চাহ শ্ৰমিক মুখেন মুৰাহ ৰ জীৱন, জীৱিকা আৰু চৰকাৰী আচনি !




20 বছৰ বয়সৰ চাহ বাগিচাৰ কৰ্মী মুখেন মুৰাহ অসমৰ বাচমতিয়া চাহ বাগিচাত কাম কৰি থকা অৱস্থাতে হঠাৎ অজ্ঞান হৈ পৰে। মুৰাহৰ 2014 চনৰ পৰা মৃগীৰোগৰ এনে ঘটনা ঘটিছে। প্ৰথমে, তেওঁ পৰম্পৰাগত আৰোগ্যকাৰীসকলৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা ঔষধ গ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তাৰ পিছত অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত কৰা চিটি স্কেনত গম পোৱা গল যে তেওৰ মগজুত ভয়ংকৰ ভাৱে বৃদ্ধি হৈছে কৃমি। ডাক্তৰে মুৰাহক নিউৰোচিষ্টিচাৰ্কোচিছত আক্ৰান্ত হোৱা বুলি কৈছিল । যি এক প্ৰতিৰোধযোগ্য ৰোগ , যি অসমৰ গাহৰি পালনকাৰী সম্প্ৰদায়বোৰৰ মাজত বিধ্বংসী ৰূপ ধাৰণ কৰে। এই ৰোগৰ আৰম্ভণি মৃগীৰোগ হ'ব পাৰে। যেতিয়া মানুহে টেপৱৰ্মৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত গাহৰিৰ মাংস গ্ৰহণ কৰে বা পৰোক্ষভাৱে সংস্পৰ্শলৈ আহে তেতিয়াই সংক্ৰমিত হয় এই ৰোগৰ দ্বাৰা। এই ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ লগে লগে বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত চাহ ইষ্টেট মেনেজাৰৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰা হৈছিল আৰু মুৰাহক চাহ পিকাৰ হিচাপে বৰ্খাস্ত কৰা হৈছিল। সম্প্ৰতি মুৰাহৰ ঠাইত, তেওঁৰ পত্নী, তেওঁৰ মাতৃ আৰু ভাতৃয়ে চাহ বাগানত কাম কৰে।অসম হৈছে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চাহ খেতি কৰা অঞ্চল, 800 ৰো অধিক সম্পত্তিয়ে ভাৰতৰ আধা সংখ্যক চাহ উৎপাদন কৰে।


অক্সফামৰ 2019 চনৰ এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ পাইছিল যে অসমৰ চাহ শ্ৰমিকসকল অসুৰক্ষিত কামৰ পৰিস্থিতিৰ সৈতে ৰাজ্যখনৰ আটাইতকৈ উপেক্ষিত সকলৰ ভিতৰত অন্যতম। তেওঁলোকৰ প্ৰাথমিক সুবিধাৰ অভাৱৰ বাবে কম উপাৰ্জন হয় । চলিত বছৰৰ আৰম্ভণিতে নেচাৰ জাৰ্নেলত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত অসমৰ চাহ বাগিচাত সক্ৰিয় মৃগীৰোগ থকা ৰোগীসকলৰ মাজত এনচিচিৰ উচ্চ প্ৰচলন (৪২.২ শতাংশ) হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে , উত্তৰ- পূব ভাৰতৰ গাহৰিৰ মাংস হৈছে এক মুখ্য প্ৰ'টিন। নাগালেণ্ড তালিকাৰ শীৰ্ষত আছে, তাৰ পিছত আছে অসম আৰু মেঘালয়। মুৰাহৰ দৰে, অঞ্চলটোত বাস কৰা 100 টা পৰিয়ালৰ কমেও আধা সংখ্যকে তেওঁলোকৰ সামান্য দৈনিক মজুৰিৰ পৰিপূৰক হিচাপে গাহৰি পালন কৰিছিল। "যেতিয়া মানুহে সংক্ৰমিত, কম ৰন্ধা গাহৰিৰ মাংস সেৱন কৰে, তেওঁলোক টেনিয়া মেটাচেষ্টোডৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয় যি তেওঁলোকৰ অন্ত্ৰত প্ৰাপ্তবয়স্ক টেপৱৰ্মলৈ বিকশিত হয় ।" ডিব্ৰুগড়ৰ ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ সঞ্চালক ডাঃ কানৱাৰ নাৰায়ণে এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে । "দৰিদ্ৰ ৰেখাৰ তলৰ লোকসকলৰ বাবে চিটি স্কেন বিনামূলীয়া, যিয়ে আদৰ্শভাৱে চাহ শ্ৰমিকসকলক সামৰি ল'ব লাগে। কিন্তু প্ৰধানমন্ত্ৰী জন আৰোগ্য যোজনা আৰু অটল অমৃত অভিযানৰ দৰে স্বাস্থ্য কল্যাণ আঁচনিৰ প্ৰৱেশ সেইসকলৰ ভিতৰত কম।কিয়নো উপাৰ্জনৰ প্ৰমাণ পত্ৰ যোগাৰ কৰাটোও তেওলোকৰ কাৰনে অন্য এক অসুবিধাৰ অন্য এক কাৰন ।


মুৰাহৰ পৰিয়ালক চৰকাৰৰ ফ্লেগশ্বিপ স্বচ্ছ ভাৰত মিছনৰ অধীনত এটা আধা নিৰ্মিত শৌচালয় প্ৰদান কৰা হৈছিল।কিন্তু দুখৰ বিষয় যে শৌচাগাৰটো এতিয়াও কাৰ্যক্ষম নোহোৱাৰ বাবে, পৰিয়ালটোৱে মুকলিস্থানত শৌচ কৰা অব্যাহত ৰাখিছে।বেছিভাগ চাহ শ্ৰমিকে এতিয়াও ওচৰৰ নদীবোৰৰ কাষতে শৌচ কৰি আছে আৰু গাহৰিবোৰেও একেখন পথাৰত মুক্তভাৱে ঘূৰি ফুৰে । যেতিয়ালৈকে অসমৰ দুৰ্বল চাহ শ্ৰমিকৰ অৱস্থা উন্নত নহয়, এনেধৰনৰ ৰোগ তেওঁলোকৰ জীৱিকা আৰু জীৱনৰ বাবে ভাবুকি হৈ থাকিব।মুৰাহ এটা উদাহৰণ হে মাত্ৰ , অসমত এনে শ শ মুৰাহৰ দৰে শ্ৰমিক আছে যিবোৰ এতিয়াও পোহৰ লৈ অহা নাই আৰু গম নপোৱাকৈ হেৰাই যাব আমাৰ মাজৰ পৰা ।

2 views0 comments