বিবাহৰ বয়সই নহয় চৰকাৰে মহিলাৰ সামগ্ৰিক উন্নতিৰ ওপৰতো গুৰুত্ব দিয়া উচিত



এনে বহুতো ইন্দ্ৰিয় আছে য'ত মহিলা আৰু ছোৱালীৰ স্বাস্থ্যক এখন সমাজৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে মৌলিক সূচক হিচাপে গণ্য কৰিব পাৰি। সঠিকভাৱে লিংগ বৈষম্যৰ বাবে মহিলাসকলৰ স্বাস্থ্যৰ স্থিতি সাধাৰণতে পুৰুষৰ তুলনাত পিছ পৰি থাকে আৰু সেয়েহে এই পৰিস্থিতিবোৰত সম্পূৰ্ণ উন্নতিৰ অৰ্থ হৈছে যে সেই সমাজৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য অৱস্থাও উন্নত হৈছে। যোৱা দুটা দশকত, ভাৰতৰ এছিয়া অঞ্চলত (চীন আৰু ভিয়েটনামৰ পিছত) তৃতীয় দ্ৰুততম বিকাশশীল অৰ্থনীতি আছিল আৰু বিশ্বব্যাপী সংকটৰ সময়তো এক উদীয়মান অৰ্থনৈতিক শক্তিক্ষেত্ৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।


আমি সকলোৱে জানো যে নতুন বিবাহিত মহিলাসকলে প্ৰায়ে সন্তান জন্ম দিবৰ বাবে এক অপৰিসীম সামাজিক চাপত থাকে চাৰিওফালে থকা কিছু সামাজিক নিয়মৰ বাবে। ইয়াৰ উপৰিও, যৌন আৰু প্ৰজনন স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় জ্ঞান আৰু তথ্যৰ নিম্ন স্তৰৰ ফলত বহুতো মহিলাই আগতীয়া আৰু অপৰিকল্পিতভাবে গৰ্ভধাৰণ কৰে। অতি কম বয়সতে বিবাহিতা মহিলাৰ প্ৰায়ে বৈবাহিক সংস্থাৰ অভাৱ হয় আৰু তেওঁলোকৰ পছন্দ আৰু প্ৰয়োজনীয়তা তেওঁলোকৰ সঙ্গীৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিবলৈ অক্ষম হয়। বিশেষকৈ যেতিয়া সুৰক্ষিত যৌন অভ্যাসৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা আৰু পৰিয়াল পৰিকল্পনা পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰাৰ কথা আহে এনে অৱস্থাত তেওঁলোকে সংকুচবোধ কৰে। 2020 ৰ জুন মাহত মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ে মহিলাৰ পুষ্টি, ৰক্তহীনতা, আইএমআৰ, এমএমআৰ আৰু অন্যান্য সামাজিক সূচকৰ সমস্যাৰ সৈতে বিবাহৰ বয়সৰ মাজৰ সম্পৰ্ক চাবলৈ এটা টাস্ক ফ'ৰ্চ গঠন কৰিছিল। ইয়াক জয়া জয়তলী সমিতি বুলি কোৱা হয় । এই সমিতিখনে বিবাহৰ বয়স বৃদ্ধিৰ সম্ভাৱনীয়তা আৰু মহিলা আৰু শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ, লগতে মহিলাসকলৰ বাবে শিক্ষাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ কেনেদৰে বৃদ্ধি কৰিব লাগে সেয়া পৰীক্ষা কৰিছিল। সমিতিখনে সমগ্ৰ দেশৰ 16 খন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ যুৱক, প্ৰাপ্ত বয়স্কসকলৰ পৰা লাভ কৰা প্ৰতিক্ৰিয়াৰ আধাৰত বিবাহৰ বয়স 21 বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছে। সেয়েহে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মহিলাসকলৰ বিবাহৰ নিম্নতম আইনী বয়স 18 ৰ পৰা 21 লৈ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এখন বিধেয়ক অনাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। উন্নয়নৰ সৈতে পৰিচিত লোকসকলে কয় যে এক সুদূৰপ্ৰসাৰী সিদ্ধান্তৰ কথা উল্লেখ কৰি বিবাহ আৰু উত্তৰাধিকাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিশ্বাস আধাৰিত ব্যক্তিগত আইনত সংশোধনৰ প্ৰয়োজন হ'ব।


ইয়াৰ পূৰ্বে ভাৰতৰ 74 সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে দেশবাসীক সম্বোধন কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কৈছিল যে কেন্দ্ৰই মহিলাসকলৰ বিবাহৰ নূন্যতম বয়স পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিছে। "আমি ছোৱালীৰ বাবে বিবাহৰ নিম্নতম বয়স পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ এখন সমিতি গঠন কৰিছো। সমিতিয়ে ইয়াৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰাৰ পিছত কেন্দ্ৰই সিদ্ধান্ত ল'ব"। কেন্দ্ৰীয় বাজেট উপস্থাপন কৰাৰ সময়ত উল্লেখ কৰা অনুসৰি, মহিলা আৰু শিশু বিকাশ মন্ত্ৰালয়ে জুন মাহত জয়া জয়তলীৰ নেতৃত্বত মাতৃত্বৰ বয়স আৰু মাতৃসকলৰ মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰা সম্পৰ্কীয় বিষয়বোৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ 10 জনীয়া টাস্ক-ফ'ৰ্চ গঠন কৰে।


ইয়াৰোপৰি বাল্য বিবাহ নিষিদ্ধকৰণ (সংশোধনী) বিধেয়ক, 2021'ত পুৰুষ আৰু মহিলা দুয়োৰে বাবে বিবাহৰ বয়স 21 বছৰ কৰাৰ বাবে 'বাল্য বিবাহ প্ৰতিৰোধ আইন, 2006 (পিচিএমএ) সংশোধন কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে। যি বৰ্তমান পুৰুষৰ বাবে 21 বছৰ আৰু মহিলাৰ বাবে 18 বছৰ আৰু বিবাহৰ বয়স সম্পৰ্কীয় আইনত পৰিণামমূলক সংশোধন, অৰ্থাৎ 'খ্ৰীষ্টান বিবাহ, খ্ৰীষ্টান আইন,1872" , "পাৰ্চী বিবাহ আৰু বিবাহ বিচ্ছেদ আইন, 1936", 'মুছলিম ব্যক্তিগত আইন (চৰিয়াত) আবেদন আইন, 1937", 'বিশেষ বিবাহ আইন, 1954", "হিন্দু বিবাহ আইন, 1955" আৰু 'বিদেশী বিবাহ আইন, 1969", লগতে 'হিন্দু সংখ্যালঘু আৰু অভিভাৱকত্ব আইন, 1956", আৰু 'হিন্দু দত্তক গ্ৰহণ আৰু তত্বাৱধান আইন, 1956 " এই প্ৰসংগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।


উল্লেখযোগ্য যে কম বয়সত বিবাহ আৰু আগতীয়া গৰ্ভধাৰণৰ ফলত মাতৃ আৰু তেওঁলোকৰ সন্তানৰ পুষ্টি আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্য , মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত অতি বেয়া প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াৰ প্ৰভাৱ নৱজাতকৰ মৃত্যুৰ হাৰ আৰু মাতৃ মৃত্যুৰ হাৰ। কম বয়সৰ বিবাহৰ পিছত শিক্ষা আৰু জীৱিকাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হোৱা মহিলাসকলৰ সৱলীকৰণৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পৰে।


শেহতীয়াকৈ মুকলি কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপে (এনএফএইচএছ) প্ৰকাশ কৰিছে যে বাল্য বিবাহ 2015-16 বৰ্ষৰ 27 শতাংশৰ পৰা 2019-20 বৰ্ষত দেশত 23 শতাংশলৈ সামান্য হ্ৰাস পাইছে। চৰকাৰে ইয়াক আৰু হ্ৰাস কৰাৰ বাবে জোৰ দি আহিছে। আনফালে ভাৰতৰ দৰে দেশত অৰ্থনৈতিক বিকাশ আৰু মহিলাৰ স্বাস্থ্যৰ ফলাফলৰ মাজত বৰ্ধিত বিভাজন অনিবাৰ্য নহয়। অন্যান্য এছিয়াৰ দেশসমূহৰ অভিজ্ঞতাই দেখুৱায় যে এক অধিক ইতিবাচক সমন্বয়ৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰি। স্বাস্থ্য ব্যয়ক কেৱল নিজৰ স্বাৰ্থৰ বাবে মূল্য দিয়া নহয়। সামগ্ৰিক সমষ্টিক আৰু বিকাশৰ পৰিকাঠামোত এক অপৰিহাৰ্য উপাদান হিচাপে কেৱল জিডিপি সম্প্ৰসাৰণৰ সলনি মানৱ জীৱনৰ উন্নত পৰিস্থিতিৰ দিশত নিৰ্ভৰশীল।সিদ্ধান্তটো ঘোষণা কৰাৰ পিছত অনুমান কৰা হৈছিল যে এই সিদ্ধান্তৰ বোজা কেৱল হিন্দুসকলৰ ওপৰত হে পৰিব কিয়নো ব্যক্তিগত আইন সংশোধন কৰা হ'ব নে নাই সেই বিষয়ে এতিয়াও কোনো স্পষ্টতা নাই। মহিলাসকলৰ বাবে বিবাহৰ নিম্নতম বয়স সংশোধন কৰিবলৈ মুছলমান ব্যক্তিগত আইনৰ পৰিৱৰ্তন কৰা হ'ব নে নাই সেয়া অস্পষ্ট আছিল, যি বৰ্তমান 15 বছৰ। বিশেষ বিবাহ আইনৰ সৈতে ভাৰতৰ আন সকলো ব্যক্তিগত আইনৰ বাবে, কইনাগৰাকীৰ নিম্নতম বয়স হৈছে 18 বছৰ আৰু দৰাৰ বাবে একেই হৈছে 21 বছৰ। অনুমান কৰা হৈছিল যে মুছলমান ব্যক্তিগত আইনে সম্প্ৰদায়টোক তেওঁলোকৰ ছোৱালীক 15 বছৰ বয়সত বিয়া কৰাৰ অধিকাৰ দিব, আৰু হিন্দুসকলে আইন অনুসৰণ কৰিব, যাৰ ফলত উৰ্বৰতাৰ হাৰ প্ৰভাৱিত হ'ব আৰু জনগাঁথনি অধিক ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব।


আমি সকলোৱে ভালদৰে জানো যে ভাৰত সাধাৰণতে লিংগ সূচকৰ ওপৰত আন্তৰ্জাতিক ৰেংকিঙৰ তলত থাকে। ভাৰততো সৰ্বাধিক সংখ্যক ছোৱালী আছে যিয়ে 18 বছৰৰ তলত বিবাহ কৰে। সেয়েহে, বিবাহৰ বয়স 21 বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাটো লিংগ সমতাৰ দিশত এক পদক্ষেপ হিচাপে দেখা যাব পাৰে যিয়ে সৰু মাতৃ আৰু তেওঁলোকৰ কেঁচুৱাৰ স্বাস্থ্য সমস্যাও সমাধান কৰে। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, এই যুক্তি দুয়োটা অশুদ্ধ আৰু অবিবেচক। যি সময়ত দেশখনে স্বাধীনতাৰ পিছত ইয়াৰ আটাইতকৈ বেয়া সামগ্ৰিক সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে। চৰকাৰে ছোৱালীৰ বিবাহৰ বয়স 18 ৰ পৰা 21 বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ বিষয়ত পৰামৰ্শ দিবলৈ এক বিশেষ টাস্ক ফ'ৰ্চ গঠন কৰিছে। কিন্তু এই উত্তৰটো এটা আংশিক সত্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে যিটো বিপদজনকভাৱে বিভ্ৰান্তিকৰ।


যুৱ মাতৃ আৰু তেওঁলোকৰ নৱজাতকৰ ওপৰত আমাৰ স্বাস্থ্য সূচকবোৰ সিহঁতৰ দৰেই বেয়া কিয়নো দৰিদ্ৰ মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ ধনী সমকক্ষৰ তুলনাত কম বয়সত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছে। যদি দৰিদ্ৰ মহিলাসকলে দৰিদ্ৰ আৰু পুষ্টিহীন হৈ থাকে, তেওঁলোকৰ বিবাহৰ বয়স কেইবছৰমান বৃদ্ধি কৰিলেও খুব কম পৰিৱৰ্তন হ'ব। যেতিয়া তেওঁলোকে ২১ বছৰত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হয় তেতিয়া একেটা সমস্যাৰ বেছিভাগ পুনৰাবৃত্তি হ'ব। এই সত্যটো সাৱধানে আলোচনা কৰি পাৰিসাংখ্যিক বিশ্লেষণৰ দ্বাৰা নিশ্চিত কৰাৰ সময় সমাগত।

7 views0 comments