মুছলমানসকল শান্তিপূৰ্ণ বুলি দাবী মৌলৱীৰ, কাশ্মীৰ ফাইলৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবী







কাশ্মীৰী পণ্ডিত গণহত্যাৰ সঁচা কাহিনীৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিবেক অগ্নিহোত্ৰী পৰিচালিত চলচ্চিত্ৰ 'দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ' দেশত এতিয়া চৰ্চিত হৈ পৰিছে। যিহেতু ৰাষ্ট্ৰখনে কাশ্মীৰত নিৰীহ হিন্দুসকলৰ ওপৰত সৃষ্টি কৰা ভয়ংকৰ সন্ত্ৰাসৰ কথা মনত পেলাইছে, ছবিখনত অসন্তুষ্ট হৈছে অভিযুক্ত ভাৰতীয়সকলৰ অংশ, যিসকলে এতিয়া ১৯৯০ ৰ দশকত উপত্যকাত কাশ্মীৰী হিন্দুসকলৰ হত্যাৰ নেতৃত্ব দিয়া কাশ্মীৰী মুছলমানসকলৰ প্ৰকৃত পৰিচয় দেখুৱাবলৈ চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতাসকলক বদনাম আৰু ভাবুকি দিয়াত ব্যস্ত হৈ আছে।


জম্মু-কাশ্মীৰৰ ৰাজৌৰী জিলাৰ এজন বিতৰ্কিত ধৰ্মগুৰুয়ে চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা আৰু হিন্দুসকলক ভাবুকি দি কয় যে যদি তেওঁলোকে 'দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ' ছবিখনৰ প্ৰদৰ্শন বন্ধ নকৰে তেন্তে তেওঁলোকে পৰিণামৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব।


সাংবাদিক আশীষ কোহলীয়ে বিতৰ্কিত ধৰ্মগুৰু ফাৰুকে দিয়া ঘৃণামূলক ভাষণৰ এটা ভিডিঅ' আগবঢ়াই 'দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ'ৰ দলক ভাবুকি দি কয় যে ছবিখনত কেৱল কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ হত্যাৰ কথা কোৱা হৈছে, কিন্তু ই হাজাৰ হাজাৰ কাশ্মীৰী মুছলমানৰ মৃত্যুৰ অভিযোগ প্ৰদৰ্শন নকৰে।


ধৰ্মগুৰুজনৰ মতে, বিবেক অগ্নিহোত্ৰী পৰিচালিত চলচ্চিত্ৰখন বিভাজনকাৰী আৰু মুছলমানসকলৰ বিৰুদ্ধে এক পূৰ্ব পৰিকল্পিত ষড়যন্ত্ৰ।


মৌলবীজনে ছবিখনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে মোডী চৰকাৰক আক্ৰমণ কৰিছিল আৰু জোৰ দিছিল যে তেওঁলোকে 'দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ' বোলছবিখন সহ্য নকৰে, যিয়ে ১৯৯০ ৰ দশকত উপত্যকাত কাশ্মীৰী হিন্দুসকলৰ ওপৰত সংঘটিত অত্যাচাৰৰ ভয়ংকৰ কাহিনী কঢ়িয়াই আনিছিল।


ছবিখনৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ দাবী জনাই মৌলৱী ফাৰুকে কয়, "আপুনি সন্মত নহয় নেকি যে 'দ্য কাশ্মীৰ ফাইলছ' ছবিখন নিষিদ্ধ কৰা উচিত? এই চলচ্চিত্ৰখন নিষিদ্ধ কৰা উচিত। আমি (মুছলমান) শান্তিপ্ৰেমী লোক, আমি দেশখন শান্তিপূৰ্ণ ৰাখিব বিচাৰো।


ধৰ্মগুৰুজনে লগতে এটা ভাবুকি জাৰি কৰি কৈছিল যে "মুছলমানসকলে ৮০০ বছৰ ধৰি এই দেশ শাসন কৰিছিল। অৱশ্যে হিন্দুসকল মাত্ৰ ৭০ বছৰ আগতে শাসনলৈ আহিছিল। বাস্তৱটো হ'ল যে আপুনি মৃত্যু আৰু পৰিণামৰ সন্মুখীন হ'ব, কিন্তু আপুনি কালমা-জপ কৰা মুছলমানসকলৰ সৈতে একো কৰিব নোৱাৰে," তেওঁ দৃঢ়তাৰে কয়।


মৌলানাই প্ৰদাহজনক ভাষণ দিয়াৰ লগে লগে জম্মু-কাশ্মীৰৰ ৰাজৌৰী জিলাৰ মছজিদত সমবেত হোৱা মুছলমানসকলে 'নাৰা-ই-তকবীৰ'ৰ ইছলামিক শ্ল'গান দিছিল।

4 views0 comments