জৱাহৰলাল নেহৰু আৰু সেইসময়ৰ কিছু বিশ্লেষণাত্মক তথ্য





জৱাহৰলাল নেহৰু একাংশ হিন্দুৰ বাবে আজিও এক সমালোচনাৰ পাত্ৰ, কিয়নো ভাৰতৰ প্ৰাৰম্ভিক দিশত তেওঁৰ মইবৰ ধং , যিটোৰ সৈতে নিজৰ দলৰেই হিন্দু পৰম্পৰাবাদীসকল সন্মত হোৱা নাছিল। স্বাধীনতাৰ পিছত প্ৰথম ১৭ বছৰত তেওঁ ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু অবিসংবাদিত কংগ্ৰেছ চুপ্ৰিমো আছিল যদিও কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত নেহৰুৰ আধিপত্য পূৰ্ব নিৰ্ধাৰিত হোৱা নাছিল। তেওঁৰ কাৰ্যকালৰ প্ৰথম দুবছৰত, তেওঁৰ নিজৰ কংগ্ৰেছ দলৰ ভিতৰতে হিন্দু পৰম্পৰাবাদীসকলৰ পৰা এনে এক প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল, যিসকলে পাকিস্তান আৰু হিন্দু শৰণাৰ্থীসকলৰ ওপৰত লোৱা তেওঁৰ নীতিত অসন্তুষ্ট আছিল। যাৰ ফলত নেহৰুৱে পদত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল।


বিবাদটো তেতিয়া আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া হিন্দু জাতীয়তাবাদী চিন্তাবিদ, ভাৰতৰ প্ৰথম উদ্যোগ মন্ত্ৰী আৰু পিছলৈ বিজেপিৰ পূৰ্বৱৰ্তী অখিল ভাৰতীয় জনসংঘৰ প্ৰতিষ্ঠাপক শ্যামা প্ৰসাদ মুখাৰ্জীয়ে নেহৰুৰ মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল। তেওঁ পূব পাকিস্তানত এৰি যোৱা হিন্দুসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে নেহৰু চৰকাৰ ত্যাগ কৰে। বিশেষকৈ নেহৰু-লিয়াকত দিল্লী চুক্তিৰ প্ৰতিবাদ কৰে। ১৯৫০ চনৰ ৮ এপ্ৰিলত নেহৰু আৰু পাকিস্তানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী লিয়াকত আলী খানে যুটীয়াভাৱে স্বাক্ষৰ কৰা পূব পাকিস্তান আৰু পশ্চিম বংগৰ মাজত প্ৰব্ৰজন সম্পৰ্কীয় দিল্লী চুক্তিৰ অধীনত দুয়োখন চৰকাৰে তেওঁলোকৰ পক্ষত ধৰ্মীয় সংখ্যালঘুসকলৰ সুৰক্ষাৰ নিশ্চয়তা দিবলৈ সন্মত হয়। মুখাৰ্জীয়ে আন এজন কেবিনেট মন্ত্ৰী এম চি নেওগিৰ সৈতে খান দিল্লীত উপস্থিত হোৱাৰ দিনটোৰ প্ৰতিবাদত চৰকাৰৰ পৰা পদত্যাগ কৰে।


তেওঁ যুক্তি দিছিল যে সংখ্যালঘু অধিকাৰৰ ওপৰত পাকিস্তানী আশ্বাস বিশ্বাসযোগ্য নহয় কিয়নো ই এতিয়া ইছলামিক ৰাষ্ট্ৰ। তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল যে নেহৰুৱে প্ৰব্ৰজনকাৰী প্ৰশ্নটোৰ ওপৰত দুৰ্বল ভাৱে কাম কৰিছিল আৰু হিন্দু সংখ্যালঘুসকলক সুৰক্ষা দিয়াৰ বাবে এক সামৰিক সমাধান বুজাবলৈ ইমান দূৰলৈ গৈছিল,যাক তেওঁ পূব পাকিস্তানত হিন্দু ৰাষ্ট্ৰৰ অৱশিষ্ট অংশ হিচাপে দেখিছিল। পাকিস্তানক বিশ্বাস কৰাৰ পৰিৱৰ্তে মুখাৰ্জীয়ে অনুভৱ কৰিছিল যে জনসংখ্যাৰ সম্পূৰ্ণ বিনিময়ৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া ভাল হ'ব, কিয়নো হিন্দুসকলে পূৱ পাকিস্তানত নিৰাপত্তাৰ ভাৱ নাহে বুলি আশংকা কৰিছিল।


নেহৰুৰ সঁহাৰি ভাৰতীয় ৰাজ্যৰ প্ৰকৃতি আৰু কাৰ্যৰ এক পৃথক ধাৰণাৰ ওপৰত আধাৰিত আছিল।আনকি সেই নীতিবোৰ জনসাধাৰণৰ মাজত অপ্ৰিয় আছিল। তেওঁ সংসদক কৈছিল যে পাকিস্তানত সুৰক্ষা কেৱল পাকিস্তানৰ দ্বাৰাহে দিব পাৰি। আমি পাকিস্তানত সুৰক্ষা দিব নোৱাৰো। তেওঁ তৰ্ক কৰিছিল। আন কোনো উপায় নাই। যেতিয়ালৈকে হিন্দু সংখ্যালঘুসকলৰ ওপৰত পৰিস্থিতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰা চৰকাৰ আছে, আপুনি সেই চৰকাৰৰ জৰিয়তে মোকাবিলা কৰিব লাগিব। ৰাজনৈতিক বুৰঞ্জীবিদ বিডি গ্ৰাহামে কোৱাৰ দৰে, ভাৰতে আন এটা ৰাজনীতিৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ত হস্তক্ষেপ কৰিব নোৱাৰিলে, এই ক্ষেত্ৰত পাকিস্তান পাকিস্তানৰ হিন্দু সংখ্যালঘুসকলৰ ভৱিষ্যত আছিল। মুখাৰ্জীৰ বাবে তেওঁলোক হিন্দু বুলি কোৱাটোৱেই ভাৰতে পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত যুক্তি আছিল। যিকোনো ঠাইতে এই ধাৰণাত এজন হিন্দু ভাৰতৰ বাৱে চিন্তাৰ বিষয় আছিল।



এই মতভেদ আৰু মুখাৰ্জীৰ নেহৰু চৰকাৰৰ পৰা প্ৰস্থানে কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এক গভীৰ বিভেদৰ সৃষ্টি কৰিছিল। জনসংঘৰ এজন প্ৰাৰম্ভিক ইতিহাসবিদ হিচাপে মুখাৰ্জীয়ে উল্লেখ কৰিছিল যে 'বহুতো কংগ্ৰেছীয়ে নিজকে কি কৰিব বিচাৰিলেহেঁতেন সেইটো কাম কৰিছিল। হিন্দু শৰণাৰ্থীসকলৰ ওপৰত হোৱা বিবাদৰ ফলত শাসনাধিষ্ঠিত কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এক তিক্ত আভ্যন্তৰীণ যুঁজ আৰম্ভ হয় নেহৰুৱিয়ান আৰু দলটোৰ নিজৰ হিন্দু পৰম্পৰাবাদীসকলৰ মাজত। অৱশেষত গান্ধীৰ মৃত্যুৰ পিছত নেহৰুৱে তেওঁৰ দলৰ ভিতৰৰ পৰা চীন যুদ্ধলৈকে তেওঁৰ নেতৃত্বৰ প্ৰতি সন্মুখীন হোৱা একমাত্ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ভাবুকি হিচাপে পৰিগণিত হয়।



কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত নেহৰু বনাম হিন্দু পৰম্পৰাবাদী


নেহৰু চৰকাৰ এৰি যোৱাৰ পিছতে মুখাৰ্জীয়ে ১৯৫০ চনৰ ২৯ জুলাইত দিল্লীত শৰণাৰ্থী গোটসমূহৰ এক বৃহৎ সভাত অংশ গ্ৰহণ কৰে। পুৰণি দিল্লী ৰেল ষ্টেচনত হিন্দু জাতীয়তাবাদী যুৱক-যুৱতীসকলে 'আমি নেহৰুৰ হিন্দু বিৰোধী আৰু কাপুৰুষ চৰকাৰ নিবিচাৰো' আৰু 'নেহৰু লিয়াকত চুক্তি মুৰ্দাবাদ' (নেহৰু-লিয়াকত চুক্তিৰ মৃত্যু) আদি বেনাৰ ধৰি তেওঁক আদৰণি জনায়। সমগ্ৰ দেশৰ পৰা ৫,০০০ প্ৰতিনিধি আৰু ১৫,০০০ দৰ্শনাৰ্থীক একত্ৰিত কৰিছিল এই সন্মিলনখনে।


উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেলৰ ঘনিষ্ঠ বিশ্বাসী পূৰ্ষোত্তম দাস টণ্ডনে শৰণাৰ্থী সন্মিলনত 'সভাপতিত্ব' কৰিবলৈ বাছি লৈছিল। ৯০ মিনিটৰ ভাষণত তেওঁ স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে নেহৰু-লিয়াকত চুক্তিয়ে পূব পাকিস্তানৰ পৰা হিন্দুসকলৰ প্ৰব্ৰজন বন্ধ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে। তেওঁ লগতে কয় যে হিন্দুৰ ঘৰত ডকাইতি, মহিলাৰ উৎপীড়ন আৰু 'হিন্দু ঘৰৰ দাবী'ৰ প্ৰতিবেদন চুক্তিৰ পাছতো লাভ হৈছিল।' ঠিক এইকাৰণেই মুখাৰ্জীয়ে নেহৰুৰ চৰকাৰৰ পৰা ওলাই গৈছিল। এতিয়া এজন প্ৰধান কংগ্ৰেছ নেতাই প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মুখ্য পদক্ষেপক ৰাজহুৱাভাৱে প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল। সন্মিলনখন েই ইণ্ডো-পাকিস্তান চুক্তিৰ ওপৰত এক প্ৰস্তাৱৰ সৈতে সমাপ্ত হয় । যিয়ে ঘোষণা কৰে যে পাকিস্তানে ইয়াৰ ভূখণ্ডত দিল্লী চুক্তি কাৰ্যকৰী কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে।


১৯৫০ চনৰ ২ ছেপ্টেম্বৰত দলৰ নাগপুৰ অধিৱেশনত কংগ্ৰেছৰ সভাপতিত্বৰ বাবে হোৱা প্ৰতিযোগিতাত ৬৮ বছৰীয়া টণ্ডনে জে বি কৃপালানীক পৰাস্ত কৰে, যাক আচাৰ্য কৃপালানি বুলি জনা যায়। ২,৬১৮ টা ভোটৰ ভিতৰত ১,৩০৬ টা ভোটত টণ্ডনৰ বিজয়ে দেখুৱাইছিল যে নেহৰুৰ শৰণাৰ্থী আৰু পাকিস্তান নীতিৰ ওপৰত কংগ্ৰেছ কিমান গভীৰভাৱে বিভক্ত আছিল। এই বিজয়ক কংগ্ৰেছ চক্ৰত চৰকাৰৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পইণ্টাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল । কিয়নো দেশৰ জনসাধাৰণৰ মতামতে অনাগত বছৰবোৰত তেওঁলোকৰ নীতি আৰু কাৰ্যসূচীবোৰ পুনৰ নিৰ্ধাৰণ কৰাটো বিচাৰিব। বিশেষকৈ ভাৰত-পাকিস্তান সম্পৰ্ক, শৰণাৰ্থীসকলৰ পুনৰ্সংস্থাপন, হিন্দী প্ৰচাৰ আৰু কুটিৰ উদ্যোগৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত। কৃপালানীয়ে পিছত কৈছিল যে পেটেলে ব্যক্তিগতভাৱে কেইবাজনো কংগ্ৰেছৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক মাতিছিল আৰু টণ্ডনৰ নিৰ্বাচনৰ বাবে তেওঁলোকৰ সমৰ্থন বিচাৰিছিল। আনহাতে, নেহৰুৱে নিৰ্বাচনৰ প্ৰাকমুহূৰ্তত জি ৰামচন্দ্ৰনলৈ এখন পত্ৰ লিখিছিল য'ত তেওঁ 'টণ্ডনৰ প্ৰাৰ্থিত্বক তীব্ৰভাৱে অস্বীকাৰ কৰিছিল।


যেতিয়া টণ্ডন জয়ী হৈছিল নেহৰুৱে নিৰ্বাচনৰ ফলাফল দেখিছিল যিটো আছিল, কংগ্ৰেছৰ হিন্দু পৰম্পৰাবাদী শাখাৰ দ্বাৰা তেওঁৰ ৰিটৰ বাবে পোনপটীয়া প্ৰত্যাহ্বান। "সাম্প্ৰদায়িক আৰু প্ৰতিক্ৰিয়াশীল শক্তিয়ে এই ফলাফলত মুকলিকৈ তেওঁলোকৰ আনন্দ প্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁ এক তিক্ত ৰাজহুৱা বিবৃতিত প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰি ১৯৫০ চনৰ ২০-২১ ছেপ্টেম্বৰত তেওঁৰ দলৰ পৰা তেওঁৰ নীতিসমূহৰ বাবে আদেশ দাবী কৰিছিল। এই শোডাউনৰ গুৰুত্ব টণ্ডনে কেনেকৈ নাছিকলৈ যাওঁতে ফ্ৰেম কৰিছিল তাৰ দ্বাৰা অনুমান কৰিব পাৰি। ঝান্সি ৰেল ষ্টেচনত সাংবাদিকৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি টণ্ডনে ঘোষণা কৰে যে তেওঁ আৰু দলৰ আন নেতাসকলে অৱশেষত এই পৰ্যায়ত কংগ্ৰেছে জীয়াই থাকিব লাগিব নে শেষ হৈ যাব সেই প্ৰশ্নৰ সিদ্ধান্ত ল'বলৈ নাছিকলৈ গৈ আছে । এই মন্তব্যটো আন এজন হিন্দু পৰম্পৰাবাদীৰ উপস্থিতিত উচ্চাৰণ কৰা হৈছিল। উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী গোবিন্দ বল্লভ পন্তে এই বিভেদৰ প্ৰকৃতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। উত্তৰ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ আন এজন নেতাই এই সন্দৰ্ভত কয় যে কংগ্ৰেছৰ ভিতৰৰ বিৰোধ, এতিয়ালৈকে কৃত্ৰিমভাৱে দমন কৰা হৈছে।


যেতিয়া নেহৰু আৰু টণ্ডন দুয়োশক্তি প্ৰদৰ্শনৰ বাবে নাছিক অভিমুখে গৈছিল, বাতৰি কাকতবোৰে কংগ্ৰেছত 'বিভাজন'ৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ লিখিছিল। যাৰ ফলত সম্ভৱতঃ ভাৰতৰ পৰা মুছলমানসকলৰ আন এটা প্ৰস্থান হ'ব পাৰে আৰু পাকিস্তানৰ পৰা হিন্দুসকলৰ প্ৰব্ৰজন ত্বৰান্বিত হ'ব পাৰে'। আমোদজনক ভাৱে, টণ্ডনে নেহৰু আৰু পেটেল দুয়োকে তেওঁৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত লগ পাইছিল নেহৰুৰ নীতিৰ ওপৰত মুক্ত আৰু স্পষ্ট মত বিনিময় ৰখাৰ বাবে। উত্তৰ প্ৰদেশৰ পুৰণি বন্ধুসকল, যি এতিয়া ধাৰণাবোৰৰ দ্বাৰা বিভক্ত, নেহৰু আৰু টণ্ডনে একেলগে কাম কৰি যাবলৈ সন্মত হৈছিল। তথাপিও, বিভাজন ইমানেই গভীৰ আছিল যে নেহৰুৱে চৰকাৰ আৰু কংগ্ৰেছ ৱৰ্কিং কমিটিৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ সম্ভাৱনা এই সভাবোৰত আলোচনা কৰা হৈছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰীক এই মুহূৰ্তৰ বাবে এনে নকৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰা হৈছিল।



প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ মাজতে, নেহৰুৱে নাছিক সভাক প্ৰায় জলাভূমিলৈ পৰিণত কৰিছিল। নেহৰুৱে মঞ্চ তৈয়াৰ কৰিছিল। তেওঁ পোনপটীয়াকৈ জুগুলাৰৰ বাবে গৈছিল। তেওঁ কংগ্ৰেছৰ প্ৰতিনিধিসকলক কৈছিল "মই প্ৰধানমন্ত্ৰী, কাৰণ আপোনালোকে মোক বাছনি কৰিছে। যদি আপোনালোকে মোক প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে বিচাৰে তেন্তে আপোনালোকে মোৰ নেতৃত্বক দ্ব্যর্থহীনভাৱে অনুসৰণ কৰিব লাগিব। যদি আপোনালোকে মোক প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিবিচাৰে, তেতিয়াহলে ক'ব। মই সংকোচ নকৰো। মই তৰ্ক নকৰো, মই বাহিৰলৈ যাম আৰু কংগ্ৰেছৰ আদৰ্শৰ বাবে যুঁজ দিম যিদৰে মই ইমান বছৰ ধৰি কৰি আহিছো।"



হিন্দু-মুছলমানৰ শৰণাৰ্থী প্ৰশ্ন আৰু তেওঁৰ নীতিৰ আভ্যন্তৰীণ দলৰ সমালোচনাৰ ওপৰত বিশেষভাৱে বক্তব্য ৰাখি নেহৰুৱে গণতান্ত্ৰিক নীতি আৰু জনতাৰ শাসনৰ মাজত পাৰ্থক্য আনিছিল। মূল কথাটো হ'ল যে তেওঁ এক মুহূৰ্তৰ বাবেও এই তত্ত্বটো গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত নাছিল যে কংগ্ৰেছী আৰু আন সকলৰ কিছুমান অংশৰ দ্বাৰা প্ৰত্যাহাৰ কৰা তত্ত্বটোৱে বুজায় যে গণতন্ত্ৰৰ অৰ্থ হৈছে যিকোনো বিষয়ৰ সন্দৰ্ভত মানুহে যি অনুভৱ কৰে সেয়া গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে গৰ্জন কৰি কৈছিল: 'যদি ইয়াক গণতন্ত্ৰ বুলি কোৱা হয় তেন্তে মই কওঁ, এনে গণতন্ত্ৰৰ সৈতে নৰক। আৰু তাৰ পিছত তেওঁ প্ৰশ্ন কৰিছিল, কংগ্ৰেছীসকলৰ মনৰ কি হৈছে? তেওঁলোকে আজি জনতাই কোৱা কথাৰ আগত নমস্কাৰ কৰিব বিচাৰে নেকি আৰু তেওঁলোকৰ নীতিৰ সৈতে আপোচ কৰিব বিচাৰে নেকি? মই সন্মত নহয় যে কংগ্ৰেছীসকলে বৃহৎ সংখ্যক লোকে যি কৰিবলৈ কয় সেয়া কৰা উচিত।"


সেই মাহৰ আৰম্ভণিতে টণ্ডনক ভোট দিয়া একেজন কংগ্ৰেছ নেতাই প্ৰচণ্ড সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে সাম্প্ৰদায়িকতা সম্পৰ্কে নেহৰুৰ প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিছিল। কমেও এখন বাতৰি কাকতত উল্লেখ কৰা হৈছে যে নেহৰুৰ প্ৰস্তাৱ গৃহীত হোৱাৰ লগে লগে চৰ্দাৰ পেটেলে গোটেই কাৰ্যক্ৰমটোৰ মাজেৰে নীৰৱে বহি আছিল। চৰ্দাৰৰ সম্পূৰ্ণ নীৰৱতাৰ ওপৰত বহুতো মন্তব্যও কৰা হৈছিল।



নেহৰুৰ ভাষণে তেওঁক তাৎক্ষণিক যুদ্ধত জয়ী কৰিছিল, কিন্তু 'ধৰ্মনিৰপেক্ষতাবাদী' আৰু হিন্দু জাতীয়তাবাদীসকলৰ মাজত উত্তেজনা অব্যাহত আছিল। তেওঁ নাছিকক এক 'বিচলিত সন্দেহৰ সৈতে এৰি দিছিল যে, যদিও তেওঁৰ দলৰ লোকসকলে তেওঁৰ পক্ষ লোৱাৰ বাবে লজ্জিত হৈছিল, তেওঁলোকে সঁচাকৈয়ে তেওঁৰ যুক্তি ক্ৰয় কৰা নাছিল। তেওঁ দেশৰ বিভিন্ন পুল আৰু কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত বিভিন্ন পুল আৰু ধাৰণাৰ অনুভূতিৰ দ্বাৰা গভীৰভাৱে অসুবিধাত পৰিছিল। ১৯৫১ চনৰ ২ আগষ্টত যোগাযোগ ম