ক'ৰ'ণাৰ সৈতেই জীয়াই থাকিবলৈ শিকিব লাগিব : এইয়া আমাৰ প্ৰশমন ৰণনীতি মূল্যায়ন কৰাৰ সময়






বিশ্বব্যাপী মহামাৰীৰ সৈতে জীয়াই থাকি দ্বিতীয় বছৰত উপনীত হোৱাৰ লগে লগে এক ভয়ংকৰ ছবি ওলাই পৰিছে । 2020 চনত 119 নিযুতৰো অধিক লোক দৰিদ্ৰতালৈ ঘূৰি গৈছে। 255 নিযুতে পূৰ্ণ সময়ৰ চাকৰি হেৰুৱাইছিল। ভোকত ভুগি থকা লোকৰ সংখ্যা 132 নিযুত বৃদ্ধি হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে।



কিছুমান দেশত টিকাকৰণৰ প্ৰৱৰ্তন আৰু ব্যাপক গ্ৰহণে লক্ষণগত ৰোগ আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ পৰা হ্ৰাস কৰিছে। আনকি উচ্চ টিকাকৰণৰ হাৰ থকা দেশবোৰেও এতিয়া নতুন ভাইৰাছৰ প্ৰভাৱৰ সৈতে তীব্ৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। লোকসকল এতিয়াও সংক্ৰমিত হৈ আছে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ সুৰক্ষা হ্ৰাস পাইছে। আমি ভাইৰাছটোৰ সৈতে জীয়াই থাকিবলৈ শিকিব লাগিব।


ভাইৰাছটোৰ সৈতে বাস কৰাৰ অৰ্থ কি? ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আমাৰ প্ৰশমন ৰণনীতিবোৰ কাৰ্যকৰী, সমানুপাতিক, উপযুক্ত আৰু বহনক্ষম হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ মূল্যাঙ্কন কৰা।


যোৱা বছৰটোৱে দেখুৱাইছে যে লকডাউনে এই চাৰিটা প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ নকৰে। মহামাৰীৰ প্ৰভাৱ সমগ্ৰ মহাদেশত বেলেগ বেলেগ আছিল। বিশিষ্ট গোলকীয় স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ ভৱিষ্যত বাণীৰ বিপৰীতে আফ্ৰিকাই কোভিড-19 আৰু মৃত্যুৰ আটাইতকৈ কম বোজা অনুভৱ কৰিছে।


আনকি কম প্ৰতিবেদনৰ হাৰ আৰু নিম্ন ভেকছিন প্ৰৱেশাধিকাৰৰ অনুমতি দিয়াৰ বাবে আফ্ৰিকাত মৃত্যুৰ হাৰ পশ্চিম ইউৰোপ বা উত্তৰ আমেৰিকাতকৈ যথেষ্ট কম হৈ আছে। অধ্যয়নে সূচায় যে কম বয়সীয়া আৰু অধিক গ্ৰাম্য জনসংখ্যাকে ধৰি কেইবাটাও কাৰকে আফ্ৰিকাৰ সংক্ৰমণ আৰু ৰোগৰ প্ৰতি দুৰ্বলতা হ্ৰাস কৰিছে।


বিশ্ব অৰ্থনীতিৰ ওপৰত মহামাৰীৰ বহল পৰোক্ষ প্ৰভাৱৰ কথা বিবেচনা কৰোঁতে, নিম্ন আৰু মধ্য আয়ৰ দেশবোৰ এতিয়ালৈকে আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত হৈছে কিয়নো তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক আঘাতৰ বিৰুদ্ধে দুৰ্বল প্ৰতিৰক্ষা আছে আৰু সামগ্ৰী আৰু পৰ্যটনৰ দৰে কেইটামান খণ্ডৰ ওপৰত অধিক নিৰ্ভৰ কৰে। লকডাউনবোৰ আফ্ৰিকাৰ বাবে অসামঞ্জস্যপূৰ্ণভাৱে ক্ষতিকাৰক হৈ আহিছে কিয়নো তেওঁলোকে মহাদেশৰ শক্তি আৰু পৰিস্থিতিৰ সৈতে খেলা নাছিল।


লকডাউনে শৈশৱৰ টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী বন্ধ কৰে যি আফ্ৰিকাৰ শিশুসকলক সৰু আই, নিউমোনিয়া আৰু মেনিনজাইটিছৰ দৰে কোভিড-19-ৰ তুলনাত তেওঁলোকৰ বাবে অধিক মাৰাত্মক ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। বহুতো শিশু স্বাস্থ্য আৰু কল্যাণ কাৰ্যসূচীৰ কেন্দ্ৰ হোৱা বিদ্যালয়বোৰ বন্ধ কৰা হৈছিল, আনকি য'ত বেছিভাগ শিক্ষা দান বাহিৰত অনুষ্ঠিত কৰা হয়।


আফ্ৰিকাত কোভিড-19-ৰ পৰোক্ষ প্ৰভাৱৰ ফলত মৃত্যু হোৱা লোকসকলৰ ভিতৰত, 80% 5 বছৰৰ তলৰ শিশু হ'ব। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই আফ্ৰিকা অঞ্চলত মহামাৰীৰ বিশ্লেষণে সামাজিক দূৰত্ব আৰু চলাচলৰ সীমাবদ্ধতাৰ দৰে কঠোৰ প্ৰতিবন্ধকতাৰ লাভালাভ বিচাৰি পোৱা নাছিল। দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰা প্ৰতিবন্ধকতা – বা মহামাৰীত পলমকৈ পুনৰ প্ৰৱৰ্তন কৰা হয়। (উদাহৰণ স্বৰূপে, প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়ত) – সৰ্বাধিক, ভাইৰাছৰ বিস্তাৰ আৰু মৃত্যুৰ সংখ্যাৰ ওপৰত এক দুৰ্বল, ক্ষীণ প্ৰভাৱ প্ৰদান কৰে।


শেহতীয়া ৱেলকাম ট্ৰাষ্ট গ্লোবেল মনিটৰ প্ৰতিবেদনত কোভিড-19 পৰীক্ষা, চিকিৎসা আৰু ভেকছিনবোৰ প্ৰয়োজন ীয় সকলো ঠাইতে উপলব্ধ কৰাৰ বাবে আহ্বান জনোৱা হৈছে, যিয়ে উল্লেখ কৰে যে মহামাৰীটোৱে সাপ্তাহিকভাৱে হোৱা অৰ্থনৈতিক ক্ষতিৰ মাত্ৰ এক অংশহে ব্যয় কৰিব।



টিকাকৰণ হৈছে এক অত্যন্ত কাৰ্যকৰী সঁজুলি যি সম্পৰ্কবোৰ সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে কিন্তু উন্নত গ্ৰহণৰ অনুমতি দিবলৈ ভেকছিনৰ উপলব্ধতা বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। এনে কৰিবলৈ বৰ্তমানে উপলব্ধ ভেকছিনবোৰৰ বিস্তৃত বিতৰণ আৰু প্ৰতিবন্ধক বৌদ্ধিক সম্পত্তিৰ মালিকীস্বত্বৰ দৰে বাধা আঁতৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন যি দেশবোৰক তেওঁলোকৰ নিজা ভেকছিন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াত বাধা দিয়ে।


যদি আইপি আৰু যোগান শৃংখলা খণ্ডবোৰ উঠাই লোৱা হয়, ই আফ্ৰিকাক স্থানীয়ভাৱে প্ৰচাৰিত প্ৰকাৰৰ বাবে COVID 19 ভেকছিন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ অনুমতি দিব।


আই.পি. সমস্যাৰ বাহিৰে, কেইবাজনো ভেকছিন প্ৰাৰ্থী আফ্ৰিকাৰ পৰীক্ষাগাৰৰ শ্বেল্ফত প্ৰয়োজনীয় ভেকছিনলৈ আগবঢ়োৱাৰ বাবে পুঁজি, প্ৰণালী আৰু যোগানৰ অভাৱত আবদ্ধ হৈ আছে।


ভেকছিন সংকোষৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে প্ৰচেষ্টা বৃদ্ধি কৰিব লাগিব, যি হৈছে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ জৰিয়তে ব্যক্তিগত আৰু সামূহিক সুৰক্ষা প্ৰাপ্ত কৰাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ। হেচিটান + বা নিম্ন ভেকছিন গ্ৰহণৰ কাৰণবোৰ পৰিৱৰ্তনশীল সেয়েহে সেইবোৰ সমাধান কৰিবলৈ স্থানীয়ভাৱে প্ৰাসঙ্গিক ৰণনীতিৰ প্ৰয়োজন আছে।

5 views0 comments