ৰবটিক্স বজাৰ: নতুন ভাৰতৰ নতুন সম্ভাৱনা





নিৰ্মাণ কাৰ্যৰ বাহিৰে বাণিজ্যিক কামৰ স্বয়ংক্ৰিয়কৰণৰ বাবেও এটা চাৰ্ভিছ্ ৰবটক অৰ্ধ-বা সম্পূৰ্ণ স্বায়ত্তশাসিত ৰবট হিচাপে সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছে । পেছাদাৰী ব্যৱহাৰৰ বাবে চাৰ্ভিছ্ ৰবটবোৰে এক প্ৰযুক্তিগত বিপ্লৱৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিছে। যন্ত্ৰ শিক্ষণ, কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, অভিযোজিত কম্পিউটিং আৰু দৃষ্টি প্ৰণালীৰ উদ্ভাৱনৰ দ্বাৰা চালিত ৰবট ক্ষমতাৰ দ্ৰুত প্ৰসাৰে বজাৰৰ মূল্য প্ৰায় তিনিগুণলৈ লৈ গৈছে। বিনিয়োগৰ ওপৰত উচ্চ লাভ প্ৰদান কৰা নতুন এপ্লিকেচনৰ বাবে ৰবটৰ বৰ্ধিত গ্ৰহণ আৰু ৰবটৰ ওপৰত গৱেষণাৰ বাবে বৰ্ধিত পুঁজি হৈছে চাৰ্ভিছ ৰবটিক্স বজাৰক আগবঢ়াই নিয়াৰ মুখ্য কাৰক।


2020 চনত বজাৰ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান ষ্ট্ৰেটেজি এনালিটিক্সে 2020 চনলৈকে বিশ্বব্যাপী চাৰ্ভিছ্ ৰবট বজাৰৰ পৰিমাণ 31 বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ বুলি অনুমান কৰিছিল। আৰু আশা কৰে যে 2024 চনৰ ভিতৰত চাৰি বছৰত ইয়াৰ আকাৰ প্ৰায় চাৰিগুণ হৈ 122 বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰ হ'ব। মাৰ্কেটচ এণ্ড মাৰ্কেটছৰ মতে, চাৰ্ভিছ্ ৰবটিক্স বজাৰ 2021 চনত 36.2 বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ পৰা 2026 চনলৈ 103.3 বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰত উপনীত হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ই 2021 চনৰ পৰা 2026 চনলৈ 23.3% চক্ৰবৃদ্ধি বাৰ্ষিক বিকাশ হাৰত (চি.এ.জি.আৰ.) বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। চাৰ্ভিছ্ ৰবট বজাৰক ভৱিষ্যতৰ ৰাজহৰ উৎস হিচাপে উল্লেখ কৰা হৈছে। বিশ্বৰ ডাঙৰ আইটি আৰু হাৰ্ডৱেৰ কোম্পানীবোৰে চাৰ্ভিছ্ ৰবটিক্স বজাৰ অন্বেষণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। তেওঁলোকে বৰ্তমান ব্যৱসায় বহল কৰিবলৈ বহুলভাৱে কাম কৰি আছে ।


নিৰ্মাণ প্ৰক্ৰিয়া স্বয়ংক্ৰিয়কৰণ আৰু অন্যান্য উদ্দেশ্যৰ বাবে ব্যৱহৃত ঔদ্যোগিক ৰবটৰ বজাৰ ইতিমধ্যে সংপৃক্ত হৈ আছে, জাপানৰ এফএএনইউচি আৰু য়াস্কাৱা ইলেক্ট্ৰিক কৰ্প' আৰু জাৰ্মানীৰ কেইউকেএ-ৰ দৰে বিশ্বব্যাপী ব্যৱসায়ৰ অংশৰ আধাতকৈও অধিক। 2020 চনত, বিশ্বজুৰি 383,500 ঔদ্যোগিক ৰবট স্থাপন কৰা হৈছিল। এইয়া 2019 চনৰ তুলনাত 0.5% বৃদ্ধি হৈছিল যেতিয়া কোভিড-19 মহামাৰী স্বত্বেও প্ৰায় 382,000 নতুন ৰবট মুকলি কৰা হৈছিল। শীৰ্ষ পাঁচজন ৰবট ক্ৰেতা আছিল চীন, জাপান, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, কোৰিয়া আৰু জাৰ্মানী। সেই সময়ত বিশ্বজুৰি ৰবটৰ চাহিদাৰ 76% আছিল।


2020 চনৰ শেষলৈ বিশ্বজুৰি কাম কৰা মুঠ ৰবটৰ সংখ্যা 3,014,900 তকৈ ওপৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে। প্ৰথমবাৰৰ বাবে 3 নিযুতৰো অধিক ৰবট কাৰ্যকৰী হৈছে। পৰম্পৰাগতভাৱে, স্বয়ংচালিত উদ্যোগত ঔদ্যোগিক ৰবটৰ চাহিদা সৰ্বাধিক আছিল। কিন্তু যিহেতু মহামাৰীয়ে যোৱা বছৰ মানুহক ঘৰৰ পৰা অধিক সময় আৰু ৰাজহুৱাভাৱে কম সময় অতিবাহিত কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল, ইলেক্ট্ৰনিক্স উদ্যোগটোৱে (109,000 একক) স্বয়ংচালিত উদ্যোগক (80,000 একক) ৰবটৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ ক্ৰেতা হ'বলৈ ঠেলি দিছিল।চাৰ্ভিচ ৰবটিক্স হৈছে এক ৰবট যি মানুহ আৰু সঁজুলিৰ কল্যাণৰ বাবে উপযোগী সেৱাবোৰ সম্পাদন কৰাৰ বাবে অৰ্ধ বা সম্পূৰ্ণ স্বায়ত্তশাসিতভাৱে কাম কৰে। প্ৰয়োগৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, বজাৰখন ঔদ্যোগিক/বাণিজ্যিক আৰু ঘৰুৱালৈ বিভক্ত কৰা হয়। এই ৰবটবোৰ ব্যক্তিগত সেৱা ৰবট হ'ব পাৰে যাক ঘৰ পৰিষ্কাৰ কৰা, পুল পৰিষ্কাৰ কৰা, ঘাঁহ কাটিব পৰা আদি কাম কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ৰবটবোৰ শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে বা ইয়াৰ প্ৰয়োজন হোৱা লোকসকলক সহায়ক জীৱন যাপনৰ সেৱা প্ৰদান কৰাৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। মনোৰঞ্জনৰ বাবে ৰবটৰ ব্যৱহাৰেও লাহে লাহে গতি বৃদ্ধি কৰিছে।


এতিয়া সূক্ষ্ম অস্ত্ৰোপচাৰ, ঘন নিৰীক্ষণ আৰু নিৰীক্ষণ সঁজুলি, সাৰ ছটিয়াই দিয়াৰ বাবে কৃষি, নিৰ্মাণ, লজিষ্টিক, প্ৰতিৰক্ষা আৰু অধিকত সহায় কৰাৰ বাবে স্বাস্থ্যসেৱা ৰবটকে ধৰি পেছাদাৰী প্ৰয়োগবোৰত ক্ৰমান্বয়ে গ্ৰহণ কৰা হৈছে। গৱেষক আৰু কোম্পানীবোৰে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা প্ৰণালী আগবঢ়োৱাৰ ওপৰত কাম কৰি আছে যাতে ৰবটবোৰে এক বহল বস্তুৰ সৈতে কাম কৰিবলৈ সক্ষম হয়। মেইডবট ভেকুৱামিং ৰবটৰ প্ৰতিষ্ঠাপক মীখা গ্ৰীনে কৈছিল যে তেওঁ ভাইৰাছ-প্ৰুফিং কোঠাৰ পৃষ্ঠত হাউচ কিপাৰসকলক অধিক সহায় কৰিবলৈ তিতা-পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু বীজাণুমুক্ত কৰা যন্ত্ৰবোৰ আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। বৈজ্ঞানিক ৰবটবোৰে সঘনাই গৱেষণা মূলক কাম যেনে তথ্য সংগ্ৰহ, বিশ্লেষণ, আৰু অনুমান সৃষ্টি কৰে। ৰবটিক্সৰ দ্বাৰা প্ৰাপ্ত লাভালাভবোৰ হৈছে শ্ৰমিকৰ সুৰক্ষা উন্নত কৰা, উৎপাদনশীলতা আৰু দক্ষতা অনুপ্ৰেৰিত কৰা, সময় আৰু ব্যয় সঞ্চয় নিয়ন্ত্ৰণ কৰা। ঘৰুৱা বজাৰত সেৱা ৰবটৰ প্ৰৱেশে দৈনন্দিন নিয়মীয়া কামবোৰ অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে সম্পাদন কৰিবলৈও আগবাঢ়ি আহিছে যিয়ে সেৱা ৰবটিক্স বজাৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰিছে।


ভাৰতৰ বাবে চাৰ্ভিছ্ ৰবটিক্স বজাৰ অন্বেষণ কৰাৰ যথেষ্ট সুযোগ আছে কিয়নো ভাৰত ইতিমধ্যে ছফ্টৱেৰত অনন্য । যদি সঠিক হাৰ্ডৱেৰ আৰু ছফ্টৱেৰ চিঙ্ক্ৰোনাইজেচন হয় তেন্তে ভাৰত বিশ্বৰ পৰৱৰ্তী ভৱিষ্যত সেৱা ৰবট বজাৰ নিৰ্মাতা হ'ব পাৰে। লগতে কোৱা হয় যে দুটা প্ৰযুক্তিগত উন্নতিয়ে পেছাদাৰী সেৱা ৰবটৰ বিকাশত সহায় কৰিব । সেইয়া হৈছে 5জি নেটৱৰ্ক প্ৰযুক্তিৰ দ্বাৰা সম্ভৱ হোৱা ৱায়াৰলেচ সংযোগৰ উন্নতি আৰু প্ৰচেছৰ প্ৰদৰ্শন কৰিব পৰা এজ এআই চিপৰ নিম্নগামী মূল্য আৰু বৰ্ধিত শক্তি।অৱশ্যে, ছাৰ্ভিছ ৰবটবোৰক প্ৰ'গ্ৰামিং, ক্ৰয়, আনুষঙ্গিক সামগ্ৰী, আৰু একত্ৰীকৰণ প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে উচ্চ প্ৰাৰম্ভিক বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন। ইফালে মানুহৰ সৈতে কাৰ্যকলাপত গাঁথনিৰ অভাৱ, অত্যাধিক প্ৰতিক্ৰিয়াশীল চেন্সৰৰ অভাৱ আৰু মানৱ সুৰক্ষা এই ৰবটবোৰৰ ডিজাইনৰ প্ৰয়োজনীয়তা সেৱা ৰবটিক্স বজাৰৰ বিকাশৰ বাবে সীমাবদ্ধ কাৰক।


পৃথিৱীত বৃদ্ধ লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধিয়ে সহায়ক জীৱন-যাপনত ৰবটিক্সৰ প্ৰয়োজনীয়তা বৃদ্ধি কৰিছে। কিয়নো মানুহে বৃদ্ধ বয়সত ঘৰত থকাৰ সলনি অকলে থাকিবলৈ পছন্দ কৰে। দক্ষ শ্ৰমিকৰ উপলব্ধতাৰ অভাৱ আছে আৰু ৰবটবোৰ এক ভাল বিকল্প। সমগ্ৰ বিশ্বতে যথেষ্ট পৰিমাণৰ গৱেষণা আৰু বিকাশ কৰা হৈছে, যাৰ ফলত ৰবটৰ সৈতে সম্পৰ্কিত উচ্চ ব্যয় হ্ৰাস হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। সেৱা ৰবটবোৰ হৈছে ভৱিষ্যত। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ আইটি ছফ্টৱেৰ হাব, আইটি ছফ্টৱেৰসকলৰ দ্বাৰা হাৰ্ডৱেৰ উদ্যোগৰ সৈতে ইয়াৰ মিল ঘৰুৱা চাহিদা আৰু বিশ্বৰ উন্নতিৰ বাবে এই উৎপাদন বিপ্লৱবোৰ অন্বেষণ আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব নিশ্চয় পাৰিব । এইয়া পাহৰিব নালাগে যে ২০২১ বিত্তীয় বৰ্ষত ভাৰতে ৩.৭ ট্ৰিলিয়নতকৈও অধিক ভাৰতীয় টকা মূল্যৰ ইলেক্ট্ৰনিক সামগ্ৰী আমদানি কৰিছিল। সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত আছে কম্পিউটাৰ হাৰ্ডৱেৰ, উপভোক্তা ইলেক্ট্ৰনিকছ, ইলেক্ট্ৰনিক উপাদান, সঁজুলি আৰু টেলিকম সঁজুলি। এতিয়া প্ৰত্যাহ্বান হ'ল চাৰ্ভিছ্ ৰবটবোৰো আমদানি কৰিব নালাগে আৰু ইয়াক "মেড ইন ইণ্ডিয়া" নিৰ্মাণ কৰিব লাগে তেতিয়াহে আনসকলেও অনুসৰণ কৰিব।

9 views0 comments