জনতাৰ দ্বাৰা সৃষ্টি হোৱা ধৰ্মীয় হিংসা আন যিকোনো দেশতকৈ পাকিস্তানত অধিক: প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ এই তথ্য






পাকিস্তানত প্ৰতিটো দিনৰ লগে লগে বৰ্ধিত ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ মাজতেই বিভিন্ন সংবাদ মাধ্যমৰ জৰিয়তে জানিব পৰা গৈছে যে পাকিস্তানত ধৰ্মীয় হিংসা বিশ্বৰ আন যিকোনো দেশতকৈ অধিক। ইমৰান খানৰ চৰকাৰে পাকিস্তানত ধৰ্মীয় হিংসা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে। পাকিস্তানত লিঞ্চিং, শিৰচ্ছেদ আৰু ব্লাচফেমি আইনৰ অপব্যৱহাৰ সচৰাচৰ সংঘটিত হয়।


নিউয়ৰ্ক টাইমছত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি পাকিস্তানত ইছলাম অপৰাধৰ বাবে হত্যা কৰাটো নতুন নহয়। দৰাচলতে, পাকিস্তানত নিন্দা এক শাস্তিযোগ্য অপৰাধ। পাকিস্তানত ধৰ্মীয় ভাৱে অনুপ্ৰেৰিত জনতাই প্ৰায়ে বিষয়বোৰ নিজৰ হাতত ল'বলৈ নিন্দা বিৰোধী আইনৰ ব্যৱহাৰ কৰে।


আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আন্তৰ্জাতিক ধৰ্মীয় স্বাধীনতা আয়োগে প্ৰতিবেদনখনত উল্লেখ কৰিছে যে বিশ্বৰ আন যিকোনো ঠাইতকৈ পাকিস্তানত জনতাৰ হিংসা আৰু ৰাজ্যৰ দ্বাৰা বলবৎ কৰা অপৰাধমূলক নিন্দাৰ ঘটনা অধিক সঘনাই সংঘটিত হয়। শেহতীয়া বছৰবোৰত এই খণ্ডবোৰ পাকিস্তানত উদ্বেগজনক স্তৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে আৰু মাৰাত্মক হিংসাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে।


নিউয়ৰ্ক টাইমছে মধ্য পাকিস্তানৰ এখন মছজিদৰ ভিতৰত কোৰাণৰ পৃষ্ঠা জ্বলাই দিয়াৰ অভিযোগত অভিযুক্ত মুহাম্মাদ মুস্তাকৰ গণপিটুনিৰ ঘটনাৰ উদাহৰণ দিছিল। তেওঁক হত্যা কৰিবলৈ মছজিদত সমবেত হোৱা লোকসকলৰ হাতত লাঠি, ইটা আৰু কুঠাৰ আছিল। মুহাম্মাদ মুস্তাকক মছজিদৰ পৰা টানি নিয়া হৈছিল। হত্যাৰ আগতে তেওঁক কেইবা ঘণ্টা ধৰি অত্যাচাৰ কৰা হৈছিল আৰু তেওঁৰ শৰীৰটো গছত ওলমাই দিয়া হৈছিল।


পাকিস্তানৰ এগৰাকী মানৱ অধিকাৰ কৰ্মী তাহিৰা আব্দুল্লাই কয় যে "ৰাজনৈতিক ইচ্ছা আৰু প্ৰতিশ্ৰুতিৰ অভাৱ সদায়ে ব্লাচফেমি আইনৰ অপব্যৱহাৰ আৰু শোষণ প্ৰতিৰোধ কৰাত আটাইতকৈ ডাঙৰ বাধা হিচাপে থিয় হৈ আহিছে।"


তেওঁ লগতে কয়, "ধৰ্মীয় হিংসাৰ ভাবুকিৰ মোকাবিলা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়াত খানৰ চৰকাৰ ইয়াৰ পূৰ্বসূৰীসকলৰ পৰা পৃথক নহয়। কিন্তু সংসদত প্ৰভাৱশালী ধৰ্মীয় দল আৰু সংসদৰ বাহিৰত জ্বলি থকা উগ্ৰপন্থী উগ্ৰপন্থী গোটবোৰৰ মুখামুখি হোৱাটো অতি কাপুৰুষ।


প্ৰতিবেদনখনে এইটোও আঙুলিয়াই দিছিল যে নিন্দাৰ হিংসাত জড়িত সকলৰ প্ৰায় ৯০ শতাংশই ১৮ ৰ পৰা ৩০ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত। লাহোৰস্থিত সংখ্যালঘু অধিকাৰ কৰ্মীসকলৰ এটা গোট চেণ্টাৰ ফৰ ছ'চিয়েল জাষ্টিছৰ মতে, ২০২১ চনত আদালতত আৰু খঙাল ৰাস্তাত থকা ভিৰৰ পৰা কমেও ৮৪ জন লোকে নিন্দাৰ অভিযোগৰ সন্মুখীন হৈছিল। হিন্দু মন্দিৰ আৰু চুবুৰীয়া অঞ্চলত ভাংচুৰ, খঙাল জনতাৰ দ্বাৰা আৰক্ষী থানা জ্বলাই দিয়াৰ ঘটনা নিন্দাৰ অভিযোগৰ পোনপটীয়া ফলাফল।


২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰত শ্ৰীলংকাৰ এজন ব্যক্তি প্ৰিয়ন্ত কুমাৰাক এক খঙাল ইছলামী জনতাৰ দ্বাৰা অত্যাচাৰ কৰা হৈছিল আৰু জ্বলাই দিয়া হৈছিল যিয়ে নিন্দাৰ উৰাবাতৰি বিশ্বাস কৰিছিল। ভয়ংকৰ ঘটনাটোৰ এটা ভিডিঅ'ও সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈছিল।

5 views0 comments