" মুকলিত নামাজ পঢ়া একেবাৰে সহ্য কৰা নহ'ব "






হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মনোহৰ লাল খট্টৰে শুক্ৰবাৰে স্পষ্টভাৱে কৈছে যে তেওঁৰ ৰাজ্যত মুকলি ঠাইত নামাজ সহ্য কৰা নহ'ব। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে হাৰিয়ানাৰ গুৰুগ্ৰামৰ বিভিন্ন খণ্ডৰ এই ৰাজহুৱা স্থানসমূহত নামাজ আগবঢ়োৱাক লৈ চলি থকা অচলাৱস্থাৰ বিষয়ে সংবাদ মাধ্যমক সম্বোধন কৰোঁতেই এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে।


তেওঁ কয় যে সকলো ধৰ্মৰ সদস্যই তেওঁলোকৰ নিজৰ ব্যক্তিগত স্থান বা উপাসনাৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত এলেকাত প্ৰাৰ্থনা কৰা উচিত। নামাজ ৰাজহুৱা স্থানৰ সলনি মছজিদ বা ইদগাহত পঢ়িব লাগে। ধৰ্মীয় প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ ছদ্মবেশত চহৰখনৰ ৰাজহুৱা স্থানত অনধিকাৰ প্ৰৱেশ ৰখাৰ অনুমতি ৰাজ্য প্ৰশাসনে এতিয়াৰ পৰা নিদিয়ে।


"যদি কোনোবাই নামাজক তেওঁৰ ঠাইত আগবঢ়ায় তেন্তে আমাৰ ইয়াত কোনো সমস্যা নাই। এনে কাৰ্যসূচীবোৰ মুকলিকৈ অনুষ্ঠিত কৰিব নালাগে। মুকলিকৈ কৰা নামাজ আগবঢ়োৱাৰ এই প্ৰথা একেবাৰে সহ্য কৰা নহ'ব", হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এনেদৰে জানিবলৈ দিয়ে।


মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে আৰু কয় যে, "বিষয়টোৰ এক সৌহাৰ্দ্যপূৰ্ণ সমাধান বিচাৰি উলিওৱা উচিত আৰু বিচাৰি উলিওৱা হ'ব। ৰাজহুৱা প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ ফলত সংঘৰ্ষ হৈছে। সেয়া হোৱা উচিত নহয়। আমি এটা সমাধান বিচাৰি পাইছিলো কিন্তু সেইটো ফলপ্ৰসূ নাছিল। সমাধান বিচাৰি নতুন আলোচনা হ'ব । "


হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মনোহৰ লাল খট্টৰে ঘোষণা কৰে যে তেওঁৰ চৰকাৰে পূৰ্বৰ বিজ্ঞপ্তিখন প্ৰত্যাহাৰ কৰিছে য'ত শুক্ৰবাৰৰ প্ৰাৰ্থনা কৰাৰ বাবে কিছুমান নিৰ্ধাৰিত স্থানৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।


উল্লেখযোগ্য যে ৯ ডিচেম্বৰ, বৃহস্পতিবাৰে চহৰখনৰ মুছলমান একতা মঞ্চৰ দৰে মুছলমান গোটে শুকুৰবাৰে ৩৭ টা আপত্তিযুক্ত ৰাজহুৱা খেলপথাৰত নামাজ আগবঢ়োৱাৰ জেদ পুনৰাবৃত্তি কৰিছিল । যিবোৰ মানুহে সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা স্বত্বেও নামাজ আগবঢ়োৱাৰ বাবে দখল কৰা হৈছে। আনহাতে, হিন্দু সংগঠনসমূহেও ১০ ডিচেম্বৰৰ পৰা এই ৰাজহুৱা স্থানসমূহত নামাজৰ প্ৰস্তাৱৰ কঠোৰ বিৰোধিতা কৰাৰ সংকল্পৰ পুনৰাবৃত্তি কৰিছিল।



হিন্দু সংগ্ৰাম সমিতিৰ সভাপতি মহাবীৰ ভৰদ্বাজে কয় যে যোৱা তিনি মাহ ধৰি হিন্দু সংগঠন আৰু গুৰুগ্ৰামৰ চেক্টৰ-৪৭, ১২এ, চেক্টৰ-১৮ আৰু বৰ্তমান চেক্টৰ-৩৭ৰ স্থানীয় বাসিন্দাই মুছলমানসকলৰ ৰাজহুৱা স্থানৰ অবৈধ দখলৰ বিৰোধিতা কৰি আহিছে। ভৰদ্বাজৰ মতে, ১০ ডিচেম্বৰৰ পৰা হিন্দু সংগ্ৰাম সমিতিয়ে মুছলমানসকলক শেহতীয়া মাহবোৰত বেদখল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি থকা কোনো মুকলি ঠাইত নামাজ আগবঢ়াবলৈ দিয়া নহ'ব।



তেওঁ কয় যে জিলা প্ৰশাসনক পূৰ্ব সতৰ্কবাণী দিয়া হৈছে যে যদি মুছলমানসকলে ১০ ডিচেম্বৰত নামাজ আগবঢ়োৱাৰ বাবে পুনৰ ৰাজহুৱা স্থান বেদখল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে, তেন্তে তেওঁলোকে হিন্দু সংগঠনসমূহৰ সদস্যসকলৰ তীব্ৰ প্ৰতিবাদৰ সন্মুখীন হ'ব।

6 views0 comments