পূৰ্বৰ ক'ৰ'না ভাইৰাছ প্ৰকাৰতকৈ প্লাষ্টিক, ছালত অধিক সময় জীয়াই থাকে অমিক্ৰণ






এক অধ্যয়ন অনুসৰি, ক'ৰ'না ভাইৰাছৰ অমিক্ৰণ প্ৰকাৰটো শৰীৰৰ ছালত 21 ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় জীয়াই থাকিব পাৰে আৰু প্লাষ্টিকৰ পৃষ্ঠত আঠ দিনতকৈ অধিক সময় জীয়াই থাকিব পাৰে। যি আন প্ৰকাৰৰ তুলনাত ইয়াৰ দ্ৰুত বিস্তাৰত অৰিহণা যোগায়।


জাপানৰ কিয়োটো প্ৰেফেক্টুৰাল ইউনিভাৰ্চিটি অফ মেডিচিনৰ গৱেষকসকলে SARS-COV2 ৱুহান স্ট্ৰেইন আৰু সকলো ধৰণৰ উদ্বেগৰ (VOC) মাজত ভাইৰেল পৰিৱেশৰ স্থিৰতাৰ পাৰ্থক্য বিশ্লেষণ কৰিছিল।


এই অধ্যয়নটোৱে দেখুৱাইছে যে VOC ৰ মাজত অমিক্ৰণৰ সৰ্বাধিক পৰিৱেশগত স্থিৰতা আছে, যিটো এটা কাৰক হ'ব পাৰে যিয়ে প্ৰকাৰটোক সলনি কৰিবলৈ আৰু দ্ৰুতগতিত বিয়পিবলৈ অনুমতি দিছে।


অধ্যয়নটোৱে প্লাষ্টিকৰ পৃষ্ঠত দেখুৱাইছে যে মূল চাপৰ গড় জীয়াই থকাৰ সময় আৰু আলফা, বিটা, গামা আৰু ডেল্টা প্ৰকাৰবোৰ আছিল ক্ৰমান্বয়ে 56 ঘণ্টা, 191.3 ঘণ্টা, 156.6 ঘণ্টা, 59.3 ঘণ্টা আৰু 114 ঘণ্টা।


আলফা আৰু বিটা প্ৰকাৰৰ মাজত জীয়াই থকাৰ সময়ত কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্য নাছিল আৰু তেওঁলোকৰ একে ইতিউতি পৰিৱেশগত স্থিৰতা আছিল, যি পূৰ্বৱৰ্তী অধ্যয়নৰ ফলাফলৰ সৈতে সামঞ্জস্যপূৰ্ণ গৱেষকসকলৰ মতে।


যদিও আলফা, বিটা, ডেল্টা আৰু অমিক্ৰণ প্ৰকাৰবোৰে পৰিৱেশৰ স্থিৰতা বৃদ্ধিৰ সঁহাৰি স্বৰূপে ইথানল প্ৰতিৰোধ সামান্য বৃদ্ধি দেখুৱাইছিল ,ছালৰ পৃষ্ঠৰ সকলো VOC 35 শতাংশ ইথানলৰ 15 ছেকেণ্ডৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ দ্বাৰা সম্পূৰ্ণৰূপে নিষ্ক্ৰিয় হৈছিল।


সেয়েহে, বৰ্তমানৰ সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণ (হাতৰ পৰিচ্ছন্নতা) প্ৰক্ৰিয়াবোৰত বীজাণুনাশক ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

7 views0 comments