তবলিগী জামাত সন্ত্ৰাসবাদৰ অন্য এক ৰূপ





তবলিগী জামাতে বৰ্তমান চৌদি আৰৱৰ দ্বাৰা নিষিদ্ধ হোৱাৰ বাবে শিৰোনাম দখল কৰি আছে। চৌদি চৰকাৰৰ চৰকাৰী বিবৃতিত জামাতক সমাজৰ বাবে বিপদ আৰু সন্ত্ৰাসবাদৰ অন্যতম দুৱাৰ বুলি অভিহিত কৰা হৈছে। ৬ ডিচেম্বৰত দেশখনৰ ইছলামিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে এক টুইটযোগে কয়, মহামান্য ইছলামিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী ড০ আব্দুললতিফ আলশ্বেইখে মছজিদৰ প্ৰচাৰক আৰু শুক্ৰবাৰে প্ৰাৰ্থনা অস্থায়ী ভাৱে অনুষ্ঠিত কৰা মছজিদসমূহক পৰৱৰ্তী শুক্ৰবাৰৰ উপদেশ তবলিগী আৰু দা'ৱাহ গোটৰ বিৰুদ্ধে সতৰ্ক কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল। মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰা বিবৃতিত উল্লেখ কৰা হৈছে যে মন্ত্ৰীজনে নিৰ্দেশ দিছে মছজিদসমূহত দিয়া উপদেশত ভুল নিৰ্দেশনা ঘোষণা কৰা হৈছে, ই সন্ত্ৰাসবাদৰ অন্যতম দুৱাৰ।


ধৰ্মীয় উপদেশ প্ৰদান কৰা ইছলামী পণ্ডিতসকলক নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল যে চৌদি আৰৱত তবলিগী জামাতকে ধৰি পক্ষপাতী গোটবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্ক নিষিদ্ধ। চৌদি আৰৱ একমাত্ৰ দেশ নহয় যিয়ে তবলিগী নিষিদ্ধ কৰিছে। ২০১৩ চনত কাজাখস্তানে তবলিগী জামাত নিষিদ্ধ কৰে আৰু ইয়াক উগ্ৰপন্থী গোট হিচাপে মনোনীত কৰে। ইৰাণ, ৰাছিয়া, তাজিকিস্তান, তুৰ্কমেনিস্তান আৰু উজবেকিস্তানতো ইয়াক নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।


মন কৰিবলগীয়া যে ইছলামৰ এক অতি-ৰক্ষণশীল ৰূপ ৱাহাবিজম অনুসৰণ কৰা আৰু যি চৌদি আৰৱত চুন্নী ইছলামৰ চৰকাৰী পৃষ্ঠপোষকতাত প্ৰকাৰ তেওঁলোকক তবলিগী জামাত নিষিদ্ধ কৰিবলৈ বাধ্য কৰা হৈছে। জামাত হৈছে এক চুন্নী ইছলামিক মিছনেৰী আন্দোলন যাক ১৯২৭ চনত উত্তৰ ভাৰতৰ মেৱাট অঞ্চলত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। ইছলামী পণ্ডিত আৰু শিক্ষক মৌলানা মুহাম্মাদ ইলিয়াছৰ দ্বাৰা কৰা হৈছিল এই আন্দোলন।১৫০ খনতকৈও অধিক দেশত সক্ৰিয় বুলি বিশ্বাস কৰা আৰু আজিৰ সৰ্ববৃহৎ ইছলামিক মিছনেৰী আন্দোলন বুলি বিশ্বাস কৰা এই আন্দোলনৰ শিপা দেওবন্দী পৰম্পৰাৰ পৰা পোৱা যায়।যিটো ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যৰ এক প্ৰসিদ্ধ ইছলামিক চেমিনেৰী দাৰুল উলুম দেওবন্দৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল। টি.আই.জে.-য়ে দাবী কৰে যে তেওঁলোকৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হৈছে সহ-মুছলমানসকলৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া, যিসকলে সাংসাৰিক বিষয়ৰ দ্বাৰা বিচলিত হৈছে। আৰু সেইবোৰ হৈছে এক শান্তিপূৰ্ণ, অৰাজনৈতিক, সমতাবাদী আৰু ভক্তিমূলক আন্দোলন, যি ব্যক্তিগত বিশ্বাস আৰু মুছলমানসকলৰ সামগ্ৰিক আধ্যাত্মিক বিকাশৰ ওপৰত জোৰ দিয়ে।


আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে ৯/১১ ৰ পৰা তবলিগী জামাতৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ নিৰীক্ষণ কৰি আহিছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিষয়াসকলৰ মতে, তাবলিগী জামাতৰ শিক্ষা আৰু বিশ্বাস তেওঁলোকৰ সদস্যসকলক উগ্ৰ মুছলমান সংগঠনত যোগদান কৰিবলৈ হেঁচা দিয়াৰ এক আৰম্ভণি বিন্দু হৈ আহিছে। লগতে, ৰাছিয়াৰ কৰ্তৃপক্ষই তাবলিগী জামাতৰ বিপদ সম্পৰ্কেও সতৰ্ক কৰি দিছে। যোৱা বছৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত, ই জামাতৰ দ্বাৰা পৰিচালিত কেন্দ্ৰবোৰৰ ওপৰত কঠোৰ পদক্ষেপ লৈছিল। তবলিগী জামাত ইছলামৰ মৌলবাদী আৰু কট্টৰদেওবন্দী সম্প্ৰদায়ৰ এটা শাখা। দেওবন্দীসকলে ইছলামৰ এক মৌলবাদী, বহিষ্কৃত ৰূপ শিকায় আৰু অনুশীলন কৰে, যি উগ্ৰবাদ আৰু সন্ত্ৰাসৰ সৈতে সহজে মিহলি হয়। সেয়েহে, মৌলবাদী আদৰ্শৰ প্ৰসাৰৰ বাবে এক উৰ্বৰ ভূমি স্থাপন কৰা। পশ্চিমত, তবলিগী জামাতক আইন প্ৰৱৰ্তনকাৰী আৰু চোৰাংচোৱা সংস্থাই সাৱধানে চাই আছে। জামাতৰ অস্পষ্ট নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়া আৰু গোপন আৰু সন্দেহজনক বিত্তীয় পদ্ধতিয়ে সংস্থা আৰু বিত্তীয় প্ৰহৰীসকলৰ বাবে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ অনুসৰণ কৰাটো বিশেষভাৱে প্ৰত্যাহ্বানজনক কৰি তোলে। কিন্তু ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে, প্ৰত্যক্ষ সন্ত্ৰাসবাদী সম্পৰ্ক অবিহনে, তবলিগী জামাতে সমগ্ৰ বিশ্বৰ সমগ্ৰ সম্প্ৰদায়ক মৌলবাদী কৰি তুলিছে। লগতে, বহুতো পশ্চিমীয়া জেহাদী তবলিগী জামাতৰ সৈতে কিছু পৰিমাণে জড়িত আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ২০০১ চনত বাণিজ্যিক বিমানত বোমা বিস্ফোৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা "শ্বু বম্বাৰ" ৰিচাৰ্ড ৰিড আৰু ২০০১ চনত আফগানিস্তানত তালিবান সৈন্যৰ সৈতে আমেৰিকা নৌ সেনাই বন্দী কৰা আমেৰিকান নাগৰিকজন ৱাকাৰ লিন্ধ। আৰু ২০০৭ চনত হত্যা আৰু সন্ত্ৰাসবাদক পুঁজি যোগান ধৰাৰ ষড়যন্ত্ৰৰ বাবে দোষী সাব্যস্ত হোৱা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নাগৰিক জোছ পাডিলা এসময়ত তবলিগী জামাতৰ সদস্য আছিল। ইউৰোপ আৰু উত্তৰ আফ্ৰিকাত, ২০০৩ চনৰ কাছাব্লাংকা বিস্ফোৰণৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা বৃহৎ সংখ্যক সন্ত্ৰাসবাদী তবলিগীৰ স্থানীয় অধ্যায়ৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা দেখা গৈছিল।


তবলিগী জামাতে দাবী কৰে যে তেওঁলোকৰ একমাত্ৰ লক্ষ্য হৈছে সহমুছলমানসকলক ভাল আৰু সমৰ্পিত বিশ্বাসী হ'বলৈ আৰু যিকোনো ৰাজনৈতিক কাৰ্যকলাপৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ শিকোৱা। কিন্তু এইটোও সঁচা যে আন্দোলনটোৱে এনে এটা ঠাই আগবঢ়াইছে য'ত জেহাদী স্পটাৰসকলে সম্ভাৱ্য নিযুক্তি বিচাৰিব পাৰে। এই সহায়কসকলে প্ৰায়ে উৎসাহী নতুন বা পুনৰ সমৰ্পিত মুছলমানসকলক প্ৰদান কৰে যিসকলে তেওঁলোকৰ ব্যক্তিগত কথোপকথনত ৰাজনৈতিক ইছলাম আৰু জিহাদৰ প্ৰতি আগ্ৰহ দেখুৱাইছে তেওঁলোকৰ বিশ্বাস জীয়াই থকা আৰু বিকাশ কৰাৰ এক অধিক সক্ৰিয় উপায়। এজন সহায়কে এনে প্ৰাৰ্থীসকলক চিনাক্ত কৰাৰ পিছত, তেওঁ প্ৰায়ে তেওঁলোকক মছজিদ বা সামূহিক কেন্দ্ৰৰ মুখ্য মণ্ডলীৰ পৰা পৃথক কৰিব আৰু তেওঁলোকক সৰু প্ৰাৰ্থনা চক্ৰ বা অধ্যয়ন গোটত ৰাখিব য'ত তেওঁলোকক অধিক সহজে জেহাদী আদৰ্শৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। লগতে, খবৰ পোৱা গৈছে যে সন্ত্ৰাসবাদী গোট যেনে লস্কৰ-ই-তৈবা (এলইটি) আৰু জৈশ-ই-মহম্মদ (জেইএম)ৰ সদস্যসকলে নিয়মীয়াকৈ ৰাইৱিণ্ডত তবলিগী জামাতৰ মণ্ডলীত উপস্থিত থাকে। যি হৈছে পাকিস্তানৰ তবলিগী জামাতৰ মুখ্য কাৰ্যালয়, য'ত তেওঁলোকে নিযুক্তিপত্ৰ প্ৰেৰণ কৰে। লগতে, তবলিগী জামাতৰ সদস্যসকলে জিহাদী গোটবোৰ সৃষ্টি বা সক্ৰিয়ভাৱে সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ বাবে উদ্যোগ গ্ৰহণ কৰিছে।


ইয়াৰ উপৰিও, জিহাদী গোটবোৰৰ বাবে ভিছা প্ৰাপ্ত কৰা আৰু বিদেশ ভ্ৰমণৰ বাবে আৱৰণ প্ৰাপ্ত কৰাটো তবলিগী জামাতত অনুপ্ৰৱেশ কৰাটো সহজ কিয়নো তবলিগী জামাতে ইয়াৰ সদস্যসকলৰ ৰেকৰ্ড নাৰাখে আৰু কোনো পৃষ্ঠভূমি পৰীক্ষা নকৰে।লগতে, তবলিগী জামাতৰ দৰে সুপ্ত নেটৱৰ্কে সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনবোৰক তেওঁলোকৰ কাৰ্যকলাপৰ মুখ্য দিশবোৰ আউটচ'ৰ্চ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। যাৰ ফলত গোটটোৱে কেৱল প্ৰয়োজন হ'লে আৰু ইয়াক বজাই ৰাখিবলৈ সময় আৰু সম্পদ প্ৰয়োগ নকৰাকৈ বা ইয়াৰ চিনাক্তকৰণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা থকা কাৰ্যকলাপত অংশগ্ৰহণ নকৰাকৈহে নেটৱৰ্কটো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। তবলিগীয়ে ইছলামৰ এক অতি একচেটিয়া আৰু ৰক্ষণশীল ৰূপ প্ৰচাৰ কৰে, যি ইয়াৰ ধাৰণাটোৰ দ্বাৰা আন ধৰ্মৰ বাবে অসহিষ্ণুতাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।


তাবলিগী জামাত প্ৰকৃততে ইছলামৰ এক চৰম আৰু উগ্ৰপন্থী ব্যাখ্যাৰ বাবে অনুঘটক, গেটৱে, স্প্ৰিংবৰ্ড বা এণ্টেচেম্বাৰ হিচাপে কাম কৰে যি মুছলমানসকলক জেহাদীলৈ প্ৰেৰিত কৰি আছে।

5 views0 comments