ৰাহুল গান্ধীয়ে ভেকচিনৰ সন্দৰ্ভত প্ৰকাশ কৰা তথ্য মিছা





২২ ডিচেম্বৰত, কংগ্ৰেছ নেতা ৰাহুল গান্ধীয়ে দাবী কৰিছিল যে ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ বেছিভাগৰ এতিয়াও টিকাকৰণ কৰা হোৱা নাই। তেওঁ তেওঁৰ দাবীক সমৰ্থন কৰিবলৈ NDTV ৰ এক ভাৰতৰ টিকাকৰণ সমীকৰণ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। NDTV ৰ মতে, বৰ্তমানৰ হাৰত ডিচেম্বৰ 2021-ৰ শেষৰ ফালে ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ 42% লোকক টিকাকৰণ কৰা হ'ব। পোষ্টটোৰ মতে বছৰটোৰ শেষলৈ জনসংখ্যাৰ 60% লোকক টিকাকৰণ কৰা হ'ব । যাৰ বাবে প্ৰতিদিনে 61 নিযুত পালিৰ প্ৰয়োজন হ'ব। NDTV য়ে কৈছিল যে প্ৰতিদিনে 55.3 নিযুত পালিৰ হ্ৰাস হৈছে। ইয়াৰ বিপৰীতে প্ৰকৃত টিকাকৰণ তথ্যই বিভিন্ন ফলাফল দেখুৱায়। প্ৰথমতে, ৰাহুল গান্ধী বা NDTV য়ে তেওঁলোকৰ গণনাত এই সত্যটো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা নাছিল যে ভাৰতে এতিয়াও 18 বছৰৰ তলৰ লোকসকলৰ বাবে টিকাকৰণৰ অনুমোদন দিয়া নাই। কেৱল 18 বছৰ বয়স প্ৰাপ্ত কৰা সকলেহে কোভিড-19-ৰ বাবে টিকাকৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যোগ্য। ভাৰতীয় একক পৰিচয় প্ৰাধিকৰণৰ (UIDAI) মতে, 2020 চনৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতৰ আনুমানিক জনসংখ্যা হৈছে প্ৰায় 137 কোটি । 18 বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকৰ সংখ্যা হৈছে 86 কোটিৰো অধিক । ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে মুঠ জনসংখ্যাৰ 63% য়ে টিকাকৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যোগ্য। আনকি যদি আমি ধৰি লওঁ যে যোৱা বছৰত যোগ্য জনসংখ্যা আঠ কোটি বৃদ্ধি পাইছে আৰু যোগ্য জনসংখ্যা 94 কোটিলৈ বৃদ্ধি কৰিছে (যিটো হিন্দুস্তান টাইমছৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি), যোগ্য জনসংখ্যা 68% হ'ব।


স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ ৱেবছাইটত উপলব্ধ টিকাকৰণৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতে এতিয়ালৈকে 1,38,95,90,670 টা ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে। কোভিড-19 ভেকছিনৰ দুয়োটা শ্বট প্ৰাপ্ত কৰা লোকৰ মুঠ সংখ্যা হৈছে 55,96,27,015। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে মুঠ যোগ্য জনসংখ্যাৰ 59% (যোগ্য জনসংখ্যা 94 কোটি বুলি ধৰি লৈ) কোভিড-19 সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, আন 27,03,36,640 জন লোক আছে যাক কমেও এটা শ্বটৰ টিকাকৰণ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকে ভেকছিনৰ দ্বিতীয় শ্বটৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে। যদি এই 27 কোটি লোকে পৰৱৰ্তী 30 দিনৰ ভিতৰত দ্বিতীয় শ্বট লাভ কৰে, জানুৱাৰীৰ শেষলৈ ভাৰতত প্ৰায় 83 কোটি লোকক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হ'ব, যি হ'ব মুঠ যোগ্য জনসংখ্যাৰ 88%।এইটো লক্ষণীয় যে আমি ইতিমধ্যে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য ,ৰাছিয়াৰ মুঠ জনসংখ্যাৰ সমান জনসংখ্যাক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰিছো। ভাৰত চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ স্পষ্ট কৰি দিছে যে বুষ্টাৰ শ্বট দিয়া আৰম্ভ কৰাৰ আগতে সকলো যোগ্য লোকক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰাটোৱেই অগ্ৰাধিকাৰ লাভ কৰে। ভাৰতে প্ৰতিদিনে 55 লাখতকৈয়ো অধিক পালি প্ৰদান কৰি আছে। ইয়াৰ ভিতৰত, সাধাৰণ 43 লাখত, মানুহে প্ৰতিদিনে দ্বিতীয় পালি লাভ কৰি আছে। বৰ্তমানৰ হাৰত, ভাৰতে ডিচেম্বৰৰ শেষৰ ফালে আৰু চাৰি কোটি সম্পূৰ্ণ টিকাকৰণ কৰা লোক যোগ দিব। যাৰ ফলত মুঠ প্ৰায় 60 কোটি লোকক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হ'ব। এই সংখ্যা 66% হ'ব, যি ভাৰতত কোভিড-19ৰ তৃতীয় ঢৌ পৰিহাৰ কৰিবলৈ প্ৰাপ্ত কৰিব লগা লক্ষ্যতকৈ 6% অধিক।


সেয়েহে, ভাৰতৰ জনসংখ্যাৰ বেছিভাগ লোকক টিকাকৰণ কৰা হোৱা নাই বুলি ৰাহুল গান্ধীৰ দাবী মিছা।

3 views0 comments