বান কৰিছে ।চলিত বৰ্ষৰ মে' মাহৰ পৰা অসমত সংঘটিত হোৱা আৰক্ষীৰ সংঘৰ্ষৰ শৃংখলা সম্পৰ্কে সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত এন এইচ আৰ চিৰ অধ্যক্ষগৰাকীয়ে কয় যে "এখন সভ্য সমাজত ভুৱা সংঘৰ্ষৰ কোনো স্থান নাই। এইটো বৰ্বৰ আৰু অনুমতি দিব নোৱাৰি। আইনখনে নিজৰ পথ ল'ব লাগিব"।


একে সময়তে, আমি অভিযোগ কৰিব নোৱাৰো যে সকলো এনকাউণ্টাৰ ভুৱা। কিছুমান ভুৱা হ'ব পাৰে, কিন্তু আমি প্ৰতিটো অভিযোগ গ্ৰহণ কৰোঁ আৰু প্ৰতিটো গোচৰৰ যোগ্যতা পৰীক্ষা কৰোঁ। এনে বিষয়ত এনএইচআৰচিয়ে তিনিটা দিশ ৰক্ষা কৰে - ভুক্তভোগী বা তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ, অপৰাধমূলক গোচৰ পঞ্জীয়ন আৰু অভিযুক্তৰ বিৰুদ্ধে বিভাগীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণ," তেওঁ এনেদৰে ব্যাখ্যা কৰে। চলিত বৰ্ষৰ মে' মাহত বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত আৰক্ষীৰ পদক্ষেপত মুঠ ৩২ জন লোক নিহত আৰু কমেও ৫৫ জন আহত হৈছে। শেহতীয়াকৈ চৰকাৰী ভূমিৰ পৰা "অবৈধ বসতি স্থাপনকাৰীসকল"ক উচ্ছেদ কৰা সন্দৰ্ভত কৰা এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত ন্যায়াধীশ মিশ্ৰাই কয় যে গোচৰটো গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ত বিচাৰাধীন হৈ আছে। "বিষয়টো বিচাৰাধীন আৰু আমি আইনী প্ৰক্ৰিয়াত হস্তক্ষেপ নকৰো। অৱশ্যে আমি স্থানচ্যুত লোকসকলৰ ভৱিষ্যতক লৈ চিন্তিত আৰু ৰাজ্য চৰকাৰক তেওঁলোকৰ পুনৰ্সংস্থাপন নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছো," তেওঁ লগতে কয়।


আয়োগে শুনানিৰ সময়ত ৪০ টা গোচৰ গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে অসমৰ ২৩ টা গোচৰ, মণিপুৰৰ ১৩ টা গোচৰ, নাগালেণ্ডৰ তিনিটা গোচৰ আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশৰ এটা গোচৰ।


ইতিমধ্যে আয়োগে অসমৰ তিনিচুকীয়া জিলাত আৰক্ষীৰ জিম্মাত মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত নিকটাত্মীয়ক ৩ লাখ টকাৰ ক্ষতিপূৰণ দিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। মণিপুৰৰ ইম্ফল (পূব) জিলাত আৰক্ষীৰ জিম্মাত মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত ৫ লাখ টকাৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ উপৰিও অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চাংলাং জিলাত এনকাউণ্টাৰত মৃত্যু হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত ৩ লাখ টকাৰ পৰিমাণৰ পৰামৰ্শ দিছিল। আয়োগে লগতে নাগালেণ্ডৰ মন জিলাত জিম্মাত মৃত্যুৰ গোচৰত মৃতকৰ নিকটাত্মীয়ক ৪.৫ লাখ টকা পৰিশোধ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। কৰ্মক্ষেত্ৰত বিকলাঙ্গ হোৱা আৰু তেওঁৰ সেৱা গুৱাহাটীৰ নিয়োগ কৰ্তাই বাতিল কৰা কৰ্মচাৰী এজনৰ ক্ষেত্ৰত মোকাবিলা কৰোঁতে, আয়োগে নিৰ্দেশ দিছিল যে বিকলাঙ্গতা আইন অনুসৰি, তেওঁক সেৱালৈ পুনৰ্স্থাপন কৰাৰ বাবে বিকল্প ব্যৱস্থা কৰা হ'ব। এইটোৱে তেওঁৰ মজুৰিৰ বকেয়া পৰিশোধৰ বাবে আৰু নিৰ্দেশ দিছিল।

ইয়াৰ উপৰিও, অসমৰ কাছাৰ জিলাৰ জিআৰপি কৰ্মীয়ে এগৰাকী জনজাতীয় মহিলাক ধৰ্ষণ কৰাৰ গোচৰৰ মোকাবিলা কৰাৰ সময়ত, আয়োগে ৰাজ্যিক কৰ্তৃপক্ষক ভুক্তভোগীগৰাকীক ৫ লাখ টকা পৰিশোধ কৰিবলৈ কৈছিল।

7 views0 comments