ভাৰতৰ সৈতে সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ পাকিস্তানৰ




পাকিস্তানে ১৪ জানুৱাৰীত উন্মোচন কৰা প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা নীতিৰ অধীনত ভাৰতৰ সৈতে সম্পৰ্ক উন্নত কৰাৰ ইচ্ছা প্ৰকাশ কৰিছে । জোৰ দিছে যে হিন্দুত্ব-চালিত নীতি, অস্ত্ৰ নিৰ্মাণ আৰু বকেয়া বিবাদৰ ওপৰত একপক্ষীয় সমাধান আৰোপ কৰাৰ একপক্ষীয় পদক্ষেপ হৈছে মুখ্য বাধা।


ভাৰতৰ সৈতে পাকিস্তানৰ সম্পৰ্ক আৰু কাশ্মীৰৰ বিষয়ৰ লগতে অন্যান্য ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্কৰ মোকাবিলা এনএছপিৰ সপ্তম শাখাত 'পৰিৱৰ্তনশীল বিশ্বত বৈদেশিক নীতি' শীৰ্ষক শাখা সপ্তমত মোকাবিলা কৰা হৈছে।


ইছলামাবাদত প্ৰধানমন্ত্ৰী ইমৰান খানে উন্মোচন কৰা ১১০ পৃষ্ঠাৰ দস্তাবেজখনত কোৱা হৈছে, "পাকিস্তানে দেশ-বিদেশত শান্তিৰ নীতিৰ অধীনত ভাৰতৰ সৈতে ইয়াৰ সম্পৰ্ক উন্নত কৰিব বিচাৰে।"


অৱশ্যে, ই লগতে কয় যে "জম্মু-কাশ্মীৰ বিবাদৰ এক ন্যায়সঙ্গত আৰু শান্তিপূৰ্ণ সমাধান আমাৰ দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্কৰ মূলত আছে"। ইয়াত কোৱা হৈছে যে "ভাৰতত হিন্দুত্ব-চালিত ৰাজনীতিৰ উত্থান গভীৰভাৱে সম্পৰ্কিত আৰু পাকিস্তানৰ তাৎক্ষণিক নিৰাপত্তাক প্ৰভাৱিত কৰে"।


"ভাৰতৰ নেতৃত্বৰ দ্বাৰা পাকিস্তানৰ প্ৰতি যুঁজ দিয়া নীতিৰ ৰাজনৈতিক শোষণৰ ফলত আমাৰ নিকটতম পূবত সামৰিক অভিযান আৰু অ-সম্পৰ্ক যুদ্ধৰ ভাবুকি আহিছে," ইয়াত কোৱা হৈছে।


"উন্নত প্ৰযুক্তিৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ আৰু অপ্ৰসাৰণ নিয়মত ব্যতিক্ৰমৰ দ্বাৰা সহায় কৰা ভাৰতীয় অস্ত্ৰ নিৰ্মাণ বৃদ্ধি কৰাটো পাকিস্তানৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়," নথিখনত কোৱা হৈছে।


ইয়াত কোৱা হৈছে যে ভাৰতৰ "বকেয়া বিষয়বোৰৰ ওপৰত একপক্ষীয় নীতিগত পদক্ষেপ ৰখাটো হৈছে একপক্ষীয় সমাধান আৰোপ কৰাৰ প্ৰয়াস। যাৰ আঞ্চলিক স্থিৰতাৰ বাবে সুদূৰপ্ৰসাৰী নেতিবাচক পৰিণাম হ'ব পাৰে"। নীতিটোৱে এইটোও কৈছিল যে ইয়াৰ উদ্বেগ স্বত্বেও পাকিস্তানে "আলোচনাৰ জৰিয়তে সকলো বকেয়া সমস্যা সমাধানকৰাত বিশ্বাস কৰি আছে; অৱশ্যে, শেহতীয়া ভাৰতীয় কাৰ্যকলাপএই দিশত গুৰুত্বপূৰ্ণ বাধা হৈ আছে।" এইটোৱে কৈছিল যে অমীমাংসিত কাশ্মীৰ বিবাদ আৰু ভাৰতৰ আধিপত্যবাদী পৰিকঢ়াৰ ফলস্বৰূপে দ্বিপাক্ষিক সম্পৰ্ক বাধাগ্ৰস্ত হৈছে।


"পাকিস্তানে পাৰস্পৰিক সন্মান, সাৰ্বভৌম সমতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি চুবুৰীয়া দেশৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্বাভাৱিক কৰাৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ, আৰু পাকিস্তান আৰু অঞ্চলটোত সমৃদ্ধি অৰ্জনৰ বাবে অংশীদাৰী অৰ্থনৈতিক সুযোগবোৰ আধাৰশিলা বুলি বিশ্বাস কৰি সংঘাত নিষ্পত্তিৰ পথ বিচাৰি উলিওৱাৰ এক সামূহিক প্ৰচেষ্টা," ইয়াত কোৱা হৈছে।


ই আৰু কয় যে জম্মু আৰু কাশ্মীৰ বিবাদৰ ন্যায়সঙ্গত আৰু শান্তিপূৰ্ণ সমাধান পাকিস্তানৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষাৰ স্বাৰ্থ হৈ আছে আৰু ২০১৯ চনৰ আগষ্টত ভাৰতৰ কাৰ্যকলাপক নিন্দা কৰে।


নতুন নীতিটোৱে "ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ (ইউএনএছচি) প্ৰস্তাৱ অনুসৰি আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ৰ দ্বাৰা নিশ্চিত আত্মনিৰ্ধাৰণৰ অধিকাৰ প্ৰাপ্ত নকৰালৈকে কাশ্মীৰৰ লোকসকলক নৈতিক, কূটনৈতিক, ৰাজনৈতিক আৰু আইনী সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল।" ২০১৬ চনত পাঠানকোট বায়ু সেনা ঘাটিত চুবুৰীয়া দেশত অৱস্থিত সন্ত্ৰাসবাদী গোটসমূহৰ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ পিছত ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ মাজৰ সম্পৰ্ক নাকডুবি ছিল। পৰৱৰ্তী আক্ৰমণ, উৰিৰ ভাৰতীয় সেনা শিবিৰৰ এটাকে ধৰি, সম্পৰ্কৰ অধিক অৱনতি ঘটায়।


২০১৯ চনৰ ২৬ ফেব্ৰুৱাৰীত পুলৱামা সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ৪০ জন চিআৰপিএফ জোৱান নিহত হোৱাৰ প্ৰতিক্ৰিয়াস্বৰূপে ভাৰতৰ যুদ্ধ বিমানে পাকিস্তানৰ ভিতৰৰ জৈশ-ই-মহম্মদৰ সন্ত্ৰাসবাদী প্ৰশিক্ষণ শিবিৰত আঘাত কৰাৰ পিছত সম্পৰ্ক টো আৰু হ্ৰাস পাইছিল।


২০১৯ চনৰ আগষ্টত ভাৰতে জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বিশেষ ক্ষমতা প্ৰত্যাহাৰ আৰু ৰাজ্যখনক দুটা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চললৈ বিভক্ত কৰাৰ ঘোষণা কৰাৰ পিছত সম্পৰ্কৰ অৱনতি ঘটিছিল।


ভাৰতে পাকিস্তানক বাৰে বাৰে কৈছে যে জম্মু আৰু কাশ্মীৰ "দেশৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ আছিল, আছে আৰু থাকিব"। ই পাকিস্তানক বাস্তৱতা স্বীকাৰ কৰিবলৈ আৰু সকলো ভাৰত বিৰোধী প্ৰচাৰ বন্ধ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।


ভাৰতে পাকিস্তানক কৈছে যে ইছলামাবাদৰ সৈতে সন্ত্ৰাস, শত্ৰুতা আৰু হিংসামুক্ত পৰিৱেশত স্বাভাৱিক চুবুৰীয়া সম্পৰ্ক বিচাৰে।


২০২২-২৬ বৰ্ষৰ ভিতৰত এক সময়ৰ বাবে সামৰি লোৱা পাঁচ বছৰীয়া নীতি দস্তাবেজখন ইমৰান খান চৰকাৰে দেশৰ প্ৰথম বাৰৰ ৰণনীতি কাকত হিচাপে প্ৰস্তুত কৰিছে য'ত সেই লক্ষ্যসমূহ প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষাদৃষ্টি আৰু নিৰ্দেশনা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।


নতুন নীতিটোৱে পাকিস্তানৰ ভূমিত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ সৈতে জড়িত যিকোনো গোটৰ বাবে "শূন্য সহনশীলতা" প্ৰদৰ্শন কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।


সন্ত্ৰাসবাদ আৰু উগ্ৰবাদৰ বিষয়বোৰ ষষ্ঠ শাখাত মোকাবিলা কৰা হৈছ…

0 views0 comments