NGO ৰ পৰিচালক জো চোপ্ৰা আৰু স্বামী ৰবি চোপ্ৰাৰ জঘন্য প্ৰৱঞ্চনা






শেহতীয়াকৈ এটা NGO লতিকা ৰয় ফাউণ্ডেচনৰ সঞ্চালক জো চোপ্ৰা মেকগৱানে হিন্দুসকলক বদনাম কৰাৰ বাবে উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰৰ বিষয়ে কেনাৰ্ড প্ৰচাৰ কৰাৰ বাবে চৰ্চালৈ আহিছিল। এক টুইটাৰ পোষ্টত মেকগৱানে ঘোষণা কৰিছিল যে উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰে ৰাজ্যখনত খ্ৰীষ্টমাছ উদযাপন নিষিদ্ধ কৰিছে।


বাওঁ-উদাৰবাদী বুদ্ধিজীৱী সকলে কেনেকৈ সদায় হিন্দুসকলক বদনাম কৰি ঘৃণা বিয়পাই আহিছে তাৰ এক উৎকৃষ্ট উদাহৰণ স্বৰূপে, এনজিঅ'ৰ প্ৰতিষ্ঠাপকে ২৫ ডিচেম্বৰত টুইট কৰিছিল: "কালি ডেৰাডুনত বজাৰ কৰা – এই ৰাজ্য য'ত #Christmas নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। প্ৰতিখন দোকানতে, মই লগ পোৱা প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে মোক হাঁহি আৰু "মেৰী খ্ৰীষ্টমাছ, মেম" ৰে সম্ভাষণ জনাইছিল। দুঃখিত, #Hindutva। আপুনি জিকিব নোৱাৰে। ভাৰতীয়সকল আপোনাৰ ঘৃণাৰ মূৰ্খ কাৰ্যসূচীৰ বাবে অতি মুক্ত, অত্যাধিক দয়ালু।"


মেকগৱানৰ এই মিছা কথাবোৰ উত্তৰাখণ্ড আৰক্ষীৰ লগতে টুইটাৰত কেইবাজনো ব্যৱহাৰকাৰীয়ে তৎক্ষণাৎ মাত মাতিছিল। তেওঁৰ প্ৰৱঞ্চনামূলক পোষ্টৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা ভয় খাই আৰু সম্ভৱতঃ আৰক্ষীৰ পদক্ষেপৰ ভয়ত মেকগৱানে টুইটটো আঁতৰাই ক্ষমা বিচাৰিছিল।


টুইটাৰ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে অভিযোগ কৰিছে যে চীনৰ পৰা অনুদান লাভ কৰাৰ সময়ত জো চোপ্ৰাৰ স্বামী ৰবি চোপ্ৰাই চীন সম্পৰ্কীয় সমিতিৰ নেতৃত্ব দিছিল।


উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰক বদনাম কৰা মেকগৱানৰ বিভ্ৰান্তিকৰ পোষ্টক লৈ এনজিঅ'ৰ সঞ্চালক আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে সম্পৰ্কিত স্পষ্ট বিৱৰণ সন্মুখলৈ আহিছে। হেণ্ডেল@vijaygajera দ্বাৰা যোৱা এজন টুইটাৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ মতে নিয়মীয়াকৈ মোডী বিৰোধী প্ৰচাৰ কৰা মেকগৱানে চীনকে ধৰি বিদেশৰ পৰা তেওঁৰ NGO ৰ বাবে পুঁজি লাভ কৰে।


জো চোপ্ৰা আৰু তেওঁৰ স্বামী ৰবি চোপ্ৰা দুয়ো পৃথক বেচৰকাৰী সংগঠন চলায় আৰু বিদেশৰ পৰা পুঁজি লাভ কৰে। তেওঁলোকৰ পুত্ৰই এটা চীনা পৰিয়ালৰ লগত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছে।


যদিও চীনৰ পৰা বিদেশী পুঁজি প্ৰাপ্ত কৰাটো অস্বাভাৱিক নহয়। ৰবি চোপ্ৰাই দুখন চৰকাৰৰ দ্বাৰা নিযুক্ত সমিতিৰ নেতৃত্ব দিছিল যাৰ ভিতৰত এটা চীনৰ সৈতে সীমান্ত ৰাজ্যত পথ নিৰ্মাণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।


ৰবি চোপ্ৰাক চাৰধাম ৰোড প্ৰকল্পৰ সমিতিৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হয় । তেওঁ পথটোৰ প্ৰস্থ বহল কৰাৰ প্ৰস্তাৱিত ধাৰণাটোৰ বিৰোধী। আনহাতে তেওঁৰ সমিতিত ১২ জন লোক ১২ মিটাৰ বহল পথৰ সমৰ্থনত আছিল।


চোপ্ৰাই উত্তৰাখণ্ডৰ জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ এখন সমিতিৰ নেতৃত্বও দিছিল আৰু ২০১৪ চনত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰা প্ৰতিবেদনত সেইবোৰ বাদ দিয়াৰ পৰামৰ্শ দিছিল।


যি সময়ত চীনে ভাৰতৰ সৈতে ইয়াৰ সীমান্তত দ্ৰুতগতিত আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ কৰি আছে আৰু দুয়োখন দেশৰ মাজত শত্ৰুতা সৰ্বকালৰ সৰ্বোচ্চ স্তৰত আছে । সেই সময়তে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰবি চোপ্ৰাক চীন সম্পৰ্কীয় বিষয়ত লেনদেন কৰা সমিতিৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্তি দিছিল।


ইয়াৰ উপৰিও ৰবি চোপ্ৰা বাওঁপন্থী কেবালৰ এটা অংশ য'ত হৰ্ষ মন্দৰ, প্ৰশান্ত ভূষণ, তিস্তা সেতলৱাড় আদি অন্তৰ্ভুক্ত আছে। ৰবি চোপ্ৰা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে বামপন্থীসকলৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা এখন আৱেদনৰ বহুতো স্বাক্ষৰকাৰীৰ মাজৰ এজন আছিল। চোপ্ৰাও স্বাক্ষৰকাৰীসকলৰ মাজত আছিল যিয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ক প্ৰশান্ত ভূষণৰ বিৰুদ্ধে অৱমাননাৰ প্ৰক্ৰিয়া পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল।


যেতিয়া বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তাৰ দিশত তেওঁলোকৰ কাম আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তেওঁক গুৰুত্ব দিয়া বন্ধ কৰিছিল, বাওঁপন্থী মিডিয়া সংগঠনটোৱে ৰবি চোপ্ৰাক চাৰ ধাম পৰিযোজনাৰ অধ্যক্ষ হিচাপে পদোন্নতি দিয়াৰ উদ্যোগ লৈছিল।


জো চোপ্ৰাই CAA সম্পৰ্কে ভুল ধাৰণা কঢ়িয়াই আনিছিল। প্ৰতিবাদকাৰীসকলক CAA বিৰোধী বিদ্ৰোহত যোগদান কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল। ইয়াৰ উপৰিও, ৰবি চোপ্ৰাৰ পত্নী জো চোপ্ৰাই নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন সম্পৰ্কে ভুল ধাৰণা প্ৰদান কৰিছে, বিভিন্ন ধৰ্মৰ মাজত বিভেদ সৃষ্টি কৰিছে আৰু CAA য়ে মুছলমানসকলক বঞ্চিত কৰিব বুলি ভিত্তিহীন আশংকা কঢ়িয়াই আনিছে।


এইটোও উল্লেখ কৰাটো লক্ষণীয় যে উত্তৰাখণ্ডত খ্ৰীষ্টমাছ উৎসৱ নিষিদ্ধ বুলি মিছা কোৱা জো চোপ্ৰা মেকগৱান এজন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক। কিন্তু ই মেকগৱানক নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন সম্পৰ্কে সন্দেহ ৰখাত বাধা দিয়া নাছিল যিয়ে ৩১ ডিচেম্বৰ, ২০১৪ তাৰিখে বা তাৰ আগতে ভাৰতলৈ শৰণাৰ্থী হিচাপে অহা তিনিখন চুবুৰীয়া দেশ পাকিস্তান, বাংলাদেশ আৰু আফগানিস্তানৰ ধৰ্মীয় নিৰ্যাতিত সংখ্যালঘুসকলৰ নাগৰিকত্ব প্ৰক্ৰিয়া দ্ৰুতগতিত অনুসৰণ কৰাত সহায় কৰে।


উত্তৰাখণ্ড আৰক্ষীয়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক আৰু এনজিঅ'ৰ সঞ্চালক জো চোপ্ৰাৰ দ্বাৰা বিক্ৰী কৰা ভুৱা বাতৰিৰ সঁহাৰি দিছে।


ইয়াৰ পূৰ্বে জো চোপ্ৰাই উত্তৰাখণ্ডত খ্ৰীষ্টমাছ উদযাপন নিষিদ্ধ কৰাৰ বিষয়ে ভুৱা বাতৰি প্ৰচাৰ কৰাৰ পিছত ৰাজ্যিক আৰক্ষীয়ে টুইটাৰযোগে লতিকা ৰয় ফাউণ্ডেচনৰ সঞ্চালকৰ দ্বাৰা উত্থাপিত অভিযোগ খণ্ডন কৰে। অফিচিয়েল টুইটাৰ হেণ্ডেলৰ জৰিয়তে উত্তৰাখণ্ড আৰক্ষীয়ে হিন্দীত লিখিছিল যিটো প্ৰায় এইদৰে অনুবাদ কৰা হৈছিল: "ৰাজ্যখনৰ কোনো ঠাইতে খ্ৰীষ্টমাছ উৎসৱত নিষেধাজ্ঞা নাছিল। এই অনুষ্ঠানটো সমগ্ৰ ৰাজ্যতে খ্ৰীষ্টান ভাই-ভনীসকলে উৎসাহেৰে উদযাপন কৰিছে। এইটো আপোনালোক সকলোৰে বাবে এক আবেদন যে এনে ধৰণৰ ধৰ্মীয় অসদাচৰণৰ দ্বাৰা কলংকিত হোৱা উৰা বাতৰিবোৰৰ প্ৰতি মনোযোগ নিদিব। ইয়াত, উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যত, ভাৰতৰ সংবিধান অনুসৰি, সকলো ধৰ্মক সমানে সন্মান কৰা হয়।"


উত্তৰাখণ্ড আৰক্ষীৰ টুইটটো জো চোপ্ৰাৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা ভুৱা বাতৰিৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আছিল য'ত তেওঁ অভিযোগ কৰিছিল যে উত্তৰাখণ্ডত খ্ৰীষ্টমাছ নিষিদ্ধ কৰা হৈছে যাতে তেওঁ হিন্দুসকলক আন সম্প্ৰদায়ৰ লোকৰ প্ৰতি অসহিষ্ণু বুলি অভিযোগ কৰিব পাৰে। জো চোপ্ৰাই ভুৱা বাতৰি প্ৰচাৰ কৰাৰ পিছতো কেইবাজনো টুইটাৰ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে তেওঁক হিন্দুসকলক বদনাম কৰাৰ বাবে মাত মাতিছিল আৰু তেওঁক লগে লগে তেওঁৰ টুইটটো আঁতৰাই দিবলৈ আৰু ক্ষমা বিচাৰিবলৈ কৈছিল।

6 views0 comments

Recent Posts

See All