আগন্তুক বৰ্ষৰ ভিতৰত নিযুক্তিৰ তথ্যৰ ব্যৱধান দূৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা ভাৰত চৰকাৰৰ




ভাৰত চৰকাৰে আগন্তুক বৰ্ষৰ ভিতৰত নিযুক্তিৰ তথ্যৰ ব্যৱধানসমূহ দূৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে আৰু বিষয়াসকলে নীতি নিৰ্ধাৰণ উন্নত কৰাৰ বাবে প্ৰায় আধা বিলিয়ন শ্ৰমিকৰ চাকৰিৰ স্থিতিৰ বিষয়ে বিৱৰণ সংগ্ৰহ কৰিছে।অনানুষ্ঠানিক খণ্ডৰ বাবে, যিয়ে ৭৫% ৰো অধিক কৰ্মচাৰীক সামৰি লয়, চৰকাৰে এই প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিক আৰু ঘৰুৱা শ্ৰমিকৰ জৰীপ কৰি এটা নতুন অনলাইন পৰ্টেলৰ জৰিয়তে সেই তথ্যসমূহ দাখিল কৰিব।

"তথ্য সংগ্ৰহৰ প্ৰচেষ্টাই প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ প্ৰশাসনক চাকৰি সৃষ্টি আৰু দক্ষতা প্ৰশিক্ষণ প্ৰদানৰ বাবে উন্নত নীতি প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যিহেতু অনানুষ্ঠানিক খণ্ডটো ভাৰতৰ জিডিপিৰ প্ৰায় আধা। আৰু চলিত বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে কোভিড-১৯ ৰ বাবে লকডাউনৰ ফলত প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকসকল গুচি যোৱাৰ ফলত চহৰবোৰত শ্ৰমিকৰ অভাৱ হৈছিল আৰু চৰকাৰী কাৰ্যসূচীতো ইয়াৰ প্ৰভাৱ পৰাত এইটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।" এনেদৰে জানিবলৈ দিছে জনতাই । ইফালে অৰ্থনীতিবিদসকলে ভাৰতৰ চাকৰিৰ তথ্য পুৰণি আৰু অপৰ্যাপ্ত বুলি বৰ্ণনা কৰিছে আৰু কৈছে যে চৰকাৰে সমস্যাটো সমাধান কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কম সময় লৈ আহিছে। উল্লেখযোগ্য যে প্ৰায় এক চতুৰ্থাংশ কৰ্মচাৰী আনুষ্ঠানিক খণ্ডত নিয়োজিত, যাৰ বাবে অৱসৰ আঁচনি আৰু ৰাজ্য-পৃষ্ঠপোষকতা কৰা বীমাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ সকলো তথ্য সহজেই উপলব্ধ। যাৰ বাবে চৰকাৰে শ্ৰমিকসকলৰ বিষয়ে অধিক বিৱৰণ পাবলৈ ভোটদান কোম্পানীৰো আৰম্ভ কৰিছে।আটাইতকৈ ডাঙৰ বিষয়টো হৈছে লিংগ আৰু বয়সকে ধৰি অনানুষ্ঠানিক কৰ্মীসকলৰ ব্যক্তিগত বিৱৰণবোৰ ড্ৰিলিং কৰা। ইয়াৰ সমাধানৰ বাবে, চৰকাৰে আগষ্টত ই-শ্ৰাম নামেৰে জনাজাত এটা অনলাইন পৰ্টেল মুকলি কৰে যি শ্ৰমিকসকলক তেওঁলোকৰ ব্যক্তিগত বিৱৰণৰ সৈতে স্বাক্ষৰ কৰাৰ বিনিময়ত বীমা আৰু অন্যান্য সামাজিক সুৰক্ষা সুবিধাৰ বাবে যোগ্য কৰি তোলে।যেতিয়া এজন শ্ৰমিক আনুষ্ঠানিক খণ্ডলৈ বা নতুন স্থানলৈ স্থানান্তৰিত হয় তেতিয়া চৰকাৰে এই ৱেবছাইটৰ পৰা সামাজিক সুৰক্ষাৰ লাভালাভ স্থানান্তৰযোগ্য কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।বেছিভাগ শ্ৰমিকেই অহা বছৰৰ ভিতৰত ইয়াৰ বাবে ছাইন আপ কৰিব আৰু ঘৰুৱা শ্ৰমিকৰ বিতৰণ আৰু প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকৰ আৰ্থ-সামাজিক পৰিস্থিতি ৰক্ষা কৰা প্ৰথমবাৰৰ জৰীপৰ বিৱৰণো তেতিয়ালৈকে উপলব্ধ হ'ব ।

8 views0 comments