বিতৰ্কৰ আৱৰ্তত কেৰালাৰ শাসকীয় দল CPI(M): ৯০ লাখ ব্যয়ৰে অধিবক্তাৰ মুখ বন্ধ কৰাৰ চেষ্টা



বিতৰ্কৰ আৱৰ্তত কেৰালাৰ শাসকীয় দল চিপিআই(এম) । কিয়নো CBI য়ে ৩ ডিচেম্বৰত পেৰিয়া দ্বৈত হত্যাকাণ্ডৰ গোচৰত এক অভিযোগপত্ৰ দাখিল কৰিছিল। চিবিআইৰ অভিযোগপত্ৰখনত চিপিআই(এম) জিলা নেতা, প্ৰাক্তন বিধায়ক কে ভি কুঞ্জিৰমনকে ধৰি ২৪ জন লোকক যুৱ কংগ্ৰেছৰ দুজন কৰ্মীৰ হত্যাৰ অভিযুক্ত হিচাপে তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে । যুৱ কৰ্মী দুগৰাকী ক্ৰমে ১৯ বছৰীয়া ক্ৰিপেশ আৰু ২৪ বছৰীয়া শৰৎ লাল পিকে। দুয়োগৰাকীক ২০১৯ চনৰ ১৭ ফেব্ৰুৱাৰীত কাছাৰগোড জিলাৰ পেৰিয়াত হত্যা কৰা হৈছিল।


চিবিআইয়ে গোচৰটোৰ সন্দৰ্ভত ৰাজু, বিষ্ণু চুৰা, এছ মধু, ৰেজি ভাৰ্গিজ আৰু হৰি প্ৰসাদকে ধৰি পাঁচজন চিপিআই(এম) নেতাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ দুদিন পিছত এৰ্নাকুলামৰ মুখ্য ন্যায়িক দণ্ডাধীশৰ সন্মুখত অভিযোগপত্ৰ দাখিল কৰা হৈছিল।কংগ্ৰেছ আৰু ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে অভিযোগ কৰিছে যে এই হত্যাকাণ্ড চিপিআই(এম)ৰ ৰাজ্যিক নেতৃত্বৰ সমৰ্থনত কৰা হৈছিল। অৱশ্যে এই কথা শাসকীয় দলে স্পষ্টভাৱে অস্বীকাৰ কৰিছে।ওনমানোৰামা প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে হত্যাকাণ্ডটোত চাৰিটা দল জড়িত আছিল। এজনক আক্ৰমণকাৰী হোৱাৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল, দ্বিতীয় দলে অভিযুক্তজনক ভুক্তভোগীসকলৰ অৱস্থানৰ বিষয়ে অৱগত কৰি ৰাখিছিল, তৃতীয় দলটোৱে হত্যাৰ অস্ত্ৰ আৰু বাহন পৰিচালনা কৰিছিল, আৰু চতুৰ্থটোৱে ঘটনাস্থলীৰ পৰা সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰমাণ নষ্ট কৰাৰ দায়িত্ব লৈছিল।


এটা অনুষ্ঠানৰ পৰা উভতি অহাৰ সময়ত তিনিজন মটৰচাইকেল আৰোহীয়ে দুয়োজন কৰ্মীক আক্ৰমণ কৰিছিল। ক্ৰিপেশৰ কাছাৰগোড জিলা চিকিৎসালয়ত মৃত্যু হয় আৰু শৰৎ কৰ্ণাটকৰ মেংগালুৰুৰ চিকিৎসা কেন্দ্ৰলৈ যাওঁতে আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈ মৃত্যুবৰণ কৰে।তেওঁলোকৰ শৰীৰত গভীৰ আঘাত আছিল। ফৰেনচিক বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে শৰৎৰ শৰীৰত কমেও ২০ বাৰ আঘাত কৰা হৈছিল। এই ঘটনাৰ মূল অভিযুক্ত পীথাম্বৰণ, চিপিআই(এম)ৰ এজন স্থানীয় নেতা, তেওঁ গোচৰটোৰ এক নম্বৰ অভিযুক্ত। যেতিয়া তদন্তটো কেৰালা আৰক্ষীৰ অপৰাধ শাখাৰ ওচৰত কৰা হৈছিল, তেতিয়াই তেওঁ যুৱক দুজনক হত্যা কৰাৰ কথা স্বীকাৰ কৰিছিল।দ্বিতীয় অভিযুক্ত চাজি চি জৰ্জ, তেওঁ দুয়োজন ভুক্তভোগীয়ে চলাই থকা বাইকখনত খুন্দা মৰা বাহনখন চলাইছিল বুলি জানিব পৰা গৈছে। তৃতীয় অভিযুক্ত গোপাকুমাৰ ওৰফে গোপন ভেলুথোলি, তেওঁ অভিযুক্তৰ বাবে এখন বাহন আৰু গোপন আস্তানা ৰখাৰ ব্যৱস্থা কৰিছিল বুলি জনা গৈছে। পিভি সন্দীপ ওৰফে সন্দীপ ভেলুথোলি, তেওঁ হত্যাকাৰীসকলক তেওঁলোকৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ অনুসৰণ কৰিছিল আৰু তেজৰ দাগ থকা কাপোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰিছিল বুলি জনা গৈছে।ইফালে জানিব পৰা অনুসৰি চিবিআইৰ দ্বাৰা এই অধিগ্ৰহণ বন্ধ কৰিবলৈ ৰাজ্যখনে ৯০ লাখ টকা ব্যয় কৰিছে। ৰাজ্য চৰকাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত হাজিৰ হ'বলৈ আৰু এক উচিত ৰায় দিবলৈ অধিবক্তাসকলৰ ওপৰত ৯০.৯২ লাখ টকা ব্যয় কৰিছিল।মাথৰুভূমিৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি এক আৰটিআইয়ে প্ৰকাশ কৰিছে এই কথা। কিন্তু দুবছৰৰ পিছত অৰ্থাৎ ২০২০ চনৰ ১ ডিচেম্বৰত ৰাজ্য চৰকাৰৰ আবেদন নাকচ কৰে শীৰ্ষ আদালতে।

10 views0 comments