ভাৰত বিৰোধী প্ৰচাৰৰ ওপৰত মোডী চৰকাৰৰ হুইপ : ১৬ টাকৈ ইউটিউব চেনেল নিষিদ্ধ






তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা, বৈদেশিক সম্পৰ্ক আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলা সম্পৰ্কীয় অপপ্ৰচাৰৰ বাবে ১০ টা ভাৰতীয় আৰু ৬টা পাকিস্তান ভিত্তিক চেনেলকে ধৰি মুঠ ১৬ টা ইউটিউব নিউজ চেনেল নিষিদ্ধ কৰিছে।


তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, ইউটিউব চেনেলসমূহে ভাৰতত সন্ত্ৰাস সৃষ্টি কৰিবলৈ, সাম্প্ৰদায়িক বিভেদ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলা বিঘ্নিত কৰিবলৈ মিছা, অপ্ৰমাণিত তথ্য প্ৰচাৰ কৰি আছিল।


অৱৰোধ কৰা ছ'চিয়েল মিডিয়া একাউণ্টবোৰৰ ভিতৰত আছে ৬টা পাকিস্তান-ভিত্তিক আৰু ১০ টা ভাৰত-ভিত্তিক ইউটিউব নিউজ চেনেল, যাৰ মুঠ দৰ্শকৰ সংখ্যা ৬৮ কোটিতকৈও অধিক।


চৰকাৰে কৈছিল যে কোনো ডিজিটেল সংবাদ প্ৰকাশকে তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়ম, ২০২১ৰ নিয়ম ১৮ ৰ অধীনত প্ৰয়োজন অনুসৰি মন্ত্ৰালয়ক তথ্য প্ৰদান কৰা নাই।


মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে ভাৰতৰ কিছুমান ইউটিউব চেনেলৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত সমলত এটা সম্প্ৰদায়ক সন্ত্ৰাসবাদী বুলি উল্লেখ কৰা হৈছিল আৰু বিভিন্ন ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলৰ মাজত ঘৃণাৰ সৃষ্টি হৈছিল। এনে সামগ্ৰীবোৰত সাম্প্ৰদায়িক বিভেদ সৃষ্টি কৰা আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলা বিঘ্নিত কৰাৰ সম্ভাৱনা থকা দেখা গৈছিল।


লগতে ভাৰতীয় ইউটিউব চেনেলসমূহৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত সমলৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি বিজ্ঞপ্তিটোত কোৱা হৈছে, "COVID-19ৰ বাবে সৰ্বভাৰতীয় লকডাউন ঘোষণা সম্পৰ্কীয় মিছা দাবী, যি প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকসকলৰ বাবে ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছে, আৰু কিছুমান ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ক ভাবুকি দিয়া দাবী ৰচনা কৰিছে, এনে সমূহ দেশত ৰাজহুৱা শৃংখলাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি গণ্য কৰা হৈছিল।


প্ৰকাশিত তথ্য অনুসৰি, ভাৰত-ভিত্তিক কেইবাটাও ইউটিউব চেনেলক অপ্ৰমাণিত বাতৰি আৰু ভিডিঅ' প্ৰকাশ কৰাৰ বাবে দেখা গৈছিল যিয়ে সমাজৰ বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ মাজত আতংকৰ সৃষ্টি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছিল।


কোৱা হৈছে যে ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা, সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা আৰু বিদেশী ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ সৈতে ভাৰতৰ বন্ধুত্বপূৰ্ণ সম্পৰ্কৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত এই চেনেলসমূহৰ বিষয়বস্তু সম্পূৰ্ণ ভুল আৰু সংবেদনশীল বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

5 views0 comments