NIA ৰ বিষয়াই দিলে সন্ত্ৰাসবাদীক গোপন চৰকাৰী নথি-পত্ৰ






NIAত থকা সময়ত হুৰিয়ত সন্ত্ৰাসবাদী পুঁজিৰ গোচৰৰ তদন্ত কৰা আৰু ২০১৭ চনত মেধাৱী সেৱাৰ বাবে আৰক্ষী পদক প্ৰদান কৰা এজন IPS বিষয়াক NIA য়ে জম্মু- কাশ্মীৰৰ লস্কৰ-ই-তইবাৰ এজন কথিত অভাৰগ্ৰাউণ্ড কৰ্মীক সংস্থাটোৰ গোপন চৰকাৰী নথি পত্ৰ প্ৰকাশ কৰাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰে।


এক্স এন আই এৰ ডেপুটেশনত থকা আৰু মুখ্য কাৰ্যালয়ত নিযুক্তি লাভ কৰা অৰবিন্দ দিগ্বিজয় নেগীক যোৱা বছৰ তেওঁৰ গৃহ কেডাৰ ৰাজ্য হিমাচল প্ৰদেশলৈ প্ৰত্যাৱৰ্তন কৰা হৈছিল য'ত তেওঁক চিমলাৰ আৰক্ষী অধীক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। NIA ৰ দ্বাৰা এজন বিষয়াক এইটো প্ৰথম গ্ৰেপ্তাৰ।


২০২১ চনৰ নৱেম্বৰত NIA য়ে নেগীৰ আৱাসিক চৌহদত অভিযান চলাইছিল যেতিয়া অনুসন্ধানে কাশ্মীৰী 'অধিকাৰ কৰ্মী' খুৰৰাম পাৰভেজক এনআইএৰ চৰকাৰী কাগজপত্ৰ লিক কৰাত তেওঁৰ ভূমিকাৰ কথা উল্লেখ কৰিছিল। ভাৰতত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ পৰিকল্পনা আৰু কাৰ্যকৰীকৰণত এলইটিক সমৰ্থন প্ৰদান কৰাৰ অভিযোগত প্ৰায় একে সময়তে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। ঘটনাক্ৰমে, নেগী এনআইএ দলৰ অংশ আছিল যিয়ে ২০২০ চনৰ নৱেম্বৰত পাৰভেজৰ ঘৰত অভিযান চলাইছিল, যদিও তেতিয়া তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হোৱা নাছিল।


পাৰভেজৰ উপৰিও, যোৱা বছৰ নৱেম্বৰত এনআইএৰ দ্বাৰা পঞ্জীয়ন কৰা এলইটি ওজিডব্লিউ নেটৱৰ্ক গোচৰত আন পাঁচজন অভিযুক্তক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে।


সূত্ৰসমূহে কয় যে নেগীয়ে পাৰভেজৰ সৈতে এনআইএ সম্পৰ্কীয় কিছুমান নেতৃত্ব ভাগ বতৰা কৰিছিল। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে এল.ই.টি.-ৰ অভাৰগ্ৰাউণ্ড কৰ্মীয়ে তেওঁ নেগীৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা তথ্য সন্দেহযুক্ত এল.ই.টি. হেণ্ডলাৰসকলক প্ৰেৰণ কৰিছিল। নেগীৰ ফোন আৰু মেইলৰ ফৰেনচিক পৰীক্ষাৰ দ্বাৰা ইয়াক সমৰ্থন কৰা হৈছিল বুলি ধাৰণা কৰা হয়, যাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি নেগীকো এনআইএ-য়ে সোধা-পোছা কৰিছিল।


অৱশ্যে এনআইএৰ এজন মুখপাত্ৰই নেগীৰ বিৰুদ্ধে সঠিক অভিযোগৰ বিৱৰণ ভাগ বতৰা কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে।


নেগীয়ে এনআইএত তেওঁৰ দশকজোৰা কাৰ্যকালত জাল মুদ্ৰা আৰু আইএছ নিযুক্তিৰ গোচৰৰ তদন্ত কৰিছে। তেওঁ হিমাচলত এমবিবিএছ নামভৰ্তি কেলেংকাৰী ৰদ কৰাতো গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। অন্যান্য হাই-প্ৰফাইল গোচৰবোৰৰ ভিতৰত নেগী অংশ আছিল যিটো হৈছে বৰ্খাস্ত কৰা জে এণ্ড কেৰ উপ এছ.পি. দাভিন্দৰ সিঙৰ সৈতে জড়িত। তেওঁ পিপলছ ডেমক্ৰেটিক পাৰ্টিৰ (পিডিপি) নেতা ৱাহিদ পাৰাক সন্ত্ৰাসবাদী পুঁজিৰ গোচৰত গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ সময়ত এনআইএ তদন্ত দলতো আছিল।

3 views0 comments