সংখ্যাগৰিষ্ঠ' সম্প্ৰদায় হিচাপে মুছলমানসকলৰ দায়িত্ব আছে,





অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কৈছে যে ৰাজ্যখনৰ 'সংখ্যাগৰিষ্ঠ' সম্প্ৰদায় হিচাপে মুছলমানসকলৰ দায়িত্ব আছে, অসমবাসী যাতে কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ দৰে শেষ নহয়।মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীক সোধা হৈছিল যে ১০ বছৰত কাশ্মীৰী পণ্ডিতসকলৰ দৰে অসমবাসীয়েও একেই পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হ'ব নেকি, কাশ্মীৰ ফাইলত দেখুওৱাৰ দৰেই হ'ব নেকি অসম? ইয়াৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কয় যে সংখ্যাগৰিষ্ঠৰ দৰে আচৰণ কৰা আৰু ইয়াত কাশ্মীৰৰ পুনৰাবৃত্তি নহ'ব, এনেদৰে আমাক আশ্বাস দিয়াটো মুছলমানসকলৰ কৰ্তব্য ।তেওঁ মুছলমানসকলৰ বাবে 'সংখ্যাগৰিষ্ঠ' টেগটো ন্যায়সঙ্গত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।


"আজি মুছলমানসকল বিৰোধী দলৰ নেতা, সমান সুযোগ আছে। সেয়েহে, জনজাতীয় লোকসকলৰ ভূমি যাতে বেদখল নহয় সেয়া নিশ্চিত কৰাটো তেওঁলোকৰ কৰ্তব্য বুলি ও কয় তেখেতে।ক্ষমতাৰ সৈতে দায়িত্ব আহে বুলি উল্লেখ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে মুছলমানসকল অসমৰ জনসংখ্যাৰ ৩৫%, আন যিকোনো সম্প্ৰদায়তকৈ অধিক।তেওঁ লগতে কয় যে অসমীয়া মুছলমানসকল ৰাজ্যখনৰ মুঠ মুছলমান জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৪%, যাৰ বেছিভাগেই বাংলা ভাষা কয়।মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে একাংশ বিধায়কক অপৰাধীৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীৰ অভিযানত ধৰ্মীয় কোণ বিচাৰি নাচাবৰ বাবেও পৰামৰ্শ দিছিল। তেওঁ বিধানসভাত কয়, "আৰক্ষীয়ে মুছলমানৰ বাহিৰে হিন্দু আৰু জনজাতীয় লোকসকলৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধত জড়িত থকাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি আছে, কোনো নিৰ্দিষ্ট সম্প্ৰদায়ক লক্ষ্য নকৰি।"


"যেতিয়া আৰক্ষীয়ে সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ এজন ড্ৰাগছ বিক্ৰেতাক গুলীয়াই হত্যা কৰে আৰু কয় যে তেওঁলোকে পলাই যাবলৈ চেষ্টা কৰিলে গুলী চালনা কৰে, আমি তেওঁলোকক বিশ্বাস কৰিব লাগিব। কিন্তু আৰক্ষীয়ে আইনৰ সীমাৰ ভিতৰত কাম কৰা উচিত," তেওঁ এটা গুলীচালনাৰ ঘটনাৰ কথা উল্লেখ কৰি কয় য'ত ভুল হোৱাৰ বাবে আৰক্ষীৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱা হৈছিল।আজি ৰাজ্যখনত অপৰাধ যোৱা বছৰৰ তুলনাত ৩০% হ্ৰাস পাইছে। ই দেখুৱায় যে মুখ্য মন্ত্ৰীৰ কাৰ্যপদ্ধতি আজি সফল । অসমৰ প্ৰতিজন জনগনে সহায়ৰ হাত আগবঢ়ালে নিশ্চয় কৈ অসম অপৰাধ মুক্ত হ'ব । প্ৰয়োজন মাথো মাৰ বান্ধি থিয় দিয়াৰ ।

3 views0 comments