পঞ্জাৱত আছে দুই ডজনতকৈও অধিক শিৱসেনা সংগঠন : বহুতো সংগঠনৰে হোৱা নাই পঞ্জীয়ন






পঞ্জাৱৰ পাটিয়ালাত দুটা গোটৰ মাজত হোৱা হিংসাত্মক সংঘৰ্ষৰ পিছত পঞ্জাৱত শিৱসেনাৰ অস্তিত্বক লৈ বহুতো শ্ল'গান উদ্ভৱ হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ মাজতে শেহতীয়াকৈ প্ৰকাশ পাইছে যে পঞ্জাৱত দুই ডজনতকৈও অধিক শিৱসেনা সংগঠন আছে। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, তেওঁলোকৰ বহুতো পঞ্জীয়ন কৰা হোৱা নাই। পাঞ্জাৱী বিশ্ববিদ্যালয় পাটিয়ালাৰ ধৰ্মীয় অধ্যয়নৰ অধ্যাপক গুৰমিত সিং সিদ্ধুৰ মতে ৰাজ্যখনৰ শিৱসেনাত ৰাজনৈতিক বৈধতা নথকা বহু সাম্প্ৰদায়িক সংগঠন আছে। সিদ্ধুৱে কয় যে শিৱসেনা মহাৰাষ্ট্ৰৰ এটা ৰাজনৈতিক দল, কিন্তু পঞ্জাৱত শিৱসেনাৰ এনে কোনো ৰাজনৈতিক ব্ৰেণ্ডিং নাই।


পঞ্জাৱৰ শিৱসেনা দলৰ (বালা ঠাকৰে) মুৰব্বী যোগ ৰাজ শৰ্মাৰ মতে, ৰাজ্যখনত ১৫-১৬ টা ভুৱা শিৱসেনা আছে যাৰ কোনো স্বীকৃতি নাই, পঞ্জীয়ন নাই আৰু আমাৰ মুম্বাই কাৰ্যালয়ৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাই। শৰ্মাই কয় যে তেওঁ মহাৰাষ্ট্ৰত বালাচাহেব ঠাকৰেয়ে প্ৰতিষ্ঠা কৰা শিৱসেনাৰ অংশ আছিল। পঞ্জাৱৰ শিৱসেনাবোৰৰ ভিতৰত আছে শিৱসেনা (হিন্দু), শিৱসেনা (পঞ্জাৱ), শিৱসেনা (তকছালী), শিৱসেনা (শ্বেৰ-ই-হিন্দ), শিৱসেনা (শ্বেৰ-ই-পাঞ্জাৱ) আৰু শিৱসেনা (সমাজবাদী)।


১৯৮০ ৰ দশকৰ মাজভাগত খালিস্তানি উগ্ৰবাদৰ দিনত যেতিয়া ৰাম জন্মভূমিৰ বিষয়টোৱে গতি লাভ কৰিছিল, উত্তৰ ভাৰতৰ হিন্দু পৰিচয়ৰ চাৰিওফালে দুটা পৃথক ৰাজনৈতিক ধাৰা একত্ৰিত হৈছিল। ইণ্ডিয়া টুডেত প্ৰকাশিত ১৯৮৬ চনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদিও ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘই (আৰ এছ এছ) দেশৰ সকলো ঠাইতে হিন্দুসকলৰ কণ্ঠস্বৰ বুলি দাবী কৰিছে, পঞ্জাৱৰ শিৱসেনাই এই দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। পঞ্জাৱৰ শিৱসেনা মহাৰাষ্ট্ৰত ইয়াৰ পুৰণি নামতকৈ একেবাৰে পৃথক আছিল, যিটো ১৯৬৬ চনত বাল ঠাকৰেয়ে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। মহাৰাষ্ট্ৰৰ শিৱ সৈনিকসকলে সপ্তদশ শতিকাৰ মাৰাঠা যোদ্ধা-শাসক ছত্ৰপতি শিৱাজীৰ পৰা অনুপ্ৰেৰণা লাভ কৰিছিল। ইফালে, তেওঁৰ পঞ্জাৱৰ সমকক্ষসকলে নিজকে ভগৱান শিৱৰ সৈনিক হিচাপে পৰিচয় দিছিল, যি হৈছে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হিন্দু দেৱতা।


যদিও মহাৰাষ্ট্ৰৰ শিৱসেনাই ১৯৮০ ৰ দশকত মুখ্যতঃ মুছলমান আৰু বাহিৰৰ লোকসকলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজাৰু স্থিতি গ্ৰহণ কৰিছিল, পঞ্জাৱৰ শিৱসেনাই নিজকে বৃহৎ পৰিমাণে শিখসকলৰ বিৰুদ্ধে ৰাখিছিল। ইয়াৰ উপৰিও আৰম্ভণিৰে পৰা পঞ্জাৱৰ শিৱসেনাত বহুতো গোট আছিল। তথাকথিত লুধিয়ানা গোটৰ এজন প্ৰাৰম্ভিক নেতা আছিল জগদীশ টাংগ্ৰী, যাক আন কেইবাজনো লোকৰ সৈতে ২০০২ চনত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ ৰখাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। টাংগ্ৰীক ২০১১ চনত তিনি বছৰৰ কাৰাদণ্ড দিয়া হৈছিল, কিন্তু ২০১৩ চনত ৮০ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়।


যোৱা বছৰ এটা সাক্ষাৎকাৰত তেওঁৰ পুত্ৰ সুনীল টাংগ্ৰীয়ে পঞ্জাৱত শিৱসেনাৰ উৎপত্তিৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিছিল। "১৯৮০-৮১ চনত আমি ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ কথা মনত ৰাখি ভগৱান শিৱৰ নামত এই দলটো স্থাপন কৰিছিলো। সুনীল টাংগ্ৰী এতিয়া অল ইণ্ডিয়া শিৱসেনা নেচনেলিষ্ট নামৰ এটা ৰাজনৈতিক দলৰ মুৰব্বী, যিবাথিন্দাৰ (২০০৯ আৰু ২০১৪) পৰা দুটা লোকসভা নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছে। দলটোৱে ২০০২ চনত চাৰিখন বিধানসভা আসন আৰু ২০০৭ চনত দুখন আসনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল আৰু সেই সকলোবোৰ হেৰুৱাইছিল। এইটোৱেই একমাত্ৰ নিৰ্বাচনী ইতিহাস যিটো পঞ্জাৱৰ যিকোনো ঘৰুৱা শিৱসেনাৰ আছে।

3 views0 comments