অনলাইন গেমিং আৰু শিশুসকলৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ





ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় 41 শতাংশ অৰ্থাৎ প্ৰায় 55 কোটি লোকৰ বয়স 20 বছৰৰ তলত, যাৰ অৰ্থ হৈছে অনলাইন গেমিং আসক্তিয়ে এটা গোটেই প্ৰজন্মক ধ্বংস কৰিব। যদিও সমগ্ৰ বিশ্বৰ শিশুসকল চিকিৎসক, বিজ্ঞানী, অভিযন্তা হ'ব তথাপিও আমাৰ দেশৰ সন্তানে অনলাইন গেম খেলা অব্যাহত ৰাখিব। ৰাজস্থানৰ ঘটনাটোত, কিশোৰ ল'ৰাজনে অনলাইন গেম টোকেন ক্ৰয় কৰিবলৈ আৰু এই ধন পৰিশোধ কৰিবলৈ লাখ লাখ টকা ধাৰ লৈছিল। তেওঁ তেওঁৰ 12 বছৰীয়া সম্পৰ্কীয় ভাতৃক অপহৰণ কৰিছিল আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ পৰা মুক্তিপণ দাবী কৰিছিল। বৰ্তমান সমগ্ৰ দেশতে এনে ঘটনাৰ খবৰ পোৱা গৈছে, য'ত শিশুৱে অনলাইন গেম খেলিবলৈ নিজৰ ঘৰত চুৰি কৰি অপৰাধ কৰি আছে।


ইয়াৰ পূৰ্বে ছত্তীশগড়ৰ বিলাসপুৰত এজন ১৯ বছৰীয়া ল'ৰাই অনলাইন গেমিং আসক্তিৰ বাবে তেওঁৰ অপহৰণৰ মিছা কাহিনী সৃষ্টি কৰিছিল। ল'ৰাজন PUBG খেলিত আসক্ত আছিল আৰু আনকি পিতৃয়ে তেওঁৰ বাইকখন বিক্ৰী কৰিছিল। যিহেতু তেওঁৰ পৰিয়ালে তেওঁক খেলৰ পৰৱৰ্তী স্তৰত উপনীত হ'বলৈ প্ৰয়োজন হোৱা টকা দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল যাৰ বাবে তেওঁ হাত আৰু ভৰি বান্ধি নিজৰ এখন ফটো তুলিছিল আৰু মাক-দেউতাকলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। তেওঁ লিখিছিল যে তেওঁক অপহৰণ কৰা হৈছে আৰু যদি তেওঁলোকে নিৰ্ধাৰিত স্থানলৈ চাৰি লাখ টকা প্ৰদান নকৰে, তেন্তে তেওঁক হত্যা কৰা হ'ব। যেতিয়া আৰক্ষীয়ে এটা তদন্ত আৰম্ভ কৰিছিল, এইটো পোহৰলৈ আহিছিল যে এইটো ভুৱা অপহৰণৰ ঘটনা যিটো লৰা পৰিকল্পনা কৰিছিল কিয়নো তেওঁক অধিক ধনৰ প্ৰয়োজন আছিল।


যোৱা বছৰ ভাৰতত কৰা এক জৰীপত, 20 বছৰৰ তলৰ 65 শতাংশ শিশুৱে কৈছিল যে তেওঁলোকে অনলাইন গেম খেলিবলৈ খাদ্য আৰু টোপনি এৰিবলৈ সাজু। বহুতে আনকি স্বীকাৰ কৰিছিল যে তেওঁলোকে অনলাইন গেম খেলাৰ বাবে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃৰ ধন চুৰি কৰিবলৈ সাজু।কোভিড-19 মহামাৰীৰ পিছৰ পৰা, সমগ্ৰ দেশৰ শিশুসকলৰ মাজত অনলাইন গেমিং এপৰ আসক্তি যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ ফলত শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰতিকূল প্ৰভাৱ পৰিছে।


অনলাইন গেমিং আসক্তিয়ে যুৱক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছে:


1. অনলাইন গেমিং আসক্তিৰ বাবে, শিশুৰ মেদবহুলতা বৃদ্ধি পাইছে। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, COVID19 প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পিছত ভাৰতত শিশুৰ ওজন 4-5 কিলোগ্ৰাম বৃদ্ধি হৈছে। ওজন বৃদ্ধিৰ কাৰণ হৈছে যে অনলাইন গেমিংৰ বাবে কোনো বাহিৰৰ স্থানলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই আৰু গোটেই দিনটো এটা ঠাইত বহি এই গেমবোৰ খেলিব পাৰে।


2. অত্যাধিক অনলাইন গেম খেলিলে শিশুসকলৰ চকু প্ৰভাৱিত হয় যাৰ ফলত তেওঁলোক আগৰ তুলনাত দুৰ্বল হৈ পৰে।


3.শিশুৰ টোপনিৰ আৰ্হিৰ অৱনতি ঘটিছে আৰু অনলাইন গেমিং আসক্তিৰ বাবে তেওঁলোকে এতিয়া কমকৈ টোপনি গৈছে।


4. বেছিভাগ সময় অনলাইন গেম খেলাৰ বাবে শিশুৱে কম ভোক অনুভৱ কৰে।


5. অনলাইন গেম খেলা শিশুৱে আন কামত লিপ্ত নহয়। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃৰ সৈতে কথা পতা বন্ধ কৰে, নিজকে পৃথক কৰে আৰু লগতে তেওঁলোকৰ পঢ়া-শুনা উপেক্ষা কৰে।


6. প্ৰতিখন খেলৰ দৰে, অনলাইন গেমো একেই। যিহেতু ইয়াত টকা বিনিয়োগ কৰা হয়, শিশুৱে এইসমূহত পৰাজিত হ'লে বিৰক্ত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু সৰুৰে পৰা শিশুসকল হতাশাত ভুগিব পাৰে।


7. অনলাইন গেমত অত্যাধিক হিংসাৰ ফলত শিশুসকল হিংসাৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হয়।

5 views0 comments