চোৰাংচোৱাৰ বিফলতা আৰু সামাজিক বিভেদেই ভাৰতক অসুৰক্ষিত কৰিছে সন্ত্ৰাসবাদৰ পৰা




আজিৰ পৰা ২০ বছৰৰ আগতে অৰ্থাৎ ২০০১ চনৰ ১৩ ডিচেম্বৰ দিনটোতে হৈছিল সংসদত ভয়ংকৰ আক্ৰমণ। কাৰ্গিল যুদ্ধৰ দুবছৰ পিছত এই আক্ৰমণ সংঘটিত হৈছিল।ইয়াৰ পাছত মুম্বাইত হাহাকাৰ সৃষ্টি কৰা ১০ জন সন্ত্ৰাসবাদীৰ ট্ৰেন্স-অছিনেটিক "যাত্ৰা"ৰ প্ৰশিক্ষণৰ লগতে বিত্ত আৰু পৰিকল্পনা কৰিব পাৰে বুলি এলইটিয়ে কাৰ্গিল পৰ্যালোচনা সমিতিৰ প্ৰতিবেদনৰ পিছত চোৰাংচোৱা গোটবোৰৰ পুনৰ নিৰ্মাণৰ ওপৰত এক দুখজনক সাক্ষ্য দিছিল।


ইয়াৰ ৭ বছৰৰ পিছত মুম্বাইত হাহাকাৰ সৃষ্টি কৰা ১০ জন সন্ত্ৰাসবাদীৰ ট্ৰেন্স-অছিনেটিক "যাত্ৰা"ৰ প্ৰশিক্ষণৰ লগতে বিত্ত আৰু পৰিকল্পনা কৰিব পাৰে বুলি এল.ই.টি-য়ে কাৰ্গিল পৰ্যালোচনা সমিতিৰ প্ৰতিবেদনৰ পিছত চোৰাংচোৱা গোটবোৰৰ পুনৰ নিৰ্মাণৰ ওপৰত এক দুখজনক সাক্ষ্য দিছিল। অৱশ্যে তেতিয়াৰ পৰা কেইবাটাও চোৰাংচোৱা সফলতাৰ খবৰো পোৱা গৈছে । কিন্তু ২০১৯ ৰ পুলৱামা আক্ৰমণ, য'ত ৪০ জন চিআৰপিএফ জোৱানৰ মৃত্যু হৈছিল , যোৱা বছৰ লাডাখত চীনা অনুপ্ৰৱেশ আৰু চলিত বৰ্ষৰ জুন মাহত জম্মুৰ বায়ু সেনা কেন্দ্ৰত ড্ৰোন আক্ৰমণৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰিবলৈ সফল নহ'ল চোৰাংচোৱা । এই ক্ষেত্ৰত আমাৰ এতিয়াও বহু মাইল আগবাঢ়িবলৈ বাকী আছে। এই সময়ত অন্য বহুতো চোৰাংচোৱা সংস্থা যেনে :- IB, RA&W, NTRO, DIA, NIA, State Liaison Unit ইত্যাদিক আদৰ্শ হিচাপে লোৱাটো বা অনুকৰণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে । আৰু হাতত লোৱা চোৰাংচোৱা যন্ত্ৰৰ পৰ্যালোচনা কৰিব লাগে , পুনৰীক্ষণ কৰিব লাগে ।


বুদ্ধিমত্তা ১০০ শতাংশই সফল হ'ব নোৱাৰে । কিন্তু এইয়া বাৰে বাৰে বিফলতাৰ অজুহাতো হ'ব নোৱাৰে । আমি এনে প্ৰতিশোধৰ বাবে সাজু থাকিব লাগিব । কিয়নো বৰ্তমানৰ ৰাজনৈতিক পৰিৱেশৰ বাবে প্ৰত্যাশা আকাশচুম্বী হৈ পৰিছে।এনেক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি যোৱাৰ পথ কি?


প্ৰথমতে, ৰাজনৈতিক বাক্যবাণৰ দ্বিপক্ষীয় টোনিং অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। "এজন জ্ঞানী ব্যক্তিয়ে এবাৰ একো নক'লে" বুলি প্ৰবাদটোত যথেষ্ট যোগ্যতা আছে। পুঁজি আৱণ্টন, প্ৰশিক্ষণ আৰু কাৰ্যৰ পুনৰ্নিৰ্মাণ (আভ্যন্তৰীণ আৰু বাহ্যিক) কৰিব লাগে ।ইজৰাইলৰ পৰা শিকিব লাগে যে কেনেদৰে সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী স্থিতি ৰখাৰ বাবে এক শক্তিশালী চোৰাংচোৱাই সংগ্ৰহ কৰা প্ৰণালী আৰু সামাজিক মাধ্যমৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে।



দ্বিতীয়তে, সংসদ আক্ৰমণৰ পিছত আৰম্ভ কৰা অপাৰেচন পৰাক্ৰমৰ দৰে অৰ্ধ-হৃদয় পদক্ষেপ, যি আমাৰ এক নিযুত শক্তিশালী সশস্ত্ৰ বাহিনীক ১০ মাহৰ বাবে একত্ৰিত কৰিছিল সেইয়া এৰাই চলিব লাগিব। সামৰিক পদক্ষেপে সমৰ্থন কৰিব পৰা কোনো স্পষ্ট ৰাজনৈতিক অন্তিম অৱস্থা নাছিল। যুদ্ধলৈ নোযোৱাকৈ, ভাৰতে ১,৮৭৪ জন সেনা জোৱান হেৰুৱাইছিল লগতে সঁজুলিৰ ক্ষয়-ক্ষতি আৰু লজিষ্টিক দোকান ব্যৱহাৰৰ বাবে কোটি কোটি লোক হেৰুৱাইছিল।


সামৰিক সক্ৰিয়কৰণে অতুলনীয় কাৰ্যকলাপ প্ৰতিহত কৰিছিল নেকি? সঁচা উত্তৰটো হ'ল যে পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে এটা সৰু ম্যাদৰ অসমতাপূৰ্ণ আধিপত্য অৰ্জন কৰা হৈছিল। অৱশ্যে অতি শীঘ্ৰেই স্থিতি পুনৰুদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। বিশ্বাসযোগ্য আৰু বহনক্ষম কঠিন শক্তি ক্ষমতাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত এক স্পষ্ট ৰাজনৈতিক ৰণনীতি নাথাকিলে এইবোৰ অব্যাহত থাকিব, আৰু চলি থাকিব।


শেষত, সংসদৰ আক্ৰমণে আমাৰ ৰাজনীতিৰ ভিতৰৰ এক বিবাদৰ বিষয়েও আঙুলিয়াই দিয়ে যাক বিৰোধীয়ে আমাৰ অসুবিধাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে। আনকি চৰকাৰে শাৰীৰিক সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ লোৱাৰ সময়তো, ই এনে কাৰ্যকলাপক উৎসাহিত কৰা সামাজিক পৰিৱেশৰ প্ৰতিও দৃষ্টি দিব লাগে। সাগৰত মাছ সাঁতুৰি আছে", মাছ হৈছে গেৰিলা আৰু সাগৰ হৈছে মানুহ। সেয়েহে, মাছ (গেৰিলা)ক হত্যা কৰাৰ দৰে, সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে যুঁজদিবলৈ সাগৰখন নিষ্কাশন কৰা প্ৰয়োজন, সামাজিক বিভেদৰ পৰা লাভান্বিত হোৱাৰ বিৰোধীৰ নীতিক এনে এক পৰিৱেশ ৰখাৰ দ্বাৰা বিফল কৰা প্ৰয়োজন যি তেওঁলোকৰ জঘন্য অভিপ্ৰায়ক অস্বীকাৰ কৰে। ই আমাক সন্ত্ৰাসবাদৰ বিপদৰ সন্মুখীন হ'বলৈ এক শান্ত আৰু দৃঢ় দ্বিপক্ষীয় দৃষ্টিভংগীৰ প্ৰথম পৰামৰ্শলৈ ঘূৰাই আনিছে। ২০ বছৰ আগতে আজিৰ দিনটোতে সংসদ আক্ৰমণত মৃত্যু হোৱা ১০ জন ভাৰতীয়ক আচাৰ-অনুষ্ঠানৰ পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে এয়া হ'ব আটাইতকৈ ডাঙৰ শ্ৰদ্ধাঞ্জলি।

5 views0 comments