নিৰাপত্তা ভংগ হ'ল মোদীৰ : প্ৰতিবাদকাৰী কৃষকে আৱদ্ধ কৰিলে প্ৰধানমন্ত্ৰীক




প্ৰায় দুবছৰৰ অন্ততঃ বিতৰ্কিত কৃষি আইন বাতিল কৰাৰ পাছত বুধবাৰৰ দিনটোত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী উপস্থিত হয় পঞ্জাৱত। কিন্তু কৃষি আইন বাতিল কৰাৰ পাছতো কৃষকৰ প্ৰতিবাদৰ সন্মুখীন হবলগীয়া হল প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী। যাৰ বাবে বাতিল হল ফিৰোজপুৰৰ সভা। KMSC ৰ সদস্যসকলে কৰা পথ অৱৰোধৰ ফলত প্ৰায় ১৫-২০ মিনিট সময় ধৰি ফ্লাই অভাৰত আৱদ্ধ হৈ থাকিবলগীয়া হয় প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী। এই সমগ্ৰ ঘটনাৰ বাবে এতিয়া কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে পঞ্জাৱৰ কংগ্ৰেছ চৰকাৰক দোষাৰোপ কৰিছে।


গৃহ মন্ত্ৰালয়ে কয়, "প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যসূচী আৰু ভ্ৰমণ পৰিকল্পনা ইতিমধ্যে পঞ্জাৱ চৰকাৰক জনোৱা হৈছে। প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰি, তেওঁলোকে নিৰাপত্তা বজাই ৰখাৰ লগতে আকস্মিক ঘটনাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থা কৰিব লাগিব। লগতে আকস্মিক ঘটনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি পঞ্জাৱ চৰকাৰে পথৰ দ্বাৰা যিকোনো চলাচল সুৰক্ষিত কৰিবলৈ অতিৰিক্ত নিৰাপত্তা মোতায়েন কৰিব লাগিব, যিবোৰ স্পষ্টভাৱে নিয়োজিত কৰা হোৱা নাছিল। এই নিৰাপত্তা নোহোৱা হোৱাৰ পিছত বাথিণ্ডা বিমানবন্দৰলৈ উভতি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল।" সম্প্ৰতি গৃহ মন্ত্ৰালয়ে এই গুৰুতৰ নিৰাপত্তা ৰক্ষাৰ ভুলৰ বিষয়ে বিবেচনা কৰিছে আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ পৰা বিতং প্ৰতিবেদন বিচাৰিছে।


উল্লেখযোগ্য যে প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে তেওঁৰ ভ্ৰমণকালত ফিৰোজপুৰত PGI ৰ উপগ্ৰহ কেন্দ্ৰকে ধৰি প্ৰায় ৪২,৭৫০ কোটি টকাৰ প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰাৰ কথা আছিল আৰু তাৰ পিছত ফিৰোজপুৰত এখন নিৰ্বাচনী জনসভাত অংশগ্ৰহণ লোৱাৰ কথা আছিল। বিজেপিৰ পঞ্জাৱ নিৰ্বাচনৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী গজেন্দ্ৰ শ্বেখাৱতৰ নেতৃত্বত এটা সমদলটোৰ প্ৰস্তুতিও যোৱা কেইবাদিনো ধৰি চলি আছিল আৰু প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙেও প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ সৈতে মঞ্চত উপস্থিত হোৱাৰ কথা আছিল।উল্লেখযোগ্য যে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কনভয় হুছেনীৱালা অভিমুখে গৈ থকা অৱস্থাত KMSC ৰ সদস্যসকলে পথ অৱৰোধ কৰে। ফলত প্ৰায় ১৫-২০ মিনিট সময় ধৰি এখন ফ্লাই অভাৰত আৱদ্ধ হৈ থাকিবলগীয়া হয় প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী। অৱশ্যে, কৃষকসকলক তেওঁলোকৰ দাবীৰ বিষয়ে ১৫ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে আলোচনাৰ আশ্বাস দিয়াৰ পিছত প্ৰতিবাদৰ সামৰণি পেলায়।


প্রধানমন্ত্রীগৰাকীয়ে বুধবাৰৰ ৰাতিপুৱা বাথিণ্ডাত অৱতৰণ কৰিছিল আৰু নেৰানেপেৰা বৰষুণ আৰু কম দৃশ্যমানতাৰ পিছত হেলিকপ্টাৰেৰে হুছেইনিৱালাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় শ্বহীদ স্মাৰকলৈ যাত্ৰা কৰাৰ কথা আছিল। “প্রধানমন্ত্ৰীয়ে বতৰ পৰিষ্কাৰ হোৱাৰ বাবে প্ৰায় ২০ মিনিট অপেক্ষা কৰিছিল। তেওঁ ডিজিপি পঞ্জাৱ আৰক্ষীৰ দ্বাৰা প্ৰয়োজনীয় নিৰাপত্তা ব্যৱস্থাৰ প্ৰয়োজনীয় নিশ্চিতিৰ পিছত পথেৰে ভ্ৰমণ কৰিবলৈ আগবাঢ়িছিল।"


“হুছেইনিৱালাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় শ্বহীদ স্মাৰকৰ পৰা প্ৰায় ৩০ কিলোমিটাৰ দূৰত যেতিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কনভয় এখন উৰণীয়া সেঁতুত উপস্থিত হৈছিল, তেতিয়াই দেখা গৈছিল পথটো কিছুমান প্ৰতিবাদকাৰীয়ে অৱৰোধ কৰিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী ১৫-২০ মিনিটৰ বাবে উৰণীয়া সেঁতুত আৱদ্ধ হৈ আছিল। এয়া প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নিৰাপত্তাৰ ক্ষেত্ৰত এক ডাঙৰ ভূল আছিল” ।


ইয়াক এক বৃহৎ উলংঘন বুলি অভিহিত কৰি কেন্দ্ৰই কয় যে এছপিজি নিকটতম নিৰাপত্তাৰ বাবে দায়বদ্ধ কিন্তু সকলো নিৰাপত্তাৰ ওপৰত ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে নিশ্চিত কৰিব লাগিব। “কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদ কৰাৰ অভিপ্রায় কেইদিনমান আগতে স্পষ্ট কৰা হৈছিল। তথাপিও মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে পথটো পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে কোনো পদক্ষেপ লোৱা হোৱা নাছিল।



এই অভিযোগ সন্দৰ্ভত প্রতিক্রিয়া ব্যক্ত কৰি পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী চান্নীয়ে কয় যে, “কোনো নিৰাপত্তা ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত কোনো ত্রুটি হোৱা নাছিল। প্রধানমন্ত্রী মোডীৰ বিমানেৰে আহি পোৱাৰ পৰিকল্পনা আছিল কিন্তু আমাক নজনোৱাকৈ ৰাস্তাৰে আহিছিল। মই প্ৰতিবাদকাৰীসকলক আবেলি ৩ বজাৰ ভিতৰত ৰাস্তাবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিলো।”


মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়, “তেওঁলোকে ৭০,০০০ চকী ৰাখিছিল কিন্তু মাত্র ৭০০ জন লোক আহিছিল। সেয়েহে তেওঁলোকে বৰষুণৰ অজুহাত আৰু আনটো অজুহাত দেখুৱালে আৰু সমদলটো বাতিল হ'ল।”


ইফালে এই সমগ্ৰ ঘটনাৰ লগত পঞ্জাৱ আৰক্ষীও প্ৰতিবাদকাৰীসকলৰ সৈতে জড়িত থকাৰ গুৰুতৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে।

7 views0 comments