মুকলি কৰা হ'ল নীতি আয়োগৰ ৰাজ্যিক স্বাস্থ্য সূচকৰ চতুৰ্থ সংস্কৰণ





নেচনেল ইনষ্টিটিউচন ফৰ ট্ৰান্সফৰ্মিং ইণ্ডিয়া (নীতি) আয়োগে সোমবাৰ অৰ্থাৎ ২৭ ডিচেম্বৰত "স্বাস্থ্যৱান ৰাজ্য, প্ৰগতিশীল ভাৰত"ৰ চতুৰ্থ সংস্কৰণ মুকলি কৰে। যি সমগ্ৰ দেশত স্বাস্থ্যৰ ফলাফল আৰু স্বাস্থ্য প্ৰণালীৰ প্ৰদৰ্শনৰ অগ্ৰগতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ৰাজ্যসমূহক ৰেংকিং কৰে।


'বৃহত্তৰ ৰাজ্যসমূহৰ' ভিতৰত, বাৰ্ষিক বৰ্ধিত প্ৰদৰ্শনৰ ক্ষেত্ৰত উত্তৰ প্ৰদেশ, অসম আৰু তেলেংগানা হৈছে শীৰ্ষ তিনিখন ৰেংকিং ৰাজ্য। মিজোৰাম আৰু মেঘালয়ে সৰু ৰাজ্যসমূহৰ মাজত সৰ্বাধিক বাৰ্ষিক বৰ্ধিত প্ৰগতি পঞ্জীয়ন কৰিছিল। ৰাজ্যিক কেন্দ্ৰসমূহৰ ভিতৰত দিল্লীৰ পিছতেই জম্মু আৰু কাশ্মীৰে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বৰ্ধিত প্ৰদৰ্শন দেখুৱাইছে।


২০১৯-২০ বৰ্ষত যৌগিক সূচকৰ নম্বৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আৰু সামগ্ৰিক ৰেংকিঙৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি শীৰ্ষ স্থানত থকা 'বৃহত্তৰ ৰাজ্যসমূহৰ' ভিতৰত কেৰালা আৰু তামিলনাডু। আনহাতে 'সৰু ৰাজ্যসমূহৰ' ভিতৰত মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰা, আৰু UT বোৰৰ ভিতৰত দাদৰা আৰু নগৰ হাভেলি, দমন আৰু দিউ আৰু চণ্ডিগড়।


ৰাজ্য আৰু UT ৰ প্ৰদৰ্শন মূল্যাঙ্কন কৰাৰ বাবে ৰাজ্যিক স্বাস্থ্য সূচক হৈছে এক বাৰ্ষিক সঁজুলি। ই হৈছে 'স্বাস্থ্য ফলাফল', 'শাসন আৰু তথ্য', আৰু 'কী ইনপুট/প্ৰক্ৰিয়া'ৰ অধীনত গোট কৰা ২৪ টা সূচকৰ ওপৰত আধাৰিত এক ওজনযুক্ত যৌগিক সূচক। প্ৰতিটো ডমেইনক ইয়াৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ওজন আৱণ্টন কৰা হৈছে ফলাফল সূচকৰ বাবে অধিক নম্বৰৰ সৈতে।


নীতি আয়োগৰ উপাধ্যক্ষ ড০ ৰাজীৱ কুমাৰ, মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিতাভ কান্ত, অতিৰিক্ত সচিব ড০ ৰাকেশ চাৰৱাল আৰু বিশ্ব বেংকৰ জ্যেষ্ঠ স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ শ্বীনা ছাবৰাই যুটীয়াভাৱে প্ৰতিবেদনখন প্ৰকাশ কৰে। বিশ্ব বেংকৰ কাৰিকৰী সহায়ত আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে আলোচনা কৰি নীতি আয়োগে প্ৰতিবেদনখন বিকশিত কৰিছে।

3 views0 comments