উত্তৰ-পূব দিল্লী হিংসা: উমৰ খালিদৰ জামিন আবেদনৰ বিৰোধিতা কৰি গোচৰত শক্তিশালী যুক্তি প্ৰদৰ্শন




উত্তৰ-পূব দিল্লীৰ হিংসাৰ গোচৰত উমৰ খালিদৰ জামিন আবেদনৰ বিৰোধিতা কৰি বিশেষ চৰকাৰী অধিবক্তাই যুক্তি দিছিল যে তেওৰ দ্বাৰা হিংসাৰ প্ৰস্তুতি কৰা হৈছিল, আৰক্ষী বিষয়াসকলৰ ওপৰত সুপৰিকল্পিত আক্ৰমণ কৰা হৈছিল, আৰু ইয়াৰ বাবে লোকসকলক প্ৰতিবাদস্থলীলৈ অনা হৈছিল।


ন্যায়াধীশ অমিতাভ ৰাৱটৰ সন্মুখত তৰ্ক কৰি, বিশেষ ৰাজহুৱা অধিবক্তা (এছপিপি) অমিত প্ৰসাদে ডিপিএছজি হোৱাটছএপ গোটত অভিযুক্ত সাক্ষীসকলৰ বিবৃতি আৰু অভিযুক্ত ব্যক্তিসকলৰ বাৰ্তালাপৰ কথা উল্লেখ কৰে।


তেওঁ লগতে যুক্তি দিছিল যে দাঙ্গা আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ সন্ধিয়া উমৰ খালিদ, নাদিম, খালিদ চাইফি, নাতাশা নাৰৱাল, জাহ্নৱী, তাব্ৰেজৰ মাজত ফোন কল হৈছিল। যদিও তেওঁলোক বিভিন্ন ঠাইত আছিল, তেওঁলোক সকলো ভালদৰে সংযুক্ত আছিল।


তেওঁ এজন সাক্ষীৰ বিবৃতিৰ কথাও উল্লেখ কৰে য'ত তেওঁ কয় যে চান্দ বাগত এখন সভা অনুষ্ঠিত হৈছে, আৰু লোকসকলক শিল, লাঠি, ৰঙা জলকীয়া গুৰি আৰু এচিড সংগ্ৰহ কৰিবলৈ কোৱা হৈছিল।


এই বৈঠকত নাতাশা, আথাৰ, চুলেমানকে ধৰি অভিযুক্তসকল উপস্থিত আছিল আৰু আন সাক্ষীসকলেও কৈছিল যে একেটা কথা চিলামপুৰত এখন সভাত সংঘটিত হৈছিল য'ত পিঞ্জৰা টোডৰ সদস্যসকলে মহিলাসকলক লাঠি, ৰঙা জলকীয়া গুৰি, বটল আদি আনিবলৈ কৈছিল।


প্ৰসাদে তেওঁৰ যুক্তিৰ সময়ত আন এজন সাক্ষীৰ কথাও উল্লেখ কৰিছিল, য'ত কোৱা হৈছিল যে তেওঁ এখন সভাত উপস্থিত আছিল য'ত উমৰ খালিদে কৈছিল যে 'ভাষণ চে কুছ নহী হোগা, খুন বাহানা পডেগা (ভাষণবোৰে একো প্ৰাপ্ত নকৰে; ৰক্তপাতৰ প্ৰয়োজন আছে)।


এছ.পি.পি.-য়ে তেওঁৰ তৰ্কৰ সময়ত চান্দ বাগ অঞ্চলৰ ওচৰত স্থাপন কৰা চি.চি.টি.ভি.-ৰ ফুটেজো শ্বেয়াৰ কৰিছিল য'ত 24 ফেব্ৰুৱাৰী, 2020 তাৰিখে হিংসাৰ প্ৰস্তুতি বন্দী কৰা হৈছিল।


"ইয়াত লাঠি, তৰোৱাল আৰু অন্যান্য অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰৰে জনতাক দেখুওৱা হৈছে। কিছু সময়ৰ পিছত চিচিটিভি কেমেৰাবোৰ স্থানচ্যুত আৰু সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছিল। এই সকলোবোৰ নুৰ ই ইলাহি অঞ্চলত প্ৰতিবাদকাৰীসকলৰ ওপৰত আৰক্ষীৰ পদক্ষেপৰ পিছত আৰম্ভ কৰা হৈছিল," প্ৰসাদে কয়।


তেওঁ লগতে যুক্তি দিছিল যে চান্দ বাগ অঞ্চলত আৰক্ষী বিষয়াসকলৰ ওপৰত আক্ৰমণৰ প্ৰস্তুতি ২৪ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২০ তাৰিখে দুপৰীয়া প্ৰায় ১ বজাত কৰা হৈছিল। ফুটেজটোত মানুহৰ আৰক্ষী বিষয়াসকলক আক্ৰমণ কৰাৰ দৃশ্যও দেখুওৱা হৈছে।মৌজপুৰ অঞ্চলত এজন আৰক্ষীৰ হত্যাৰ কথা উল্লেখ কৰি তেওঁ কয় যে "এই বাতৰিটো এক খেল পৰিৱৰ্তনকাৰী আছিল"।"তেতিয়াৰ পৰা অভিযুক্ত ব্যক্তি জন আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰভুসকলে তেওঁলোকৰ বৰ্ণনা সলনি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। এই বাতৰিটো তেওঁলোকৰ হোৱাটছএপ গ্ৰুপত আবেলি ৪.৪০ বজাত শ্বেয়াৰ কৰা হৈছিল," তেওঁ লগতে কয়।


প্ৰসাদে আদালতৰ সন্মুখত যুক্তি দিছিল যে গোটৰ কিছুমান সদস্যই এই হিংসাৰ সমালোচনা কৰিছিল। কিন্তু একে সময়তে, মাষ্টাৰসকলে কি ঘটি আছে সেই বিষয়ে নীৰৱ আছিল।


তাৰ পিছত তেওঁ হোৱাটছএপ চেটৰ কথা উল্লেখ কৰিছিল য'ত দোষ সলনি কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল। তেওঁলোকৰ কিছুমানে কৈছিল যে ভীম আৰ্মীৰ দ্বাৰা ভাৰত বেণ্ডৰ আহ্বানৰ পিছতহে হিংসাবৃদ্ধি হৈছিল। তেওঁলোকৰ কিছুমানে কৈছিল যে যদি আৰক্ষীয়ে ব্যৱস্থা লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ হয়, তেন্তে কপিল মিশ্ৰাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হ'লহেঁতেন।


তেওঁ উত্তৰ-পূব দিল্লী অঞ্চলত দাঙ্গা আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত আৰু মৌজপুৰত আৰক্ষী কৰ্মীৰ হত্যাৰ পিছত জেচিচি গোটৰ সদস্যসকলৰ মাজত কৰা ফোন কলৰ কথাও উল্লেখ কৰিছিল। উমৰ খালিদ বিহাৰত থকা সময়ত, তেওঁ জাফৰাবাদৰ দায়িত্বত থকা নাতাশা নাৰৱালক ফোন কৰিছিল।


অমিত প্ৰসাদে যোগেন্দ্ৰ যাদৱৰ এটা চেট বাৰ্তাৰ কথাও উল্লেখ কৰিছিল য'ত তেওঁ এজনী ছোৱালীৰ দায়িত্বহীন আচৰণৰ বিষয়ে কথা পাতি আছিল।এছ.পি.পি.-য়ে লগতে যুক্তি দিছিল যে প্ৰথম গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ পিছত, গোটটো বিলোপ কৰিবলৈ আৰু চেটবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ বাৰ্তা আছিল, আৰু এটা বাৰ্তা আছিল যে আমি চিগনেলত পুনৰ আহ্বান কৰিব পাৰোঁ। তাৰ পিছত, মোবাইল ফোনৰ ডাটা বিলোপ কৰা হৈছিল। এপ্ৰিল 2020 লৈকে উমৰ খালিদৰ ম'বাইলৰ পৰা কোনো তথ্য পোৱা নগ'ল, আনহাতে তেওঁ চেটত অংশগ্ৰহণকাৰী আছিল।

4 views0 comments