OMICRON ৰ বিপৰীতে টিকাকৰণে কেনেদৰে কাম কৰি আছে? আগন্তুক প্ৰত্যাহ্বানবোৰ কি?





শেহতীয়াকৈ সন্ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰা অমিক্ৰণে সমগ্ৰ বিশ্বতে COVIDৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে বুলি শংকা প্ৰকাশ কৰি আহিছে স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে । অৱশ্যে অমিক্ৰণে পূৰ্বৰ ডেল্টা ভাইৰাছৰ তুলনাত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা আৰু মৃত্যুৰ হাৰ কম হোৱাৰ প্ৰতিবেদন দিছে।


এই সমূহৰ মাজতেই বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই পাঁচটাক উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ হিচাপে মনোনীত কৰিছে - আলফা, বিটা, গামা, ডেল্টা আৰু অমিক্ৰণ। সংক্ৰমণ, ৰোগৰ তীব্ৰতা, বা ৰোগ প্ৰতিৰোধ পলায়নৰ ক্ষমতাৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ প্ৰভাৱৰ বাবে উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ হিচাপে মনোনীত কৰিছে এই পাঁচটা প্ৰকাৰক।


যদিও অমিক্ৰণ প্ৰকাৰটো সমগ্ৰ বিশ্বতে দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে আৰু SARS-COV2 ৰ বিৱৰ্তন অব্যাহত থাকিব বুলি আশা কৰা হৈছে । আৰু অমিক্ৰণ উদ্বেগৰ অন্তিম প্ৰকাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই বুলিও আশা কৰা হৈছে।



OMICRON ৰ ওপৰত বৰ্তমানৰ ভেকছিনবোৰৰ প্ৰভাৱ কি?


বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, অমিক্ৰণৰ দ্বাৰা উদ্ভৱ হোৱা ভাবুকি মুখ্যতঃ চাৰিটা মুখ্য প্ৰশ্নৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে - প্ৰকাৰটো কিমান ট্ৰেন্সমিচিবল, সংক্ৰমণ, নিদানিক ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ পৰা ভেকছিন আৰু আগতীয়া সংক্ৰমণ কিমান ভালদৰে সুৰক্ষিত কৰে। প্ৰকাৰটো আন প্ৰকাৰৰ তুলনাত কিমান বিষাক্ত আৰু জনসংখ্যাই এই গতিশীলতাবোৰ কেনেদৰে বুজি পায়, বিপদাশংকা অনুভৱ কৰে আৰু জনস্বাস্থ্য আৰু সামাজিক ব্যৱস্থাসহ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা অনুসৰণ কৰে।


"ভেকছিনবোৰ ৰোগ সংশোধনকাৰী নহয় কিন্তু ৰোগৰ তীব্ৰতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত, চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ হাৰ হ্ৰাস কৰা আৰু সাম্ভাব্য প্ৰতিকূল ফলাফলৰ ক্ষেত্ৰত সেইবোৰৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে,'' স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ সাপ্তাহিক সংবাদমেলত ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ সঞ্চালক প্ৰধান বলৰাম ভাৰ্গৱে এনেদৰে কয়।


উপলব্ধ কোভিড-১৯ ভেকছিনৰ সৈতে বৰ্তমান গুৰুতৰ ৰোগ আৰু মৃত্যু হ্ৰাস কৰাৰ লগতে স্বাস্থ্য প্ৰণালী সুৰক্ষিত কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে।


বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কয় যে অমিক্ৰণ প্ৰকাৰৰ বাবে, পৰিৱৰ্তনমূলক প্ৰ'ফাইল আৰু প্ৰাথমিক তথ্যই সূচায় যে ইয়াৰ ফলত হোৱা লক্ষণজনিত ৰোগৰ বিৰুদ্ধে ভেকছিনৰ কাৰ্যকৰীতা হ্ৰাস হ'ব, কিন্তু গুৰুতৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা সংৰক্ষণ কৰাৰ সম্ভাৱনা অধিক। "অৱশ্যে, ভেকছিনৰ কাৰ্যকৰীতাৰ ওপৰত অধিক তথ্যৰ প্ৰয়োজন, বিশেষকৈ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ বিৰুদ্ধে, গুৰুতৰ ৰোগ, মৃত্যু, যাৰ ভিতৰত আছে প্ৰতিটো ভেকছিন প্লেটফৰ্ম আৰু বিভিন্ন ভেকছিন পালি আৰু সামগ্ৰীৰ নিয়মাৱলী," এনেদৰেও কোৱা হৈছে।


সপ্তাহটোৰ আৰম্ভণিতে, সমগ্ৰ ভাৰতত ঘটনাবৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে, ভেকছিন নিৰ্মাতা ভাৰত বায়োটেকে ঘোষণা কৰিছিল যে ইয়াৰ বুষ্টাৰ পালিটোৱে এতিয়া অমিক্ৰণ আৰু SARS-COV-2ৰ ডেল্টা প্ৰকাৰ দুয়োটাকে নিষ্ক্ৰিয় কৰা দেখুৱাইছে। "100% পৰীক্ষা চিৰাম নমুনাই ডেল্টা প্ৰকাৰৰ নিষ্ক্ৰিয়কৰণ দেখুৱাইছে আৰু 90% তকৈও অধিক চিৰাম নমুনাই অমিক্ৰণ প্ৰকাৰৰ নিষ্ক্ৰিয়কৰণ দেখুৱাইছে," এক বিবৃতিত এনেদৰে উল্লেখ কৰা হৈছে।



ভেকছিন নিৰ্মাতাসকলে কিয় তথ্য প্ৰদান কৰাৰ প্ৰয়োজন?


সমগ্ৰ বিশ্বৰ বিশেষজ্ঞসকল সন্মত যে গুৰুতৰ ৰোগ আৰু মৃত্যু প্ৰতিৰোধৰ উপৰিও কোভিড-19 ভেকছিনে সংক্ৰমণ আৰু সংক্ৰমণ বিস্তাৰত প্ৰভাৱ পেলায়। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কোভিড-19 ভেকছিন নিৰ্মাতাসকলক বৰ্তমান অমিক্ৰণ-নিৰ্দিষ্ট কোভিড-19 ভেকছিনৰ প্ৰদৰ্শনৰ তথ্য সৃষ্টি আৰু প্ৰদান কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰিছে। "কোভিড-19 ভেকছিনবোৰ আনুবংশিক আৰু এণ্টিজেনিকভাৱে প্ৰচাৰিত SARS-COV-2 প্ৰকাৰৰ ওচৰত থকা আৰু গুৰুতৰ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষাৰ উপৰিও, সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত অধিক কাৰ্যকৰী হ'ব লাগিব," বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই উল্লেখ কৰে। সময়মতে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সম্ভৱ ভেকছিনৰ উৎপাদন নিশ্চিত কৰা অব্যাহত ৰখাৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে তথ্য আৰু সহযোগিতাৰ নিৰন্তৰ আদান-প্ৰদানৰ প্ৰয়োজন,"-এনেদৰেও কোৱা হৈছে।


বৰ্তমানলৈকে OMICRON ত সংক্ৰমিত হৈ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ হাৰ কম নেকি?


দক্ষিণ আফ্ৰিকা আৰু UK- ৰ অধ্যয়নে সূচায় যে অমিক্ৰণৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকল ডেল্টা সংক্ৰমিত লোকৰ তুলনাত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ সম্ভাৱনা 50-70% কম আছিল। নীতি আয়োগৰ সদস্য ভি.কে. পলৰ মতে, ভাৰতত অমিক্ৰণৰ ফলত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ হাৰ 5-10%, ডেল্টা ঢৌৰ সময়ত 20%ৰ তুলনাত।


কিন্তু এজন স্বাস্থ্য বিষয়াই সতৰ্ক কৰি দিছিল যে এতিয়াও প্ৰাৰম্ভিক দিন আৰু অমিক্ৰণক এতিয়ালৈকে মৃদু, মজলীয়া বা গুৰুতৰ বুলি স্পষ্ট কৰিব নোৱাৰি। "চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কম হ'ব পাৰে কিন্তু ভাইৰাছটো দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে আৰু আমি সাৱধান হোৱা প্ৰয়োজন। আমি বৰ্তমান টিকাকৰণৰ ফলত লক্ষণবোৰৰ তীব্ৰতা কম দেখিছো সেয়েহে ভেকছিনটো লোৱাটো অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ," তেওঁ কয়।

5 views0 comments