যোৰহাটৰ নীৰজ বিষ্ণয় নামৰ যুৱকেই আছিল "বুল্লী বাই"ৰ মূল নায়ক: দিল্লী আৰক্ষীৰ অসমৰ পৰা গ্ৰেপ্তাৰ নীৰজ






দিল্লী আৰক্ষীৰ যোৰহাটত বৃহৎ সাফল্য। যোৰহাটৰ পৰা বুল্লী বাই এপৰ লগত জড়িত মূল নায়কক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে আৰক্ষীয়ে। যোৰহাটৰ ২০ বছৰীয়া নীৰজ বিষ্ণয় নামৰ যুৱকে কৰিছিল বুল্লী বাই এপৰ নিৰ্মাণ। এই এপৰ জৰিয়তে ভাৰ্চুৱেলি নিলাম কৰা হৈছিল মুছলমান যুৱতী-মহিলাক। এই এপৰ জৰিয়তে বহু সংখ্যক মুছলমান মহিলাক জালত পেলোৱা হৈছিল।


এই সন্দৰ্ভত আৰক্ষী উপায়ুক্ত কে পি এছ মালহোত্ৰাই বৃহস্পতিবাৰে কয় যে মুছলমান মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ সন্মতি অবিহনে তেওঁলোকৰ চিকিৎসকৰ ফটো লগাই লক্ষ্য কৰি লোৱা 'বুল্লী বাই' এপৰ আঁৰৰ সৃষ্টিকৰ্তা আৰু মুখ্য ষড়যন্ত্ৰকাৰীজনক দিল্লী আৰক্ষী বিশেষ কোষৰ চোৰাংচোৱা ফিউজন এণ্ড ষ্ট্ৰেটেজিক অপাৰেচন (আইএফএছঅ') গোটে অসমৰ যোৰহাটৰ পৰা গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। "তেওঁ এপটো সৃষ্টি কৰাৰ কথা স্বীকাৰ কৰিছে," মালহোত্ৰাই কয়।


মালহোত্ৰাই কৈছিল যে অভিযুক্ত, ২০ বছৰীয়া নিৰজ বিষ্ণোই - যি এতিয়া দিল্লীত আৰক্ষীৰ জিম্মাত আছে - '@Bulli Bai_' টুইটাৰ হেণ্ডেলও সৃষ্টি কৰিছিল। "এপটোত সমল সৃষ্টি কৰাৰ পিছত, তেওঁ টুইটাৰ হেণ্ডেলটো তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু ইয়াক নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে আন সকললৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল । তেওঁ বুল্লী বাই গোচৰৰ মূল সূত্ৰধাৰ ,সৃষ্টিকৰ্তা ।


আৰক্ষীয়ে কৈছিল যে বিষ্ণোই @Sage0x1 আৰু @giyu44 ধৰি অধিক টুইটাৰ একাউণ্ট তৈয়াৰ কৰিছিল। অভিযুক্তই নিজকে শিখ সম্প্ৰদায়ৰ সদস্য হিচাপে প্ৰক্ষেপ কৰি মানুহক বিপথে পৰিচালিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।


"জেৰাৰ সময়ত, তেওঁ প্ৰকাশ কৰিছিল যে তেওঁৱেই সেইজন ব্যক্তি যিয়ে গিটহাবত বুল্লী বাই এপটো সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁ @Bulli Bai_ আৰু অন্যান্য হেণ্ডেলৰ টুইটাৰ হেণ্ডেলও সৃষ্টি কৰিছিল। তেওঁ আৰু প্ৰকাশ কৰিছিল যে গিটহাব এপটো ২০২১ চনৰ নৱেম্বৰত বিকশিত কৰা হৈছিল আৰু অৱশেষত ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰত আপডেট কৰা হৈছিল। টুইটাৰ একাউণ্টটো ৩১ ডিচেম্বৰত সৃষ্টি কৰা হৈছিল," বিষয়াজনে কয়।


"টুইটাৰ একাউণ্টসমূহ টুইটাৰৰ দ্বাৰা নিলম্বিত কৰা হৈছিল আৰু এপটো গিটহাব প্লেটফৰ্মৰ পৰাও আঁতৰাই দিয়া হৈছিল। কাৰিকৰী বিৱৰণৰ সৈতে তথ্য বিশ্লেষণ কৰা হৈছিল আৰু সন্দেহজনক ব্যক্তিগৰাকীক অসমৰ যোৰহাটত অৱস্থিত বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছিল," মালহোত্ৰাই কয়।


আৰক্ষীয়ে তেওঁৰ মোবাইল ফোন আৰু লেপটপ জব্দ কৰিছে । দুয়োটাৰে ফৰেনচিক পৰীক্ষা কৰা হ'ব । তেওঁলোকে লেপটপত সৃষ্টি কৰা বুল্লী বাই প্ৰফাইলৰ বিৱৰণ বিচাৰি পাইছে।


উল্লেখযোগ্য যে কিছু দিন পূৰ্বে ছফ্টৱেৰ ডেভেলপমেণ্ট প্লেটফৰ্ম গিটহাবৰ দ্বাৰা আয়োজিত 'বুল্লী বাই' এপত শ শ মহিলাৰ ৰূপান্তৰিত ছবি তালিকাভুক্ত কৰা দেখা গৈছিল। সন্মতি অবিহনে পোষ্ট কৰা এই আলোকচিত্ৰবোৰত কেইবাজনো মহিলা সাংবাদিক আৰু কৰ্মী অন্তৰ্ভুক্ত আছিল। যোৱা বছৰ একেধৰণৰ ৱেবছাইট 'চুলি ডিলছ'-এ মুছলমান মহিলাসকলৰ একে ধৰণৰ আলোকচিত্ৰ লগাইছিল আৰু সেইবোৰ 'নিলাম' কৰিছিল।

বিষ্ণোই যোৰহাটৰ বাসিন্দা আৰু ভূপালৰ ভেলোৰ ইনষ্টিটিউট অৱ টেকন'লজীৰ পৰা কম্পিউটাৰ বিজ্ঞানত তেওঁৰ দ্বিতীয় বৰ্ষৰ B.Tech কৰি আছে। সূত্ৰঅনুসৰি, তেওঁ এজন প্ৰযুক্তি বিশেষজ্ঞ।


এটা সূত্ৰই কৈছিল যে ২৫ ডিচেম্বৰত ঘৰলৈ অহাৰ পূৰ্বে বিষ্ণোই ৰাজস্থান আৰু তাৰ পিছত দিল্লীত আছিল।


আৰক্ষীৰ এটা সূত্ৰই কৈছিল যে গোচৰটোত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা আন তিনিজন লোক - শ্বেতা সিং, বিশাল কুমাৰ ঝা আৰু মায়াংক ৰাৱটে " বিষ্ণোইৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰি আছিল। তেওঁ সকলোবোৰ পৰিচালনা কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক পথ প্ৰদৰ্শন কৰি আছিল। শ্বেতা, ৰাৱাট আৰু ঝা কেৱল অনুগামী আছিল"।


গ্ৰেপ্তাৰ কৰা আন তিনিজনে তেওঁৰ নাম দিয়া নাছিল। বৃহৎ কাৰিকৰী নিৰীক্ষণৰ পিছত বিষ্ণোইক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। এপ্পটো বিকশিত কৰিবলৈ ব্যৱহৃত আইপি ঠিকনাটোৰ জৰিয়তে তেওঁক ট্ৰেক কৰা হৈছিল।


সম্প্ৰতি এই ঘটনাৰ লগত জড়িত চাৰিজনক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। পৰৱৰ্তী তদন্ত চলি আছে। প্ৰথম গ্ৰেপ্তাৰ হৈছিল বিহাৰৰ পৰা অহা আৰু বেংগালুৰুত অভিযান্ত্ৰিক ডিগ্ৰী লাভ কৰি থকা 21 বছৰীয়া বিশাল কুমাৰ ঝা। তেওঁক শ্ৰেণীৰ পৰা উঠাই অনা হৈছিল আৰু আটক কৰা হৈছিল আৰু মঙলবাৰে কেইবা ঘণ্টাৰ জেৰাৰ পিছত আনুষ্ঠানিকভাৱে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল।


দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা 18 বছৰীয়া শ্বেতা সিঙক মুম্বাই আৰক্ষীয়ে মঙলবাৰে উত্তৰাখণ্ডৰ পৰা গোচৰটোত জড়িত থকাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰে।


দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ 20 বছৰীয়া ছাত্ৰ মায়াংক ৰাৱাটকো মঙলবাৰে নিশা উত্তৰাখণ্ডৰ কোটদ্বাৰত থকা তেওঁৰ ঘৰৰ পৰা গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। ৰাৱাট জাকিৰ হুছেইন মহাবিদ্যালয়ৰ তৃতীয় বৰ্ষৰ বিএ ছাত্ৰ।



দিল্লী মহিলা আয়োগে (ডিচিডব্লিউ) ইয়াৰ পূৰ্বে গোচৰটোত দিল্লী আৰক্ষীৰ চাইবাৰ চেললৈ চমন জাৰি কৰিছিল, আৰু অভিযুক্তজনক তাৎক্ষণিকভাৱে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ কৈছিল।


গোচৰটোত দাখিল কৰা অভিযোগৰ ভিত্তিত, দিল্লী আৰক্ষীয়ে বিষয়টোত এখন এজাহাৰ পঞ্জীয়ন কৰিছিল। মুম্বাই আৰক্ষীয়ে 'বুল্লী বাই' এপত 'বিক্ৰী'ৰ বাবে চিকিৎসকৰ ফটো ৰখাৰ অভিযোগৰ পিছত অচিনাক্ত ব্যক্তিসকলৰ বিৰুদ্ধে এটা গোচৰ ৰুজু কৰিছিল।

5 views0 comments