IIT দিল্লীকে ধৰি দেশৰ কেইবাখনো আগশাৰীৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ বন্ধ হৈছে FCRA পঞ্জীয়ন




IIT দিল্লী, জামিয়া মিলিয়া ইছলামিয়া, ইণ্ডিয়ান মেডিকেল এছ'চিয়েচন আৰু নেহৰু মেম'ৰিয়েল মিউজিয়াম এণ্ড লাইব্ৰেৰী তথা প্ৰায় 6,000 প্ৰতিষ্ঠানৰ FCRA পঞ্জীয়ন বন্ধ হোৱা বুলি গণ্য কৰা হৈছে।উল্লেখযোগ্য যে এই প্ৰতিষ্ঠানবোৰে তেওঁলোকৰ FCRA অনুজ্ঞাপত্ৰ নৱীকৰণৰ বাবে আবেদন কৰা নাছিল বা কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ে তেওঁলোকৰ আবেদন নাকচ কৰিছে ।


বিদেশী অৱদান (নিয়ন্ত্ৰণ) আইন সম্পৰ্কীয় অফিচিয়েল ৱেবছাইট অনুসৰি, FCRA ৰ অধীনত পঞ্জীয়ন বন্ধ হোৱা বা বৈধতাৰ ম্যাদ উকলি যোৱা সংগঠন আৰু প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ ভিতৰত আছে ইন্দিৰা গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় কলা কেন্দ্ৰ, ভাৰতীয় ৰাজহুৱা প্ৰশাসন প্ৰতিষ্ঠান, লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰী মেম'ৰিয়েল ফাউণ্ডেচন, লেডী শ্ৰী ৰাম কলেজ ফৰ ৱমেন, দিল্লী অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয় আৰু অক্সফাম ইণ্ডিয়া।


উল্লেখযোগ্য যে যিকোনো সংস্থা আৰু বেচৰকাৰী সংগঠনৰ বাবে বিদেশী পুঁজি লাভ কৰিবৰ বাবে FCRA পঞ্জীয়ন কৰাটো বাধ্যতামূলক।


৩১ ডিচেম্বৰলৈকে 22,762 টা FCRA পঞ্জীভুক্ত বেচৰকাৰী সংগঠন আছিল। ১ জানুৱাৰীত 5,933 টা বেচৰকাৰী সংগঠনে কাম কৰা বন্ধ কৰাৰ বাবে ই 16,829 লৈ নামি আহে।


যিবোৰ সংগঠনৰ FCRA পঞ্জীয়ন বন্ধ হৈছে তেওঁলোকৰ ভিতৰত আছিল ভাৰতীয় চিকিৎসা পৰিষদ, ইমানুৱেল হস্পিটেল এছ'চিয়েচন, যি সমগ্ৰ ভাৰতত এক ডজনৰো অধিক চিকিৎসালয় চলায়। ভাৰতীয় যক্ষ্মা সংস্থা, বিশ্ব ধাৰময়তান, মহৰ্ষি আয়ুৰ্বেদ প্ৰতিস্থান, নেচনেল ফেডাৰেচন অফ ফিচাৰমেনচ কো'অপাৰেটিভ লিমিটেড।


হামদাৰ্ড এডুকেশ্বন চ'চাইটি, দিল্লী স্কুল অৱ ছ'চিয়েল ৱৰ্ক চ'চাইটি, ভাৰতীয় সংস্কৃতি পৰিষদ, ডিএভি কলেজ ট্ৰাষ্ট এণ্ড মেনেজমেণ্ট চ'চাইটি, ইণ্ডিয়া ইছলামিক কালচাৰেল চেণ্টাৰ, গোদ্ৰেজ মেম'ৰিয়েল ট্ৰাষ্ট, দিল্লী পাব্লিক স্কুল চ'চাইটি, JNUৰ নিউক্লিয়াৰ চাইন্স চেণ্টাৰ, ইণ্ডিয়া হেবিটেট চেণ্টাৰ, লেডী শ্ৰী ৰাম কলেজ ফৰ ৱমেন, দিল্লী কলেজ অফ ইঞ্জিনিয়াৰিং আৰু অল ইণ্ডিয়া মাৰোৱাৰী যুৱ মঞ্চও এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ভিতৰত আছে।


অৱশ্যে, মিছনেৰীজ অফ চেৰিটিৰ দৰে সংগঠনবোৰ সম্প্ৰসাৰণৰ সুবিধাৰ বাবে যোগ্য নহ'ব কিয়নো গৃহ মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰা জাননী অনুসৰি বৈদেশিক অৱদান (নিয়ন্ত্ৰণ) আইন পঞ্জীয়নৰ নৱীকৰণৰ বাবে তেওঁলোকৰ আবেদন ইতিমধ্যে নাকচ কৰা হৈছে।


কেন্দ্ৰই জনস্বাৰ্থৰ বাবেই বেচৰকাৰী সংগঠনসমূহৰ FCRA পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈধতা 31 মাৰ্চ, 2022 লৈকে বা তেওঁলোকৰ নৱীকৰণ আৱেদন নিষ্পত্তিৰ তাৰিখ পৰ্যন্ত বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে। অৱশ্যে এয়া কেৱল সেইবোৰ সংস্থাৰ ক্ষেত্ৰত যিয়ে নিৰ্দিষ্ট চৰ্ত পূৰণ কৰে।


FCRA পঞ্জীয়ন প্ৰমাণপত্ৰৰ ম্যাদ 29 ছেপ্টেম্বৰ, 2020 আৰু 31 মাৰ্চ, 2022-ৰ ভিতৰত উকলি যোৱা বেচৰকাৰী সংগঠনবোৰ, আৰু যিবোৰে প্ৰমাণপত্ৰৰ ম্যাদ উকলি যোৱাৰ আগতে এফচিআৰএ পৰ্টেলত নৱীকৰণৰ বাবে আবেদন কৰিছে, বিদেশী অৱদান (নিয়ন্ত্ৰণ) নিয়ম, 2011-ৰ নিয়ম 12 অনুসৰি সেইসমূহ লাভালাভৰ বাবে যোগ্য।

3 views0 comments