পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিস্থিতিৰ ভয়ংকৰ প্ৰভাৱ , নতুন গৱেষণাত প্ৰকাশ বহু নতুন তথ্য




প্ৰচিডিংছ অফ দ্য ৰয়েল চছাইটি বি-ত প্ৰকাশিত এক নতুন অধ্যয়নত আলবাট্ৰ'ছ চৰাইৰ সম্পৰ্কৰ দীৰ্ঘম্যাদীত্বৰ ওপৰত পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিস্থিতিৰ প্ৰভাৱৰ প্ৰমাণ প্ৰদান কৰা হৈছে। পৰামৰ্শ অনুসৰি পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিস্থিতিৰ ফলত দক্ষিণ আটলাণ্টিকত ক'লা-ভ্ৰূযুক্ত আলবাট্ৰোছৰ মাজত বিভাজন হয়, যাৰ দীৰ্ঘম্যাদী একগামী সম্পৰ্ক আছে। গৱেষকসকলৰ মতে "বিবাহ বিচ্ছেদ" প্ৰজনন বিফলতাৰ ফলত আৰম্ভ হয় আৰু ই কিছুমান প্ৰজনন লাভালাভ প্ৰদান কৰে। দীৰ্ঘম্যাদী একগামী সাগৰীয় জনসংখ্যাত বিবাহ বিচ্ছেদ হৈছে এক অভিযোজিত ৰণনীতি।গৱেষকসকলে দক্ষিণ আমেৰিকাৰ মূল ভূখণ্ডৰ পৰা প্ৰায় ৪৮৩ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত দক্ষিণ আটলাণ্টিকৰ দূৰৱৰ্তী দ্বীপসমূহৰ এটা গোট ফকলেণ্ড দ্বীপপুঞ্জত ক'লা-ভ্ৰূযুক্ত আলবাট্ৰছ জনসংখ্যাৰ এক দীৰ্ঘম্যাদী জনগাঁথনিমূলক তথ্য বিশ্লেষণ কৰিছিল। গৱেষকসকলৰ উদ্দেশ্য আছিল বছৰ বছৰ ধৰি পৰিৱেশৰ পৰিৱৰ্তনশীলতাৰ দ্বাৰা "বিবাহ বিচ্ছেদ" প্ৰভাৱিত হৈছে নেকি চাবলৈ। তেওঁলোকে ২০০৩ চনৰ পৰা ফকলেণ্ডৰ নিউ আইলেণ্ডৰ পৰা তেওঁলোকৰ প্ৰজনন আচৰণৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰিছিল, য'ত প্ৰায় ১৫,০০০ যোৰ আলবাট্ৰোছ আছে।দীৰ্ঘদিন ধৰি সামাজিকভাৱে একগামী জনসংখ্যাত বিবাহ বিচ্ছেদৰ প্ৰচলনৰ ওপৰত প্ৰচলিত পৰিৱেশগত পৰিস্থিতিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱৰ প্ৰমাণ প্ৰদান কৰিছে এই গৱেষণাই ।

3 views0 comments