বেইজিংৰ সম্প্ৰসাৰণবাদী মনোভাৱৰ ভয়ংকৰ তথ্য ফাদিল




চীনৰ সম্প্ৰাসৰণবাদী নীতি য়ে কেনেকৈ আজিৰ তাৰিখত গোটেই বিশ্বকেই আগুৰি ধৰিছে সেই কথা নতুন কৈ কব লগীয়া নাই । আমাৰ দেশৰেই একাংশ চীনা প্ৰেমী য়ে চীনৰ সম্প্ৰসাৰণ নীতি ক মিছা বুলি কব খোজে । যদিও শেহতীয়া কৈ প্ৰকাশিত হোৱা আমেৰিকাৰ এটা ৰিপোৰ্টত প্ৰকাশ হয় চীনৰ সম্প্ৰসাৰণ ৰ ভয়ানক তথ্য ।


২০২০ চনত চীনে কৰা সামৰিক আৰু নিৰাপত্তা উন্নয়নৰ ওপৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগে দাখিল কৰা শেহতীয়া প্ৰতিবেদনে বেইজিংৰ সম্প্ৰসাৰণবাদী মনোভাৱক পুনৰ নিশ্চিত কৰিছে । সংবাদ মাধ্যমৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ছি জিনপিঙৰ দৃঢ় বৈদেশিক নীতিৰ 'দুটা শতবাৰ্ষিকী' লক্ষ্য আছে । প্ৰথমে ২০২১ চনৰ ভিতৰত 'চাইনা ড্ৰীম'- চিপিচি (চীনৰ কমিউনিষ্ট পাৰ্টি) প্ৰতিষ্ঠাৰ শততম বছৰ আৰু দ্বিতীয়টো ২০৪৯ চনৰ ভিতৰত চীনক 'অগ্ৰণী গোলকীয় প্ৰভাৱৰ সৈতে এক মুখ্য শক্তি' কৰি তোলা। ২০২০ চনত চীনে কৰা সামৰিক আৰু নিৰাপত্তা উন্নয়ন সম্পৰ্কে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰতিৰক্ষা বিভাগে দাখিল কৰা প্ৰতিবেদনত এই দাবীবোৰ পুনৰ নিশ্চিত কৰা হৈছে। কমিউনিষ্ট শাসনৰ লক্ষ্য হৈছে ২০৪৯ চনৰ ভিতৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰভাৱ আৰু শক্তিৰ সৈতে অতিক্ৰম কৰিবলৈ "চীনা ৰাষ্ট্ৰৰ মহান পুনৰুজ্জীৱিতকৰণ" কৰা। প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে যে বেইজিঙে ইণ্ডো-পেচিফিক অঞ্চলত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মিত্ৰতা আৰু নিৰাপত্তা অংশীদাৰীত্ব স্থানান্তৰিত কৰা আৰু চীনৰ আধিপত্যবাদী ব্যৱস্থা আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাৰ্থৰ বাবে অধিক লাভজনক হ'বলৈ আন্তৰ্জাতিক শৃংখলা সংশোধন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।


প্ৰতিবেদনখনে এইটোও উল্লেখ কৰিছে যে ইয়াৰ ভূখণ্ডৰ বাহিৰত নিজৰ প্ৰভাৱ জাহিৰ কৰাৰ বাবে, বেইজিঙে পিএলএক অধিক দূৰত্বত সামৰিক শক্তি প্ৰকল্প আৰু বাহাল ৰখাৰ বাবে অধিক শক্তিশালী বিদেশী লজিষ্টিক আৰু আধাৰিত আন্তঃগাঁথনি স্থাপন কৰিব বিচাৰিছে।


প্ৰতিবেদনত এইটো কোৱা হৈছে যে দেশবোৰে তেওঁলোকৰ অঞ্চলত যিকোনো ধৰণৰ আধাৰ স্থাপন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়াৰ পূৰ্বে বেইজিংৰ আধিপত্যবাদী পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে সতৰ্ক হোৱা প্ৰয়োজন। চীনা 'উদাৰতা' কেৱল ৰাজনৈতিক স্বাৰ্থ আৰু মাৰ্কেণ্টিলিজমৰ দ্বাৰা চালিত। নিশ্বয়কৈ আজিও বিশ্বৰ বহু কেইখন দেশে অন্ধ ভাৱে সমৰ্থন কৰি আছে ৰঙা চীনক । তেওলোকে আজিও বুজি পোৱা নাই যে চীন দৰাচলতে কাৰো নহয় ।

7 views0 comments