পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণৰ বাবে অৱতৰণ PSLV-C-52 ৰ




বৰ্তমান যুগত ভাৰতৰ বিকাশ আৰু সমৃদ্ধি ইয়াৰ বাহিৰৰ মহাকাশৰ ব্যৱহাৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ বাবে হৈছে। দ্বিতীয় মহাকাশ যুগৰ আগমনৰ লগে লগে স্পেচএক্সৰ দৰে ব্যক্তিগত নিউস্পেচ কোম্পানীবোৰে এই দায়িত্বত নেতৃত্ব দি আছে , চৰকাৰী অসামৰিক মহাকাশ সংস্থা বা সামৰিক বাহিনীয়ে নহয়। 1969 চনত স্থাপিত ইছৰো সংগঠনটো ইউনিকৰ্ণ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। ই আন প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ দৰে একে বাধাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হৈছিল আৰু লগতে ই সামগ্ৰিক চৰকাৰী নিয়ন্ত্ৰণত কাম কৰিছিল। তথাপিও ই ৰাজহুৱা খণ্ডৰ কোম্পানী এটাৰ ষ্টেৰিওটাইপ ভাঙিবলৈ সক্ষম হৈছে আৰু এক বিশ্বমানৰ প্ৰতিষ্ঠান হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। এইটো এতিয়ালৈকে ইছৰো কাহিনীৰ পৰা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উপলব্ধি হ'ব। যদিও আমাৰ বাকীসকলে আমাৰ সীমাবদ্ধতাৰ বিষয়ে হাহাকাৰ কৰিছে, ইছৰোৱে দেখুৱাইছে যে ইয়াৰ স্বত্বেও প্ৰদান কৰা সম্ভৱ।


ভাৰতীয় মহাকাশ আৰু গৱেষণা সংস্থাই সোমবাৰে পোলাৰ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ বাহনত পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ (ইঅ'এছ-04) সফলতাৰে উৎক্ষেপণ কৰে। ২০২২ চনৰ বাবে ভাৰতীয় মহাকাশ সংস্থাই কাম তৈয়াৰ কৰাৰ লগে লগে উৎক্ষেপণটোৱে আন দুটা ৰাইডশ্বেয়াৰ উপগ্ৰহ কক্ষপথলৈ লৈ গৈছিল। পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ-04-ক ৰাডাৰ ইমেজিং উপগ্ৰহ (ৰিছেট) বুলিও কোৱা হয় যাক কৃষি, বনাঞ্চল, আৰু বৃক্ষৰোপণ, বান পানীৰ মেপিং, মাটিৰ আৰ্দ্ৰতা আৰু জলবিজ্ঞানৰ দৰে প্ৰয়োগৰ বাবে সকলো বতৰৰ পৰিস্থিতিত উচ্চ মানদণ্ডৰ ছবি প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। মহাকাশযানখনে ৰিচ'ৰ্চেট, কাৰ্টোছেট আৰু ৰিছাট-2বি শৃংখলাৰ দ্বাৰা কৰা পৰ্যৱেক্ষণ সম্পূৰ্ণ কৰি চি-বেণ্ডত পৰ্যৱেক্ষণ তথ্য সংগ্ৰহ কৰিব।


উপগ্ৰহটোৰ এটা দশকৰ সঞ্চালন জীৱন আছে। ই.ও.এছ.-04, দহ বছৰৰ মিছন জীৱনৰ সৈতে, হৈছে কৃষি, বন আৰু বৃক্ষৰোপণ, মাটিৰ আৰ্দ্ৰতা আৰু জলবিজ্ঞান আৰু বান পানীৰ মেপিং আদিৰ দৰে প্ৰয়োগৰ বাবে সকলো বতৰৰ পৰিস্থিতিত উচ্চ মানদণ্ডৰ ছবি প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা এক ৰাডাৰ ইমেজিং উপগ্ৰহ। ৰকেটটোৱে সহযাত্ৰী হিচাপে দুটা সৰু উপগ্ৰহ, আইএনএছপিআইআৰইছেট-1 আৰু আইএনএছ-2টিডি কঢ়িয়াই নিছিল।


২০২২ চনৰ প্ৰথম উৎক্ষেপণে ইছৰোৰ এই বছৰৰ আন ১৮ টা অভিযান পৰিচালনা কৰাৰ পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ ভিতৰত আছে চন্দ্ৰযান-৩ ৰ চন্দ্ৰলৈ হাই প্ৰফাইল উৎক্ষেপণ আৰু দেশৰ গগনযান অভিযানৰ বহু প্ৰতীক্ষিত অপ্ৰত্যাশিত উৎক্ষেপণ। এই বছৰ প্ৰায় 19 টা উৎক্ষেপণৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে চন্দ্ৰযান-3 আৰু অক্ৰুড গগনযান মিছনৰ দৰে কেইটামান ডাঙৰ টিকট। এইটোৱে ২০২২ ক ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই ইছৰোৰ বাবে আটাইতকৈ ব্যস্ত কেলেণ্ডাৰ কৰি তুলিছে। কোভিড-19 মহামাৰীৰ ফলত ইছৰোৱে যোৱা দুবছৰত মাত্ৰ তিনিটা সফল উৎক্ষেপণ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ সকলো মুখ্য অভিযান কেইবামাহ পলম হৈছে।


ভাৰতত বৰ্তমান 53 টা কাৰ্যকৰী উপগ্ৰহ আছে, যাৰ ভিতৰত 21 টা পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ আৰু আন 21 টা যোগাযোগ-আধাৰিত। সংসদত চৰকাৰে প্ৰদান কৰা তথ্য অনুসৰি আঠটা নেভিগেচন উপগ্ৰহ, আনহাতে বাকী তিনিটা বিজ্ঞান উপগ্ৰহ। ই.ও.এছ.-04 হ'ব ৰকেটৰ পৰা পৃথক হোৱা প্ৰথম উপগ্ৰহ, লিফ্ট-অফৰ 18 মিনিট পিছত। আন দুটা উপগ্ৰহ প্ৰায় এক মিনিট পিছত মুকলি কৰা হ'ব।


গতিকে দেশআৰু আনকি ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ মিত্ৰজোঁটৰ বাবে তেওঁলোকৰ মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ বিস্তৃত দিশৰ বিৱৰণ দি কৌশলগত প্ৰকাশন প্ৰস্তুত কৰাটো বিচক্ষণতা। ইছৰোৰ মুৰব্বী এছ সোমনাথে পূৰ্বতে কৈছিল যে সংস্থাটোৱে অহা তিনি মাহত পাঁচটা মুখ্য উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ আৰু এই বছৰ মুঠ ১৯ টা অভিযান পৰিচালনা কৰিব।

5 views0 comments