নীতি আয়োগৰ বহনক্ষম বিকাশ লক্ষ্য নগৰ সূচী আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহ




এছডিজিৰ স্থানীয়কৰণ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয়, ৰাজ্যিক, কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল আৰু স্থানীয় পৰ্যায়ত মজবুত এছডিজি বিকাশ নজৰ প্ৰণালীক প্ৰতিস্থাপন কৰাৰ যাত্ৰাত, নীতি আয়োগে উদ্বোধনী এছডিজি নগৰ সূচী আৰু ডেছবোৰ্ড (২০২১-২২)-ৰ শুভাৰম্ভৰ সৈতে এক নতুন মাইলৰ খুঁটি পুতিছে । ই হৈছে বহনক্ষম বিকাশৰ লক্ষ্যক স্থানীয় বনাবলৈ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয়, ৰাজ্যিক, কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল আৰু স্থানীয় পৰ্যায়ত প্ৰগতি সুনিশ্চিত কৰিবলৈ কৰা এক প্ৰয়াস । সূচীৰ ৭৭ এছডিজি সূচকত ৫৬ খন নগৰ অঞ্চলে স্থান লাভ কৰিছে, এছডিজি পৰিকাঠামোৰ ৪৬ টা লক্ষ্যত । নীতি আয়োগৰ দ্বাৰা জাৰি হোৱা বহনক্ষম উন্নয়ন লক্ষ্য সূচীত চিমলাই শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে । কৈমবেটৰ আৰু চণ্ডীগড়ে ক্ৰমে দ্বিতীয় আৰু তৃতীয় স্থান লাভ কৰিছে । উদ্যোগ, উদ্ভাৱন আৰু আন্তঃগাঁঠনিত মেঘালয়ৰ শ্বিলঙে স্থান পাইছে । শান্তি, ন্যায় আৰু শক্তিশালী অনুষ্ঠান বিভাগত চিকিমৰ গেংটক আৰু মিজোৰামৰ আইজল উত্তম প্ৰদৰ্শনকাৰী হিচাপে চিহ্নিত হৈছে । মেঘালয়ৰ শ্বিলং আৰু মিজোৰামৰ আইজলে 'দৰিদ্ৰতা নিষেধ' আৰু 'জলবায়ু ব্যৱস্থা' বিভাগতো উত্তম প্ৰদৰ্শনকাৰী হিচাপে চিহ্নিত হৈছে । মেঘালয়ৰ শ্বিলং, মণিপুৰৰ ইম্ফল আৰু নাগালেণ্ডৰ ক'হিমা 'শূণ্য চিকাৰী' বিভাগত উত্তম প্ৰদৰ্শনকাৰী হিচাপে চিহ্নিত হৈছে । 'লিংগ সমতা' বিভাগত নাগালেণ্ডৰ ক'হিমা আৰু ত্ৰিপুৰাৰ আগৰতলাই স্থান দখল কৰিছে । 'সস্তীয়া আৰু পৰিষ্কাৰ শক্তি' বিভাগত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ইটানগৰ আৰু মিজোৰামৰ আইজল উত্তম প্ৰদৰ্শনকাৰী হিচাপে চিহ্নিত হৈছে । লক্ষণীয়ভাৱে ক'হিমা, গুৱাহাটী আৰু ইটানগৰক 'শেষৰ ১০ খন (Bottom 10)' নগৰ ক্ষেত্ৰৰ তালিকাত চিনাক্ত কৰা হৈছে ।

5 views0 comments