গণপ্ৰহাৰৰ সন্দৰ্ভত নাই কোনো তথ্য : ৰাজ্যসভাক জানিবলৈ দিলে মোদী চৰকাৰে





গণপ্ৰহাৰৰ বিষয়ে কোনো তথ্য নাই কিন্তু সেইবোৰ প্ৰতিৰোধ কৰাটো ৰাজ্যসমূহৰ কাম । এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে মোডী চৰকাৰে ৰাজ্যসভাক। TMC ৰ সাংসদ জৱাহৰ চিৰকাৰৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰত গৃহ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে এক লিখিত উত্তৰত । এই উত্তৰত চৰকাৰে ৰাজ্যসমূহলৈ প্ৰেৰণ কৰা পৰামৰ্শসমূহো তালিকাভুক্ত কৰিছে।


গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ৰাজ্যসভাত কয় যে যদিও যোৱা পাঁচ বছৰত দেশত গণপ্ৰহাৰৰ মুঠ সংখ্যা সম্পৰ্কে কোনো তথ্য উপলব্ধ হোৱা নাই তথাপিও এনে ঘটনা প্ৰতিৰোধ কৰাটো ৰাজ্য চৰকাৰৰ দায়িত্ব। মন্ত্ৰালয়ে এইটোও কয় যে এই বিষয়টোৰ সন্দৰ্ভত ৰাজ্যসমূহলৈ কেইবাটাও পৰামৰ্শ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

"আৰক্ষী আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলা হৈছে ভাৰতৰ সংবিধানৰ সপ্তম অনুসূচীৰ অধীনত ৰাজ্যৰ বিষয় । আৰু ৰাজ্য চৰকাৰবোৰ অপৰাধ প্ৰতিৰোধ, চিনাক্তকৰণ, পঞ্জীয়ন আৰু অনুসন্ধানৰ বাবে আৰু অপৰাধীসকলক তেওঁলোকৰ আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী সংস্থাৰ জৰিয়তে মোকৰ্দমা কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ।"তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ সাংসদ জৱাহৰ চিৰকাৰৰ এক প্ৰশ্নৰ উত্তৰত গৃহ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে সদনত এনেদৰে কয়।


"ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰো (এনচিআৰবি)য়ে ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আৰু বিশেষ আৰু স্থানীয় আইনৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত বিভিন্ন অপৰাধ মুৰব্বীৰ অধীনত সকলো ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ পৰা লাভ কৰা অপৰাধৰ তথ্য প্ৰকাশ কৰে। এনচিআৰবিৰ দ্বাৰা সজাগ গোট বা জনতা বা ভিৰৰ দ্বাৰা নিহত বা আঘাতপ্ৰাপ্ত ব্যক্তিসকলৰ বিষয়ে কোনো পৃথক তথ্য ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা নহয়" ৰায়ে লগতে কয়।

বিগত কেইবা বছৰ ধৰি সমগ্ৰ দেশত কিছু নিয়মীয়াকৈ গণপ্ৰহাৰৰ দৰে ঘটনা ঘটিছে। যোৱা মাহতো অসমত এজন ২৩ বছৰীয়া ছাত্ৰ নেতাক জনতাৰ দ্বাৰা হত্যা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল। অক্টোবৰত এজন লোকক হত্যা কৰা হৈছিল। তেওঁৰ হাত-ভৰি কাটি পেলোৱা হৈছিল আৰু তিনিখন কৃষি আইনৰ বিৰুদ্ধে কৃষকসকলৰ প্ৰতিবাদৰ স্থান সিংগু সীমান্তত মৃত্যুৰ বাবে এৰি দিয়া হৈছিল। আগষ্ট মাহত, ইন্দোৰৰ এজন চুড়ি বিক্ৰেতাক তেওঁৰ পৰিচয় লুকুৱাই ৰখাৰ অভিযোগত জনতাৰ দ্বাৰা প্ৰহাৰ কৰা হৈছিল বুলি জানিব পৰা গৈছে। চলিত বৰ্ষৰ মে' মাহত গুৰুগ্ৰামৰ এজন ২৫ বছৰীয়া যুৱকে ঔষধ কিনিবলৈ ওলাই যোৱাৰ সময়ত তেওঁক হত্যা কৰা হৈছিল বুলি অভিযোগ কৰা হৈছে। ৰায়ে ২০১৮ চনত ৰাজ্যসমূহলৈ প্ৰেৰণ কৰা তিনিটা পৰামৰ্শ তালিকাভুক্ত কৰিছিল। এনে ঘটনাৰ অপৰাধীসকলক শাস্তি দিবলৈ কৈছিল । আৰু এনে ঘটনা সংঘটিত কৰিব পৰা যিকোনো সম্ভাৱ্য পোষ্টৰ বাবে সামাজিক মাধ্যমৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ কৰা হ'ব।


"ভুৱা বাতৰি আৰু হিংসা ৰখাৰ সম্ভাৱনা থকা উৰাবাতৰিৰ প্ৰচাৰৰ ওপৰত দৃষ্টি ৰাখিবলৈ, সেইবোৰক কাৰ্যকৰীভাৱে প্ৰতিহত কৰিবলৈ সকলো প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু আইন নিজৰ হাতত লোৱা ব্যক্তিসকলৰ সৈতে দৃঢ়ভাৱে মোকাবিলা কৰিবলৈ ৰাজ্য আৰু ইউটিসমূহক ০৪-০৭-২০১৮ ত পৰামৰ্শ জাৰি কৰা হৈছিল," ৰায়ে তেওঁৰ উত্তৰত কয়।



দেশত গণপ্ৰহাৰৰ ঘটনা নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰ/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল প্ৰশাসনক ২৩-০৭-২০১৮ আৰু ২৫-০৯-২০১৮ তাৰিখে পৰামৰ্শ জাৰী কৰা হৈছিল। চৰকাৰে দৃশ্য-শ্ৰাব্য মাধ্যমৰ জৰিয়তে গণপ্ৰহাৰৰ ৰোধ কৰিবলৈ জন সজাগতা সৃষ্টি কৰিছে। চৰকাৰে সেৱা প্ৰদানকাৰীসকলক মিছা বাতৰি আৰু উৰাবাতৰিৰ প্ৰচাৰ ৰোধ কৰিবলৈ পদক্ষেপ ল'বলৈ সংবেদনশীল কৰি তুলিছে।

3 views0 comments