JPC প্ৰতিবেদন আৰু তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, ২০২১ ভাৰতীয় নাগৰিকৰ ব্যক্তিগত তথ্যৰ পৰিৱৰ্তে চৰকাৰক হে সুৰক





২ টাকৈ বছৰৰ আলোচনাৰ অন্ততঃ ব্যক্তিগত তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2019 (জেপিচি) সম্পৰ্কীয় সংসদীয় যুটীয়া সমিতিয়ে বিগত সপ্তাহত ইয়াৰ প্ৰতিবেদন উত্থাপন কৰিছে । পৰামৰ্শবোৰ আইনৰ পুনৰ খচৰা সংস্কৰণৰ সৈতে সংযোজিত কৰা হৈছে, যাক "ডাটা সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021" বুলি নামাকৰণ কৰা হৈছে। ভাৰতৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ দ্বাৰা ন্যায়াধীশ কে এছ পুট্টাস্বামীয়ে দিয়া ৰায়ত তথ্য সুৰক্ষা আইনৰ সাংবিধানিক নীতি নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে যিয়ে গোপনীয়তাৰ মৌলিক অধিকাৰ পুনৰ নিশ্চিত কৰিছে। ন্যায়াধীশ ডি ৱাই চন্দ্ৰচূড়ে কৈছিল যে "এনে শাসনৰ সৃষ্টিৰ বাবে ব্যক্তিগত স্বাৰ্থ আৰু ৰাজ্যৰ বৈধ উদ্বেগৰ মাজত এক সাৱধান আৰু সংবেদনশীল সন্তুলনৰ প্ৰয়োজন।" তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021 কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পক্ষত আৰু গোপনীয়তাৰ মৌলিক অধিকাৰৰ বিপৰীতে স্পষ্টভাৱে হেলনীয়া হোৱাৰ তিনিটা স্পষ্ট কাৰণ আছে।


ডাটা সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021-ৰ প্ৰথম লক্ষণীয় বৈশিষ্ট্যটো যে ই এক সন্দেহজনক ডিজাইন । যাৰ দ্বাৰা ই নিৰীক্ষণ সংস্কাৰৰ বাবে যিকোনো ব্যৱস্থা এৰাই চলে। 2018 চনত ব্যক্তিগত তথ্য সুৰক্ষা (পিডিপি) বিধেয়কৰ প্ৰথম খচৰা প্ৰকাশ কৰা ন্যায়াধীশ বি এন শ্ৰীকৃষ্ণ সমিতিয়ে সচেতনভাৱে নিৰীক্ষণ সংস্কাৰ বাদ দিছিল। অৱশ্যে, তেতিয়াও ইয়াত কোৱা হৈছিল, "আজি ভাৰতৰ কোনো সাধাৰণ আইনে ব্যক্তিগত তথ্যৰ অসন্মতিপূৰ্ণ প্ৰৱেশাধিকাৰ বা ব্যক্তিগত যোগাযোগৰ অৱৰোধকৰ্তা প্ৰদান নকৰে"। সৰলভাৱে, যদি ই অপৰাধ আৰু অপৰাধী ট্ৰেকিং নেটৱৰ্ক এণ্ড চিষ্টেম (চিচিটিএনএছ), কেন্দ্ৰীয় নিৰীক্ষণ প্ৰণালী (চিএমএছ) বা নেচনেল ইণ্টেলিজেঞ্চ গ্ৰিড (নেটগ্ৰিড)ৰ দৰে গণ নিৰীক্ষণ প্ৰকল্পনিয়ন্ত্ৰণ নকৰে তেন্তে ডাটা সুৰক্ষা আইনৰ কি লাভ?


ই কেৱল ন্যায়াধীশ বি এন শ্ৰীকৃষ্ণৰ খচৰা আইন, তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021 উন্নত কৰাত ব্যৰ্থ হোৱাই নহয়, ইয়াক অধিক বেয়া কৰি তুলিছে। ই ইয়াৰ দীঘলীয়া শিৰোনামত "ৰাজ্যৰ আগ্ৰহ আৰু সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ" বাক্যাংশটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰে। সেয়েহে, ব্যক্তিগত গোপনীয়তা সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে আইন প্ৰণয়ন কৰিব বিচৰা এক ডাটা সুৰক্ষা আইনত এতিয়া ৰাজ্যৰ সুৰক্ষা ইয়াৰ এক প্ৰাথমিক উদ্দেশ্য হিচাপে আছে। তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2018-ৰ ৰেহাইৰ ধাৰাটো মূলতঃ বৈধতা, প্ৰয়োজনীয়তা আৰু সমানুপাতিকতাৰ চৰ্তাৱলীৰ সৈতে সংলগ্ন আছিল। যেতিয়া "প্ৰয়োজনীয়তা" আৰু "স্বতঃস্ফূৰ্ততা"ৰ চৰ্তাৱলী পূৰণ কৰিবলৈ সংসদত তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2019 উত্থাপন কৰা হৈছিল তেতিয়া ন্যায়াধীশ শ্ৰীকৃষ্ণই এই ৰেহাইক "বিপদজনক প্ৰৱণতা" বুলি অভিহিত কৰিছিল। যাৰ ফলত "অৰৱেলিয়ান ৰাজ্য" হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছিল।


দৰাচলতে, তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021-এ এই প্ৰণালীটো শক্তিশালী কৰিছে। প্ৰথমতে, ই এক নিষ্পত্তি নোহোৱা ব্যৱস্থাক যোগ দিয়ে। যি এই ব্যৱস্থাক আন যিকোনো আইনৰ ওপৰত প্ৰাধান্য দিয়ে। দ্বিতীয়তে, ই প্ৰতিষ্ঠা কৰে যে চৰকাৰী সংস্থাই অনুসৰণ কৰিবলগীয়া প্ৰক্ৰিয়াটো নিৰপেক্ষ, ন্যায্য, যুক্তিসঙ্গত আৰু সমানুপাতিক হ'ব লাগিব। অৱশ্যে, এই পৰিৱৰ্তন কেৱল "প্ৰক্ৰিয়া"ৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য, চৰকাৰৰ ছাঁটাই যোগ্যতাৰ মানদণ্ডৰ বাবে নহয়। ইয়াক আন এটা ধৰণে ক'বলৈ গ'লে, চৰকাৰে এইটো প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই যে সমগ্ৰ তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়কখন ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা বা ৰাজহুৱা শৃংখলাৰ স্বাৰ্থৰ সৈতে প্ৰয়োজনীয়, বা সমানুপাতিক।


ইয়াৰ বিপৰীতে, ভাৰতত, আনকি ৰেহাই প্ৰদান কৰাৰ কাৰণবোৰো সংসদত উত্থাপন কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। দৰাচলতে, ৰেহাই প্ৰয়োগ কৰা আদেশটো ৰাজপত্ৰিত অধিসূচনা নহয় আৰু সম্ভৱতঃ আৰ.টি.আই. প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হ'ব। সেয়েহে, চৰকাৰে কোনো পৰ্যৱেক্ষণ অবিহনে, নিজৰ বিভাগ বা মন্ত্ৰালয়বোৰক স্থায়ীভাৱে তথ্য সুৰক্ষা আইন প্ৰয়োগৰ পৰা ৰেহাই দিব পাৰে। তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021-ৰ তৃতীয় আৰু অন্তিম বিশেষত্বটো ডাটা সুৰক্ষা কৰ্তৃপক্ষৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, যাক আইনৰ অনুপালন নিশ্চিত কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। ন্যায়াধীশ বি এন শ্ৰীকৃষ্ণ পেনেলে তথ্য সুৰক্ষা কৰ্তৃপক্ষৰ সদস্য বাছনি কৰিবলৈ ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশক অধ্যক্ষ হিচাপে লৈ ন্যায়িক সদস্যৰে গঠিত এখন নিযুক্তি সমিতিৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল। পেনেলখনত এতিয়াৰ কেবিনেট সচিব, আইন সচিব আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি সচিব অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। খচৰা তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021-ৰ দফা 42(2)ত পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছে যাৰ দ্বাৰা এটৰ্নি জেনেৰেল, এজন বিশেষজ্ঞ, আইআইটিৰ সঞ্চালক, আৰু এটা আইআইএমৰ সঞ্চালকক বাছনি পেনেলত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।


দফা 87-ৰ অধীনত, জেপিচিয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ক্ষমতা সম্প্ৰসাৰিত কৰিছে। ই কয় যে, "কৰ্তৃপক্ষক কেৱল নীতিৰ প্ৰশ্নৰ ওপৰত নহয়, সকলো গোচৰৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ নিৰ্দেশনাৰ দ্বাৰা আৱদ্ধ কৰা উচিত"। এইটো দফা 92-ৰ অধীনত এক নিৰ্দেশিত আইনী ভাট্টাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। যি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰস্তুত কৰা নীতিবোৰে তথ্য সুৰক্ষা বিধেয়ক, 2021-ৰ অধীনত যিকোনো সুৰক্ষা বা বাধ্যবাধকতা অগ্ৰাহ্য কৰে। জেপিচিৰ এজন সদস্য জয়ৰাম ৰমেশে তেওঁৰ ভিন্ন মতত উল্লেখ কৰিছে যে, "চৰকাৰী সংস্থাবোৰক এক পৃথক সুবিধাপ্ৰাপ্ত শ্ৰেণী হিচাপে গণ্য কৰা হয় যাৰ কাৰ্যকলাপ আৰু কাৰ্যকলাপ সদায় ৰাজহুৱা স্বাৰ্থত হয় আৰু ব্যক্তিগত গোপনীয়তাৰ বিবেচনা গৌণ হয়।"

5 views0 comments