বিত্তীয় বৰ্ষ ২২-ত ১৬৭,০০০ ৰো অধিক ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰা হৈছিল যি ৩ বছৰত সৰ্বাধিক





কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি 31 মাৰ্চত সমাপ্ত হোৱা বছৰটোত স্থাপন কৰা ব্যৱসায়ৰ সংখ্যা সেৱা খণ্ডৰ নেতৃত্বত তিনি বছৰৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক হয়, যি মহামাৰীৰ ফলত হোৱা ব্যাঘাত স্বত্বেও উদ্যোগী কাৰ্যকলাপত স্থিৰ বৃদ্ধিৰ ইঙ্গিত দিয়ে।কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে সংকলিত তথ্য অনুসৰি বিত্তীয় বৰ্ষ 22-ত প্ৰায় 167,076 টা কোম্পানী স্থাপন কৰা হৈছিল, যি আগৰ বছৰত সৃষ্টি কৰা 155,377 টা কোম্পানীৰ তুলনাত 7.5% বৃদ্ধি হৈছে। বিত্তীয় বৰ্ষ 20-ত প্ৰায় 122,721 টা কোম্পানী স্থাপন কৰা হৈছিল।উদ্যোগী কাৰ্যকলাপৰ স্থিৰ বৃদ্ধিয়ে ব্যৱসায়ৰ সম্ভাৱনা আৰু মহামাৰী স্বত্বেও অৰ্থনৈতিক বিকাশ ঘূৰি আহিব বুলি বিশ্বাসৰ বিষয়ে অনুভূতিৰ উন্নতিৰ ফালে আঙুলিয়াই দিয়ে।নতুন ব্যৱসায়ৰ সংখ্যা বৃদ্ধি অৰ্থনীতি আৰু চাকৰিৰ বজাৰৰ বাবেও এটা ভাল লক্ষণ। বিত্তীয় বৰ্ষ ২২ ত নতুন পঞ্জীয়নৰ বৃদ্ধি হ্ৰাস পাইছে। অৰ্থনীতি মুকলি হোৱাৰ লগে লগে আৰু কোম্পানীবোৰে কাম কৰা আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে সকলো ক্ষেত্ৰতে চাকৰিৰ আৰম্ভণি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছিল," বেংক অফ বৰোদাৰ মুখ্য অৰ্থনীতিবিদ মদন চাবনাভিছে কয়।


বৈকল্পিক পৰিস্থিতিত, নিবনুৱাই মানুহক তেওঁলোকৰ নিজা উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰিলেহেঁতেন।তথ্যই দেখুৱাইছে যে সেৱা খণ্ড হৈছে নতুন কোম্পানীৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদক, যি বিত্তীয় বৰ্ষ 22-ত 105,000 ৰো অধিক। নতুনকৈ পঞ্জীয়ন কৰা সেৱা কোম্পানীবোৰৰ ভিতৰত, 44,161 টা ব্যৱসায়িক সেৱাৰ বাবে, 23,416 টা সমাজত, ব্যক্তিগত আৰু সামাজিক সেৱা খণ্ডত, 20,000 ৰো অধিক ব্যৱসায়িক কোম্পানী আৰু 6,200 বিত্তীয় কোম্পানীত স্থাপন কৰা হৈছিল।বিশ্লেষকসকলে উল্লেখ কৰিছিল যে বিত্তীয় বৰ্ষ ২১ ৰ লকডাউন বৰ্ষত নতুন পঞ্জীয়নৰ বৃদ্ধি গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো মানুহে মাটি ক্ৰয় কৰা বা কাৰখানা স্থাপন কৰাৰ সলনি ঘৰৰ পৰা নিজৰ উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ আৰু কাম কৰিবলৈ পছন্দ কৰিছিল। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, নতুন পঞ্জীয়নত সেৱাৰ উচ্চ অংশত প্ৰতিফলিত হয়, ব্যৱসায়িক সেৱাবোৰ প্ৰায় 40% সেৱাৰ বাবে হয়।"চৰকাৰে ষ্টেণ্ড-আপ ইণ্ডিয়াৰ দৰে আঁচনিৰ সৈতে ষ্টাৰ্টআপৰ ওপৰত যথেষ্ট গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। এই প্ৰেৰণাবোৰৰ সৈতে অধিক ব্যক্তিয়ে তেওঁলোকৰ নিজা উদ্যোগ আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰৱণতা আছে," চাবনাভিছে কয়।


তেওঁ কৈছিল যে বহুতো নতুন কোম্পানীয়ে প্ৰাৰম্ভিক ৰাজহুৱা প্ৰস্তাৱৰ বাবে যোৱাৰ প্ৰৱণতাৰ দ্বাৰা নতুন কিবা এটা আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰেৰণা ত্বৰান্বিত হৈছিল।উৎপাদন, নিৰ্মাণ আৰু শক্তি, গেছ আৰু পানী কোম্পানীৰে গঠিত ঔদ্যোগিক খণ্ডটোৱে যোৱা বিত্তীয় বৰ্ষত 47,800 ৰো অধিক কোম্পানী স্থাপন কৰিছিল, আনহাতে কৃষি আৰু সহযোগী কাৰ্যকলাপে 13,400 কোম্পানী স্থাপন কৰিছিল।বেছিভাগ ৰাজ্যত নতুন পঞ্জীয়ন বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, মহাৰাষ্ট্ৰ, উত্তৰ প্ৰদেশ, দিল্লী আৰু কৰ্ণাটক উন্নয়নত আগবাঢ়ি আছে।চৰকাৰৰ ব্যৱসায় কৰাৰ সহজতা অভিযানৰ অংশ হিচাপে, কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া, সময় আৰু ব্যয় হ্ৰাস কৰাৰ বাবে কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।এই পদক্ষেপবোৰৰ ভিতৰত আছে সৰু কোম্পানীবোৰৰ সংজ্ঞাত এক সংশোধন, যি প্ৰায় 200,000 কোম্পানীৰ ওপৰত অনুপালনৰ বোজা হ্ৰাস কৰিছে 15 লাখ টকালৈকে কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত মূলধনৰ বাবে কোম্পানী অন্তৰ্ভুক্তিৰ বাবে শূন্য মাচুল, এজন ব্যক্তি কোম্পানীৰ অন্তৰ্ভুক্তিক উৎসাহিত কৰা আৰু কোম্পানী আৰু Limited Liability Partnership(LLP) আইনৰ অধীনত কাৰিকৰী আৰু প্ৰক্ৰিয়াগত উলংঘনৰ অপৰাধীকৰণ, মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কয়।

3 views0 comments